“Tas ir fantastiski!” Ar kameru un kāpurķēdēm aprīkots robots palīdz apkopt tulpju laukus Nīderlandē 14
“Tas ir fantastiski!” – 185 000 eiro vērts robots palīdz Nīderlandes lauksaimniekiem apkopt ziedošu tulpju laukus. Nīderlandes milzīgos tulpju laukus bieži vien skar dažādi vīrusi, taču tagad situāciju uzlabot palīdz ar mākslīgo intelektu aprīkots robots, tā vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.
Robots, kas nosaukts par godu kādas Nīderlandes Ziemeļjūras piekrastes tulpju audzētavas pensionētam darbiniekam, ir jauns augsto tehnoloģiju ierocis cīņā par vīrusu slimību izskaušanu no plašajiem sīpolpuķu laukiem. Robots Teo (Theo) spēj strādāt 24/7 režīmā, nenogurstoši pārbaudot, vai Nīderlandes tulpju laukos nav atrodami slimi augi.
Vējainā pavasara rītā robots brauc gar dzelteno un sarkano “goudstuk” tulpju rindām, pārbaudot katru augu un vajadzības gadījumā iezīmējot slimos sīpolu. Pēc ražas novākšanas bojātos, slimību skartos sīpolus no veselajiem nodalīs sīpolu šķirošanas noliktavā. Tādējādi tiek ierobežota un novērsta tulpju vīrusa slimību izplatīšanās.
Tulpju vīrusi kavē augu augšanu un attīstību, kā rezultātā ziedi kļūst mazāki un vājāki. Tas novājina arī pašus slimos sīpolus, un galu galā tie vairs nespēj uzziedēt. Lai cīnītos ar šo vīrusu, darbā Nīderlandē tulpju laukos norīkoti 45 roboti. Iestājoties siltākam laikam, lauksaimnieki gaida tuvojošos sezonas kulmināciju, kad tulpju sīpoli uzzied milzu krāsu plejādēs, piesaistot tūristus no visas pasaules, vēstīja “Euronews”.
Agrāk šo darbu veica cilvēki – “slimību novērotāji”, tā stāsta Allans Visers (Allan Visser), kurš ir tulpju audzētājs trešajā paaudzē un savos laukos izmanto robotu jau otro audzēšanas sezonu.
Vissers piebilst, ka par summu, kādu viņš it samaksājis par šo robotu, varētu iegādāties arī ļoti skaistu sporta automobili – ražotāji par šo robotu prasa 185 000 eiro. “Bet es dodu priekšroku robotam, jo sporta automašīna nenspēj izšķirot slimās tulpes mūsu laukos. Jā, tas ir dārgs, bet cilvēku, kas patiešām var atšķirt slimās tulpes no veselajām, kļūst arvien mazāk,” viņš saka.
Robots Teo (Theo), protams, ir daudz lēnāks nekā sporta automašīna, jo pārvietojas pa tulpju laukiem uz kāpurķēdēm ar ātrumu aptuveni vienu kilometru stundā, taču tas skenē vīrusu skarto tulpju lapas, uz kurām slimības ietekmē veidojas raksturīgas sarkanās svītras.
“Tam priekšā ir kameras, un tas uzņem tūkstošiem tulpju attēlu. Pēc tam tā mākslīgā intelekta modulis nosaka, vai tulpe ir slima vai nav,” tā skaidro Visers, nosaucot to par “precīzo lauksaimniecību”. “Robots ir iemācījies vīrusu skartos augus atpazīt,” viņš piebilst.
Eriks de Jongs (Erik de Jong) no uzņēmuma “H2L Robotics”, kas ražo šos robotus, stāsta, ka mākslīgais intelekts palīdz tiem identificēt slimos ziedus, un ļoti precīzas GPS koordinātas ļauj precīzi noteikt ziedus, kuri ir jāiznīcina. “Mašīnas sirds ir tās zināšanas, kuras mēs esam ievietojuši tā mākslīgā intelekta modelī. Un šīs zināšanas nāk no tulpju audzētājiem. Mēs izmantojam tulpju audzētāju gadu gados iegūto pieredzi un apvienojam tās šajā mākslīgā intelekta modelī,” viņš skaidro.
Teo van der Vortam (Theo van der Voort), kura vārdā nosaukts jaunais robots, tagad jau ir pensionējās pēc 52 gadu ilgām slimo ziedu “medībām”, un arī viņam atliek tikai pārsteigumā atzīt „Tas ir fantastiski! Tas redz tikpat labi, cik es redzu,” brīnoties teica bijušais darbinieks.