Tās ir visur! Sīkas, vieglas un apnicīgas! Kā tikt vaļā no mazajām mušiņām? 11
Māra Lapsa, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Sīkas, vieglas un apnicīgas – tās ir drozofilas jeb augļu mušiņas, kas aktivizējas laikā, kad daba nobriedina ogas un augļus un aktīvi noris konservēšanas darbi.
Šīs mušiņas vairojas ātri, īpaši, ja tām ir labvēlīgi apstākļi: silta, mitra vide un brīvi pieejami skābi augļi un ogas, kā arī citi rūgstoši produkti. Lai arī šķiet, ka drozofilas vairojas tieši sezonālo augļu dēļ, mājoklī ir citas vietas, kas tām patīk, piemēram, iepuvis burkāns vai kartupelis, ilgstoši nemazgāti trauki ar ēdiena paliekām, no galda nenoslaucītas maizes drupačas, atvērti pārtikas iepakojumi. Vēl drozofilas var iemājoties puķupodos, ja tajos sakrājies mitrums vai mēslojums.
Cik ātri uzradušās, tikpat ātri tās pazūd, iestājoties aukstam laikam un pirmajām salnām. Taču līdz tam vērts apzināt dažus ieteikumus, kā cīnīties ar nepatīkamajām augļu mušiņām.
Ieteikumi drozofilu apkarošanai:
• Pārnesot augļus mājās, tie uzreiz jānomazgā un jānosusina.
• Mušiņu aktivitātes laikā augļi jāapklāj ar papīra dvieļiem, lai mušu mātītes nevarētu izdēt olas.
• Regulāri jāmazgā trauki, jo ēdiena atliekas uz tiem ieskābst un pievilina drozofilas. Tāpat izlietne jāizskalo ar verdošu ūdeni, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis, jo šīs mušiņas mēdz izdēt olas uz izlietnes cauruļu malām.
• Ja ir mājdzīvnieki, regulāri jāmazgā viņu bļodiņas un jāmaina ūdens.
• Jāizmet viss, kas iepuvis vai nedaudz sabojājies, pretējā gadījumā no augļu mušiņām nebūs iespējams tikt vaļā līdz pat pirmajām salnām. Ja drozofilām nebūs ko ēst, divās trijās dienās tās pazudīs pašas.
• Ja drozofilas jau savairojušās, jāatrod vieta, kur tās barojas. Lai no tām atbrīvotos, var izmantot putekļsūcēju. Jārīkojas lēnām, jo drozofilas pamana straujas kustības. Lai būtu drošs, ka visi kukaiņi iesūkti, pirms tam var sagatavot mazas lamatas: kartupeļu mizas, apēsto ābolu serdes vai jau drozofilu iecienītu barošanās produktu. Uz šo mielastu sapulcēsies teju visas drozofilas, un vienuviet tās varēs vieglāk saķert.
• Virsmas var notīrīt ar spirtu, jo augļu mušiņām nepatīk spēcīgais aromāts.
• Efektīvas ir piparmētras. Smidzinātājā ielej ūdeni, pievieno nedaudz piparmētras ēteriskās eļļas un šķidrumu parasina pa telpu. Var pagatavot stipras koncentrācijas piparmētru tēju un izsmidzināt.
• Lai drozofilas neieperinātos puķu podos, jālikvidē sausās lapas un ziedi. Bet, ja mušiņas jau parādījušās un zemē ir jauni to kāpuri, augs jāpārstāda un vecā zeme jāizmet tālu prom no mājām.