Bankas “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš.
Bankas “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

“Tas ir populārs veids, kā apiet nodokļu likumus.” Ekonomists par nepilnu darba laiku un krāpšanos 74

Atbildot uz jautājumu – vai visi, kas nestrādā pilno darba laiku, ir krāpnieki? – Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Ziņu TOP 5” teica, ka nē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka Latvijā tiešām esot ļoti daudz cilvēku, kas vēlas strādāt nepilnu darba laiku. Turklāt iemesli tam var būt vairāki.

Taču vienlaikus esot skaidrs, ka daudzās situācijās fakts, ka cilvēks strādā nepilnu laiku, kas arī parādās uz papīra, var liecināt par nodokļu optimizēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, tas, ka celtnieka darba uzskaitē tiek norādīts, ka viņš strādā 4 stundas, var arī nenozīmēt, ka viņš strādā tikai tās 4 stundas, un šāds darbinieks, visticamāk, daļu naudas saņem aploksnē.

“Mazāka darba laika norādīšana ir populārs veids, kā apiet nodokļu likumus. Tas tā ir,” norādīja Strautiņš, piebilstot, ka ne vienmēr ir iespējams izteikt tādus vispārināmus spriedumus par kādu parādību, tomēr Valsts ieņēmumu dienesta vadītājai Ievai Jaunzemei lielā mērā esot taisnība, kad viņa apgalvo, ka nepilns darba laiks ir metode reālo ienākumu slēpšanai.

“Bet ļoti, ļoti lielā mērā Ievai Jaunzemei ir taisnība,” atzina Strautiņš.

Loģika un pasaules prakse, pēc Strautiņa teiktā, parādot – ja uzņēmēji slēpj daļu no ienākumiem, visi kļūst nabadzīgāki. Proti, valsts budžetā ienāk mazāk līdzekļu, ar ko segt dažādu sabiedrisku vajadzību izdevumus.

Tāpat jāņem vērā, ka šādā veidā konkurences cīņā priekšrocības iegūst tie, kas labāk māk manipulēt, nevis tie, kas spēj nodrošināt augstāku darba ražīgumu.

Lūgts komentēt, vai Latvijā būtu vēlama nodokļu samazināšana strādājošajiem, Strautiņš atbildēja apstiprinoši, norādot, ka tas būtu vēlams.

Latvijā patlaban esot tā, ka, piemēram, strādājošajam ar maziem ienākumiem bez apgadājamiem nodokļu slogs būs ļoti augsts.

Pēc Strautiņa ieskatiem, algots darbs Latvijā tiekot aplikts ar lieliem nodokļiem. “ja mēs skatāmies uz lielajām proporcijām starp dažāda veida ienākumiem, tad algots darbs Latvijā tiek aplikt ar pārāk lieliem nodokļiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.