“Tas ir klasisks amerikāņa sapnis!'” Politoloģe atklāj, kāpēc arī latvieši ASV ilgstoši atbalsta republikāņus 0

“Klausoties daudzu Amerikas latviešu diasporas pārstāvju stāstīto, tad patiesībā republikāņi ilgstoši ir bijuši arī daudzu šo ārzemju latviešu izvēle kā tāda tradicionālā, stabilā partija, kas pārstāv patiesībā šo Amerikas sapni par mazu mājiņu, mašīnu, dārzu un bērniem skolu. Mērķi, ko var sasniegt ar normālu, cītīgu darbu. Nav jābūt biznesmenim, lai nonāktu pie šī sapņa, bet tas, kas ir noticis ar migrācijas politikām, daļai klasisko amerikāņu ir nolaupījis iespēju realizēt šo mazo, skaisto Amerikas sapnīti,” TV24 ASV prezidenta vēlēšanu speciālizlaidumā izsakās Lelde Melta-Rozentāle, RSU lektore un politoloģe.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Jau ziņots, ka Potenciālajam nākamajam ASV prezidentam Donaldam Trampam ir izdevusies “neticama politiskā augšāmcelšanās”, sarunā ar aģentūru LETA vērtēja Ģeopolitikas pētījumu centra direktors un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Māris Andžāns.

Eksperts vērsa uzmanību ASV Kapitolija nemieriem 2021.gadā, kas norisinājās pēc iepriekšējām ASV prezidenta vēlēšanām, kurās Tramps zaudēja, četrām Trampa krimināllietām, diviem atentāta mēģinājumiem un diviem impīčmentiem. “Tiešām neticama atgūšanās, politiska augšāmcelšanās,” sacīja Andžāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš kā iemeslus Trampa panākumam nosauca ekonomiku un nelegālo imigrāciju, ko Tramps solījis vērst par labu. Eksperts norādīja, ka pats šogad pirmo pusgadu dzīvojis ASV un dzīves dārdzība esot milzīga. “To cilvēki norakstīja uz [esošo ASV prezidentu Džo] Baidenu, un līdz ar to uz [otru pašreizējo ASV prezidenta amata kandidāti Kamalu] Harisu,” sprieda Andžāns.

Līdztekus viņš atzīmēja Trampam piemītošo harizmu, kā arī ideoloģiskos jautājumus. “Daudziem republikāņiem nepatīk, kā Tramps runā, bet patīk, ko viņš dara. Proti, aizstāv konservatīvās vērtības sociāli politiskos jautājumos, kā arī viņa liberālā pieeja ekonomikā,” pauda eksperts.

Tāpat viņš atzīmēja, ka lielu lomu Trampa uzvarā spēlējis arī tas, ka Harisa diezgan vēlu sākusi kandidatūru uz ASV prezidenta amatu – jūlija beigās, pēc Baidena izstāšanās. Andžāns pauda, ka Baidenam vajadzēja ātrāk izstāties vai nevajadzēja kandidēt – tas, viņa ieskatā, bijis izšķirošs faktors.

“Kopumā abas nometnes [gan demokrātu, gan republikāņu] bija labas, tiešām daudz ieguldījās, katras pusē bija daudz slavenības,” atzīmēja eksperts.

Atbildot uz jautājumu, vai vēlētāju lielo atbalstu Trampam var vērtēt kā demokrātu vājuma pazīmi, Andžāns vērsa uzmanību, ka Harisas kampaņa, viņa ieskatā, bijusi ārkārtīgi labā līmenī. “Viņa negaidīti labi runāja, izvairījās gan no plašām intervijām, skaidrības, bet acīmredzot nespēja “nokratīt” visu mantojumu, kāds viņai nāca līdzi, un to republikāņi labi izmantoja,” pauda eksperts, atsaucoties uz ekonomiku un migrāciju.

Eksperts atzīmēja, ka republikāņu vēlētājus vairāk uzrunājuši solījumi par “jaunas lappuses” pāršķiršanu, par tarifu uzlikšanu citu valstu produktiem, nodokļu pazemināšanu, par stingru vēršanos pret migrantiem.

Reklāma
Reklāma

Līdztekus Andžāns norādīja, ka runas par pilsoņu karu pēc republikāņu uzvaras ir absurdas. Viņa ieskatā, ja Tramps būtu zaudējis, būtu lielāka iespēja, ka ASV sabiedrībā notiktu viļņošanās. “Tomēr skaidrs, ka neapmierinātība būs, noteikti būs pretstāvēšana no štatiem, kurus vada demokrāti,” pauda eksperts.

Andžāns norādīja, ka sagaidāms, ka ASV ies republikāņu partijas politikas pamatnostādņu virzienā, kurā ekonomika ir liberāla, sabiedrība – konservatīva. “Tas izpaudīsies dažādos jautājumus, tur viļņošanās būs, un arī kultūrkari diezgan pamatīgi turpināsies,” sacīja eksperts.

Savukārt, runājot par sagaidāmo ASV ārpolitiku, eksperts norādīja, ka Trampam Amerika būs pirmajā vietā, sagaidāma konkrētāka un aktīvāka politika savu mērķu īstenošanā nekā Trampa pirmās prezidentūras laikā. “Domāju, ka nebūs vairs tāda instinktīva atbalsta aliansēm un demokrātijām, vērtību vietā būs intereses – Amerika pirmajā vietā,” sacīja Andžāns, piebilstot, ka, viņaprāt, gandrīz ikviena valsts to izjutīšot.

“Vairs nebūs nekādas bezbiļešu sistēmas – ja kaut ko no ASV vēlēsies, būs biļete jāiegādājas,” pauda Andžāns, norādot, ka ASV rūpīgi skatīsies valstu ieguldījumu aizsardzībā.

Viņš vērtēja, ka Baltijai individuāli esot labs tēls – tiek ieguldīts aizsardzībā, tā ir uzticams sabiedrotais. Vienlaikus viņš norādīja, ka NATO ietvaros vairs ASV nevarēs uztvert par tik pašsaprotamu, iespējams, atkal būšot tarifu kari ar Eiropas Savienību, kā arī būšot lieli jautājumi par atbalstu Ukrainai, kas būšot atkarīgs no Trampa komandas.

“Grūti iedomāties, ka Ukrainai būs labāk, bet tur arī var nejaušības gadīties,” sacīja Andžāns, piebilstot, ka Tramps visdrīzāk mēģinās panākt mieru, taču miera dēļ viņš arī iepriekš atteicies nosaukt, ka vēlas Ukrainas uzvaru. “Nevar izslēgt negaidītus pavērsienus, iespējams būs citi risinājumi,” sacīja Andžāns.

Eksperts norādīja, ka dažādām dezinformācijas kampaņām, ārvalstu iejaukšanās mēģinājumiem vēlēšanās, bijusi minimāla nozīme. Viņš pauda, ka nevarot noliegt, ka tāda bijusi, piemēram, no Krievijas, Irānas, Ķīnas puses, bet tā bijusi daudz mazāka nekā 2016.gadā.

Jau ziņots, ka, pēc ASV telekanālu aplēsēm, republikāņu kandidāts, eksprezidents Tramps ir ieguvis gandrīz visas uzvarai nepieciešamās 270 elektoru balsis otrdien notikušajās prezidenta vēlēšanās, un demokrātu kandidātei, pašreizējais viceprezidentei Herisai vairs nav izredžu viņu pārspēt.

Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs tviterī jau sveicis Trampu ar uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.