Deputāts Aldis Gobzems.
Deputāts Aldis Gobzems.
Foto: Ieva Ābele/LETA

“Tas ir bargākais sods!” Gobzemu izslēdz no sešām sēdēm un samazina algu 69

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Saeimas deputāts Aldis Gobzems, kurš gatavojas pievienoties savu bijušo partijas biedru izveidotajai frakcijai “Neatkarīgie”, ceturtdien tika izslēgts no sešām Saeimas sēdēm, kas nozīmē, ka viņam šajā laikā par 20% tiks samazināts arī atalgojums.

Tas ir bargākais sods, ko kādam deputātam var noteikt par Saeimas ētikas normu pārkāpumiem. A. Gobzems ceturtdien jau bija izslēgts uz vienu sēdi par citu nodarījumu. Līdz ar to viņš nevarēja piedalīties Saeimas sēdē, kurā minētais jautājums tika apspriests, un sevi aizstāvēt. Tādas tiesības deputātam ir paredzētas, uz ko norādīja vairāki “Saskaņas”, Zaļo un zemnieku savienības un neatkarīgie deputāti, kas šā iemesla dēļ balsojumā nepiedalījās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lēmumu pieņemšanā dalību ņēma tikai 57 deputāti, no kuriem 50 parlamentārieši atbalstīja A. Gob­zema izslēgšanu uz sešām sēdēm. Pirms nedēļas Gobzems atteicās uzrādīt Covid-19 vakcināciju apliecinošu sertifikātu vai negatīva testa rezultātu, kas bija priekšnoteikums, lai Saeima atsāktu darbu klātienē.

Saeima nevar strādāt vienlaikus divās dažādās sistēmās – gan klātienē, gan attālināti. Tāpēc visa Saeima turpināja darbu attālināti. Sēde turpinājās arī šajā ceturtdienā, kad A. Gobzems jau uzrādīja negatīva testa rezultātu un aktīvi runāja arī debatēs. Taču nākamajā sēdē viņš vairs nevarēja piedalīties. Aģentūra LETA ziņoja, ka tās sākumā gan viņš vēl bija zālē, bet aicinājumam to atstāt ir pakļāvies.

Gan ZZS, gan frakcijas “Neatkarīgie” deputāti bija iesnieguši vienādus ierosinājumus atlikt šā jautājuma izskatīšanu līdz nākamajai sēdei, kurā A. Gob­zems varētu atrasties un sniegt savu paskaidrojumu, pēc kura uzklausīšanas varētu notikt balsojums. Taču vairākums noraidīja šos ierosinājumus.

Mandātu un iesniegumu komisijas deputāts Normunds Žunna (JKP) paskaidroja, ka A. Gobzemam savu viedokli bija iespēja izteikt Mandātu un iesniegumu komisijas sēdē, kur deputāti viņa motivāciju dzirdēja. Ralfs Nemiro (“Neatkarīgie”) sacīja, ka viņš to nav dzirdējis, jo nestrādā šajā komisijā. Taču, pēc deputāta domām, šāds sods ir nesamērīgi liels. “Mēs viņu nevis sodīsim, bet darīsim tieši to, ko viņš visvairāk vēlas,” uzskata R. Nemiro.

Atzīstot, ka A. Gobzema rīcība pagājušajā ceturtdienā daudzus sakaitināja, jo deputāti bija gaidījuši sēžu atsākšanu klātienē, Edgars Tavars (ZZS) bija līdzīgās domās, ka A. Gobzema mērķis “bija panākt tieši to, kas notiek pašlaik, lai viņš ir cietušais un tā var iegūt lielāku popularitāti”.

Vairāki parlamentārieši atgādināja, ka 12. Saeimā līdzīgi to ieguva Artuss Kaimiņš, kuru arī vairākkārt par ētikas pārkāpumiem Saeima sodīja, bet – ne tik bargi. Uz sešām sēdēm ir izslēgti tikai pāris deputātu. Aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija liecina, ka 1997. gadā uz sešām sēdēm par apvainojošiem izteicieniem, kas nav savienojami ar Saeimas cieņu, uz sešām sēdēm izslēdza deputātu Gundaru Valdmani, kurš politikā ienāca ar Latvijas Vienības partiju.

Reklāma
Reklāma

Savukārt 2004. gadā tādu pašu sodu Saeima noteica deputātam Vladimiram Buzajevam (“PCTVL”), kurš sākumā bija izslēgts uz vienu sēdi par uzstāšanos debatēs, nerunājot par tematu, kā dēļ viņam nācās atslēgt mikrofonu. Taču, tā kā deputāts atteicās atstāt zāli un viņu nācās izvest ar drošības dienesta palīdzību, tad Saeima nolēma viņam piespriest bargāku sodu.

A. Gobzems aizrādījumus par uzstāšanos, kas nav bijusi saistīta ar apspriežamo jautājumu, no sēdes vadītāja ir saņēmis vairākkārt. Arī ceturtdien viņš vēl paguva saņemt sēdes vadītājas aizrādījumu par Saeimas prestiža graušanu. Taču pēc tam, kad viņš aicināja “iziet ne tikai ielās”, lai apturētu obligāto vakcināciju, deputātam atslēdza mikrofonu.

Vēlāk debatēs par A. Gobzema sodīšanu viņa bijušais partijas biedrs Ivars Puga atzina, ka, “tautas valodā runājot, Aldis Gobzems būtu pelnījis pa muti par šādiem izgājieniem”. Taču, pēc I. Pugas domām, šis sods nebūšot efektīvs. Viņš varētu pievienoties Janīnas Kursītes-Pakules (NA) iepriekš izteiktam ierosinājumam, ka Saeima varētu paust kopīgu paziņojumu par šādu deputāta uzvedību.

Šajā laikā pārmaiņas ir piedzīvojusi arī “KPV LV” frakcija, kas ir pārdēvējusies par frakciju “Neatkarīgie”, kurā būs no “KPV LV” ievēlētie deputāti, kas tagad pārstāv dažādus politiskos spēkus. Māris Možvillo, Ieva Krapāne un Ramona Petraviča ir partijā “Par cilvēcīgu Latviju”, Ralfs Nemiro nav nevienā partijā, bet par pievienošanos frakcijai ir paziņojuši A. Gobzems un viņa partijas biedre Karīna Sprūde.

Kad tas būs noticis, Ēriks Pucens no frakcijas izstāsies, lai kopā ar topošās partijas “Republika” biedriem Vjačeslavu Dombrovski, Eviju Papuli un Kasparu Ģirģenu veidotu deputātu grupu. Ir neoficiāla informācija, ka A. Gob­zems varētu kļūt par frakcijas vadītāju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.