Foto: Freepik

Tas ir kaitinoši un smirdīgi! Ko darīt, ja virtuves izlietne regulāri nosprostojas? 0

Ko darīt, ja virtuves izlietne regulāri nosprostojas? Jautā Rūta Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Kura zivs ir visvērtīgākā uzturam: 10 sugas, kas “laipni lūgtas” uz tava šķīvja
“Es zinu, par ko es runāju!” Gordons paziņo, kad aktīvais karš būs beidzies un kur atradīsies Ukrainas robežas 143
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Lasīt citas ziņas

Mājās nereti saskaramies ar traucētu izmantotā ūdens plūsmu vannā, dušā un izlietnē, kas liecina par aizsērējuma veidošanas cauruļvados. Nosprostojumu var novērst ar vantūzu – ierīci, kas automātiski izlaiž no ūdensvada caurulēm gaisu, un ieviešot nelielas izmaiņas mājas uzkopšanas paradumos, lai iespējami mazāk vajadzētu izmantot kodīgus tīrīšanas līdzekļus.

Novērš laikus

Virtuves un vannasistabas cauruļu nosprostojumus veido tajās nonākušās un uzkrājušās cietās daļiņas, kā ēdiena paliekas, mati, dzīvnieku apmatojums, zeme un citi gruži.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai samazinātu un pat novērstu nosprostojuma veidošanos, trauki pirms mazgāšanas jānotīra no ēdiena pārpalikumiem.

Taču tos nedrīkst noskalot klozetpodā, jo pārāk liela tauku koncentrācija var veidot nosprostojumu kanalizācijas sistēmā, sagādājot nopietnākas problēmas. Nav ieteicams kafijas biezumus noskalot izlietnē, jo tie var uzkrāties izlietnes sifonā.

Lielāku daļiņu notveršanai izlietnes izplūdi ieteicams noklāt ar speciālu filtru jeb sietiņu. Atsevišķi izlietnes sifoni ir aprīkoti ar noņemamu ēdiena palieku sietiņu, kas darbojas arī kā nosprosts ūdens uzkrāšanai.

Mazāka diametra izplūdei izlietnes sietiņu var iegādāties saimniecības un būvmateriālu preču veikalos un daļā pārtikas veikalu (sākot no 0,80 EUR). Tie izmantojami arī vannasistabā, lai novērstu izkritušu matu nokļūšanu notekcaurulēs. Daļai virtuves izlietņu ar lielāka diametra izplūdi speciālos sietiņus var iegādāties atsevišķi.

Pēc trauku mazgāšanas izlietni rūpīgi izskalo un pārliecinās, ka sietiņā un izplūdē nav uzkrājušās ēdiena paliekas. Roku un ķermeņa mazgāšanai izmantojot cietās ziepes, regulāri notīra to atstātās paliekas.

Nepatīkama smaka dušā liecina par nepareizu sifona uzstādīšanu, tajā nostāvējušos ūdeni vai nepietiekamu tā daudzumu. Ja smaka veidojas drīzumā pēc remonta, tas liecina, ka dušas sifons uzstādīts nepareizā leņķī un nepilda savu funkciju. Problēmas novēršanai sifonu uzstāda līmenī.

Reklāma
Reklāma

Ja smaka parādās periodiski, piemēram, apkures sezonā, santehnikas sifonā ielej etiķi, ko noskalo ar pāris litriem ūdens. Sifonu regulāri iztīrot un nodrošinot, ka tajā ir ūdens barjera un nav uzkrājušies netīrumi, kuros vairojas baktērijas, iespējams novērst kanalizācijas smakas ieplūšanu mājoklī.

Pret aizsērējumiem noderēs

Ātrai aizdambējuma likvidēšanai izmanto vantūzu, kas, mainot gaisa spiedienu caurulēs, atbrīvo tajās uzkrājušos masu. Rīkojas šādi: izlietnē vai vannā ielej ūdeni, līdz tas nosedz izvadu, uz kura novieto instrumentu. Vantūzam pilnībā jānosedz izvads, lai nodrošinātu instrumenta pareizu darbību. Mazākām keramiskām izlietnēm izmanto vantūzu ar mazāku piesūcekni.

