LTRK: Grozījumi nodokļu likumā – nāves spriedums uzņēmējiem 33
Lienīte Caune, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente, SIA “CBB Konsultāciju birojs” valdes locekle: “Maksātnespējas likuma grozījumi, kuri Saeimā jau steigā izgrūsti cauri otrajā lasījumā, tāpat priekšlikumi grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz uzņēmumu valdes locekļu personīgu atbildību par uzņēmuma darbību. Naudu gan par kavētajiem banku kredītiem, gan valstij laikus nesamaksātajiem nodokļiem jebkurā brīdī varēs izkratīt no viņu personīgajām kabatām. Ja šādus likumu grozījumus pieņems, tad uzņēmējiem tas būs nāves spriedums, citādi to nosaukt nemaz nav iespējams.
Kā zināms, uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstībai daudziem uzņēmumiem ir bankas kredīta saistības, dažkārt ir pat vairāki kredīti un par ievērojamām summām. Tāpat daudziem uzņēmuma valdes locekļiem var būt arī personīgi ņemti kredīti kredītiestādēs. Taču jebkurš bizness, kā zināms, vienmēr ir saistīts ar risku, dažādu iemeslu dēļ tas var neizdoties. Pieņemot šādus likuma grozījumus, nevis uzņēmuma īpašnieki, bet valdes locekļi – amatpersonas būs spiesti samaksāt par visām uzņēmuma kļūdām un neveiksmēm. Lielāku absurdu man grūti iedomāties. Ar šādu kārtību panāksim vien to, ka neviens profesionāli sagatavots cilvēks labprātīgi vairs negribēs strādāt uzņēmumu valdēs. Tāpat tiks bremzēta jaunu uzņēmumu veidošanās. Ar šādiem likuma grozījumiem mainītos arī nosaukuma “sabiedrība ar ierobežotu atbildību” jēga. Ja to patiešām gribam panākt, tad tā arī uzņēmējiem vajag pateikt skaidri un gaiši.
Nekā nav saprotams, kāpēc iniciators šādiem likuma grozījumiem ir Ārzemju investoru padome, kura vistiešākajā veidā ir saistīta ar uzņēmējdarbību.
Pēc aizvadītās nedēļas nogalē notikušajām LTRK pārstāvju sarunām Finanšu ministrijā esam saņēmuši solījumus, pagaidām gan tikai mutiskus, ka šādi likumu grozījumi tomēr netiks pieņemti. Tāpat cerams, tiks apstiprināts arī viens no mūsu priekšlikumiem – dot iespēju uzņēmējiem nokārtot savas kavēto nodokļu saistības ar Valsts ieņēmumu dienestu nevis pusotra, bet piecu gadu laikā.”
Uzklausīja Zigfrīds Dzedulis