Zobenvaļi
Zobenvaļi
Foto. Scanpix/EPA/LORO PARQUE ZOO

Tās nav tikai šausmu filmas. Vaļi-slepkavas mērķtiecīgi un saskaņoti uzbrūk cilvēkiem tepat Eiropas piekrastē 24

Gadiem ilgi zobenvaļi uzbrūk laivām, viņiem jau izdevies vairākas apgāzt ūdeņos pie Spānijas un Portugāles krastiem. Tagad jūrnieki un zinātnieki strādā kopā, lai atrastu veidu, kā atturēt vaļus-slepkavas no mērķtiecīgiem uzbrukumiem cilvēku laivām. Iespējams, viņi ir atraduši “spēles maiņas” risinājumu – thrash metal mūzikas atskaņošanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pētnieku grupa, kas pēta zobenvaļus šajā reģionā, tostarp Gibraltāra šaurumā, kur vaļi-slepkavas pagājušajā mēnesī 45 minūšu ilgā uzbrukumā nogremdēja jahtu, pēdējos gados ir reģistrējusi simtiem konfliktu starp šo sugu un laivām, raksta cbs.news.com.

Vaļi pamana laivu un tuvojas tai, novēro vai pieskaras tai, pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis šādu neomulīgu gadījumu skaits, atklāja grupa.
CITI ŠOBRĪD LASA

2020. gadā šajā reģionā piecu mēnešu laikā notika 52 šādas tikšanās. Divus gadus vēlāk, 2022. gadā, tika reģistrētas 207 saskarsmes. Šogad arī ir ziņots par šādiem gadījumiem.

Facebook grupā, kurā ir

vairāk nekā 59 000 cilvēku, jūrnieki apmainās ar idejām par labākajām metodēm, kā izglābties no šādiem, iespējams, notikumiem ar letālām sekām.

Daudzi Facebook grupas dalībnieki ir dalījušies ar savām pieredzēm.

Kāds stāsta pat, ka vaļi viņa laivu ar purnu bakstījuši un grūstījuši. Viņš atklāja, ka “Jebkura kustība, kas padara šo darbību viņiem neērtu, viņus atturēs. Es diezgan vardarbīgi kustināju laivas stūri, lai viņi tajā negribētu bāzt purnu. Tas nostrādāja uzreiz, un viņiem ātri kļuva garlaicīgi!”

Aizvadītās nedēļas sākumā kāds cilvēks lūdza padomu, gatavojoties šķērsot jūru no Spānijas pilsētas Malagas uz Kanāriju salām.

Tika ieteikts izmantot smiltis, uguņošanu un skaļu mūziku, lai atturētu vaļus, taču vienam cilvēkam bija ieteikums, kas, viņaprāt, ir drošs veids, kā izvairīties no vaļu uzbrukuma.

“Kad mums bija satikšanās pagājušajā gadā, es esmu diezgan pārliecināts, ka jahtas korpusa vibrēšana, spēlējot pilnā skaļumā Austrumeiropas thrash metālu, atbiedēja vaļus. Viņi mēģināja trīs piegājienos tuvoties laivai, taču jau pēc 5 minūtēm pazuda, nenodarot nekādus bojājumus. Lai veicas.”

Cits jūrnieks Florians Račs laikrakstam “The New York Times” pastāstīja, ka viņam divreiz nācies tikties ar vaļiem-slepkavām.

Reklāma
Reklāma

Maijā viņš mēģinājis iebērt ūdenī smiltis, kā ar laivu pilnā jaudā steidzās prom. Tas izdevās. Otrajā reizē novembrī Račs izmēģinājis arī mūziku — Spotify atskaņošanas playlisti ar nosaukumu “Metal for Orcas” —, ko atskaņojis pa zemūdens skaļruni. Tādā gadījumā mūzika nedarbojās, viņš teica, un vaļi galu galā uzbruka viņa kuģa stūrei. Viņa apkalpi bija jāglābj Spānijas varas iestādēm. “Neviens nezina, kas darbojas, kas nedarbojas,” viņš teica The Times.

Kamēr jūrnieki izmēģina dažādas taktikas, lai izvairītos no konfrontācijas ar vaļiem, kas varētu izraisīt kuģa nogrimšanu, Spānijas valdībai ir savs noteikumu kopums attiecībā uz to, kas ir atļauts.

Šķietami, ka mūzikas atskaņošana ir aizliegta.

Saskaņā ar noteikumu kopumu, kas pazīstams kā Karaliskais dekrēts 1727/2007, kas nosaka vaļu un citu vaļveidīgo aizsardzību, “nedrīkst veikt nekādas darbības, kas varētu nogalināt, kaitēt vai traucēt dzīvniekus”.

Tas ir, cilvēki, kas Spānijas ūdeņos sastopas ar vaļiem, nevar mērķtiecīgi izmest vielas, kas varētu kaitēt dzīvniekiem, neļaujot tiem brīvi pārvietoties, biedēt tos vai “izraisīt skaļus un spalgus trokšņus un skaņas”.

Kāpēc zobenvaļi uzbrūk laivām?

Atliek noskaidrot, kas tieši izraisa vaļu-slepkavu uzbrukumu pieaugumu. Vasarā savvaļas dabas aizsardzības speciālists un biologs Džefs Korvins telekanālam CBS News sacīja, ka tā ir “interesanta uzvedība”, kas izceļ dzīvnieku intelektu.

“Tie ir ziņkārīgi radījumi, tie ir ļoti gudri radījumi,” viņš teica. “Tas, ko mēs redzam, ir adaptīva uzvedība. Pēc tam šīs prasmju kopas māca citiem vaļiem.

Mēs savkārt mācāmies par to, kā viņi patiesībā mācās no savas vides. ”

Šīs prasmes, iespējams, ir radušās no viena slavena vaļa-mostra – Baltā vaļa – pēc tikšanās ar viņu.

Tikpat labi tā varētu būt arī kāda veida spēle vai dzīvnieku reakcija uz kādu traumatisku notikumu, ko viņi varētu būt piedzīvojuši.

Ir vairāki gadījumi, kad Vidusjūrā un pie Spānijas krastiem laivas ir saskrējušās ar vaļiem vai skārušas vaļus.

Visticamāk, Baltajam valim šī bija traumatiska pieredze, tas no tās mācījās.

Tagad tas saista vaļus kā daļu no savas komandas, lai izdzīvotu šajā vidē, kur skatās uz laivām kā uz ienaidniekiem.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.