Foto: Karīna Miezāja/Latvijas avīze

“Tas ir diezgan neparasti šajā gadījumā.” Vīksna skaidro, kā var saslimt ar pērtiķu bakām 0

Kā var saslimt ar pērtiķu bakām? Kā var noteikt saslimšanas faktu? TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidro infektoloģe, RSU profesore Ludmila Vīksna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Infektoloģe norāda, ka SPKC ir sagatavojis informāciju, kurā skaidro, kā var inficēties ar pērtiķu bakām.

“Inficēšanās ar pērtiķu baku vīrusu notiek, kad cilvēks nonāk saskarē ar vīrusu, kontaktējoties ar inficēto dzīvnieku, cilvēku vai pieskaroties bioloģiskajiem materiāliem vai vides priekšmetiem, kas ir inficēti ar vīrusu. Vīruss iekļūst organismā caur bojātu ādu (pat ja tas nav redzams), elpceļiem vai gļotādām, t. sk. acu, deguna vai mutes gļotādām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku notiek galvenokārt ar lielu elpceļu pilienu starpniecību (pilienu inficēšanās ceļā), kam ir nepieciešams relatīvi ilgs kontakts aci pret aci. Citi vīrusa pārnešanas veidi no cilvēka uz cilvēku ietver tiešu vai netiešu (piesārņoti priekšmeti) kontaktu ar ķermeņa šķidrumiem vai ādas bojājumu (pūslīšu) saturu. Pēc kreveļu atdalīšanas cilvēks vairs nav infekciozs,” teikts SPKC sagatavotajā apskatā.

Vīksne piebilst: “Ja cilvēkam parādās kādi izsitumi, tad nevajag mēģināt tos izsitumus aptaustīt, izspiest šķidrumu un pēc tam rokas pielikt pie mutes. To vajag parādīt ārstam.”

Viņa norāda, ka šobrīd nav pilnīgas skaidrības, kādā veidā slimība izplatās, bet tiek uzsvērts, ka tas notiek ilgstoši kontaktējoties. Tāpēc īpaši jāpievērš uzmanība pusaudžiem, jo viņu uzvedības modeļi ir savādāki. Tāpat pērtiķu bakas izplatās seksuāli transmisīvā ceļā.

Ārste atzīst, ka tas ir diezgan neparasti šajā gadījumā: “Vismaz man tā liekas.”

Viņa uzskata, ka visiem cilvēkiem, kuriem jau ir kādas saslimšanas, vajadzētu ievērot SPKC sniegtās rekomendācijas: “Bet cilvēkiem jau vienmēr liekas, ka tas nebūs ar mani…”

Lai noteiktu, vai cilvēkam ir pērtiķa bakas, ir vairāki varianti, kā to dara. Var ņemt asinsanalīzi, siekalu testu utt. Šīs analīzes veic arī privātās laboratorijas. Iespēja arī analīzes veikt pie cilvēka mājās.

SAISTĪTIE RAKSTI