Piestiprinātā piesūcekņa rokturi virza uz leju un augšu, līdz ūdens brīvi aizplūst. Ja nosprostotais sifons novada ūdeni no divām izlietnēm, otras izlietnes izvadu aizver ar korķi vai drānu, lai neietekmētu vantūza radīto ūdens un gaisa kustību.

Pilnīga aizdambējuma novēršanai ar drānu jānosedz iekārtas pārplūde, novēršot netīra ūdens šļakstīšanos. Pēc ūdensplūsmas atjaunošanas pārplūdi rūpīgi izskalo.

Kanalizācijas cauruļu tīrīšanas trose piemērota aizsprostu novēršanai grūti piekļūstamās vietās, piemēram, dušā un vannā, kur sifona demontāža nav parocīga vai iespējama. Kanalizācijas trose ir veidota no smalki savītas metāla stieples, kas vizuāli atgādina atsperi.

Svarīgi izraudzīties atbilstīga diametra un garuma tīrīšanas trosi, kas veikalos pieejama 5–10 mm diametrā, 1–10 metru garumā. Pieejami arī lielāki izmēri. Tās ievietošanai nedrīkst lietot spēku – lēni grozot troses galā iestrādāto rokturi, to manevrē kanalizācijas sistēmā. Pirms uzglabāšanas trosi rūpīgi noskalo.

Cauruļvadu attīrīšanai izvēloties tīrīšanas līdzekļus, jāpievērš uzmanība, vai tie paredzēti izmantošanai konkrētā materiāla caurulēs. Nepiemērots un par ilgu atstāts līdzeklis var izraisīt nopietnus cauruļu un citu virsmu bojājumus, piemēram, bojājot hromētos sifona elementus – padarot tos melnus.

Līdzekli izvēlas atbilstīgi nosprostojuma veidam – matu, tauku, ēdiena palieku un cita veida aizsērējuma novēršanai. Pirms lietošanas noteikti jāiepazīstas ar līdzekļa lietošanas instrukciju.

Rūpīgāka tīrīšana

Ja virtuves vai vannasistabas izlietnes sifonu vēlas iztīrīt rūpīgāk, pirms atskrūvē sifona elementus, zem tā noklāj vecu dvieli vai auduma gabalu un novieto tukšu ietilpīgu tvertni. Lai novērstu šļakatas, tvertni novieto pēc iespējas tuvāk sifonam un atskrūvē sifona fiksējošos uzgriežņus. Ja aizsprostojums izveidojies sifona līkumotajā daļā, tvertnes veida elementā vai gofrētajā caurulē, nav nepieciešams pārējo daļu demontēt. Sifona tīrīšanas laikā kanalizācijas izvadā ievieto drānu, lai novērstu kanalizācijas smaku ieplūdi mājoklī. Lielākas tīrīšanas laikā ieteicams iztīrīt pārplūdi, ko noņem, atskrūvējot skrūvi.

Netīros elementus nomazgā, nepieļaujot daļiņu nokļūšanu vannā vai citā sifonā. Tīrīšanai izmanto vecu zobu suku un pudeļu tīrīšanas birsti, kuras kāts veidots no elastīga metāla. Ja tīrīšanas laikā izmanto trauku mazgāšanas un citus tīrīšanas līdzekļus, netīro ūdeni noskalo klozetpodā – to nedrīkst izliet laukā vai pagalmā.

Pirms sifona stiprināšanas pārbauda blīvju kvalitāti un novietojumu. Sifonos izmantotās blīves ir konusveidīgas, un nelieli bojājumi tajās var veidot sūces. Bojātu blīvi var iegādāties atsevišķi (cena līdz 1 EUR), pievēršot uzmanību detaļas diametram.

Pēc montāžas detaļu ārpusi rūpīgi noslauka ar papīra dvieli un atver krānu, lai pārliecinātos, ka nav manāma sūce.

Recepte smaku novēršanai

Nepatīkamās kanalizācijas smakas novēršanai izmanto etiķi. Izvadā ieber 2 ēdamkarotes pārtikas sodas un aptuveni 250 ml etiķa un ļauj tam iedarboties līdz 20 minūtēm. Pēc tam izlietni un pārplūdi izskalo ar karstu ūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.