Foto. pexels.com

Tarifu kari. Amerikāņi drīz kritīs panikā – nebūs āpšu spalvu otiņu un beigsies Apple? 0

ASV un Ķīnas ekonomiskā atdalīšanās/šķiršanās jeb tā sauktā “decoupling” ir kļuvusi par vienu no mūsdienu globālās ekonomikas karstākajiem tematiem, taču realitātē tā ir daudz sarežģītāka, nekā varētu šķist.

Reklāma
Reklāma
Kur mukt? Nosauktas drošākās valstis iespējama Trešā pasaules kara gadījumā
TV24
“Kā lai izdzīvo?” pensionāre ar asarām acīs stāsta par ilgo darba stāžu padomju laikā, kas netiek atalgots
“Viņa nemirst, tāpēc tas būs maksas pakalpojums! 90 eiro…” Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta atbilde šokē sabiedrību 9
Lasīt citas ziņas

Abas lielvaras ir cieši saistītas ar piegāžu ķēdēm, kas aptver visu — no āpšu spalvu otām līdz iPhone viedtālruņiem, par to raksta aģentūra Bloomberg. Neskatoties uz politisko spiedienu un tarifiem, pilnīga atdalīšanās joprojām ir tāls mērķis, un eksperti norāda uz nozarēm, kur šāda šķiršanās rada vislielākās problēmas.

Āpšu spalvas: Nišas preču dilemma

Viena no negaidītākajām jomām, kur ASV un Ķīnas saikne ir grūti pārraujama, ir āpšu spalvu otas — luksusa prece, ko izmanto skūšanās entuziasti un mākslinieki. Ķīna ir pasaules līderis āpšu spalvu ražošanā, un ASV importē gandrīz visu šādu produktu apjomu no turienes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs esam mēģinājuši atrast alternatīvas, bet kvalitāte un cena vienkārši nesakrīt,” stāsta kāds ASV otu ražotājs, kurš nevēlējās atklāt savu vārdu. Āpšu spalvas ir nišas produkts, taču tās simbolizē plašāku problēmu — daudzas specializētas preces, ko Ķīna piegādā, ir grūti aizstājamas ar citu valstu piedāvājumu.

iPhone un tehnoloģiju sarežģītās ķēdes

Tikmēr tehnoloģiju nozarē ASV atkarība no Ķīnas ir vēl acīmredzamāka. Apple iPhone ražošana lielā mērā balstās uz Ķīnas rūpnīcām, kurās strādā simtiem tūkstošu darbinieku un tiek izmantotas sarežģītas piegāžu ķēdes. Lai gan Apple ir sācis pārcelt daļu ražošanas uz Indiju un Vjetnamu, Ķīna joprojām ir galvenais montāžas centrs.

Saskaņā ar analītiķu aplēsēm, pilnīga iPhone ražošanas pārcelšana prasītu gadus un miljardiem dolāru investīcijas. “Ķīnai ir infrastruktūra, zināšanas un mērogs, ko neviens cits šobrīd nevar piedāvāt,” norāda tehnoloģiju eksperts no Supply Chain Insights.

Politiskais spiediens un ekonomiskā realitāte

ASV valdība ir pastiprinājusi centienus samazināt atkarību no Ķīnas, ieviešot tarifus un mudinot uzņēmumus pārcelt ražošanu tuvāk mājām vai uz sabiedrotajām valstīm, atgādina raksta aģentūra Bloomberg. Tomēr realitātē progress ir lēns. 2024. gadā Ķīnas eksports uz ASV sasniedza 450 miljardus dolāru, kas liecina, ka tirdzniecības saites joprojām ir spēcīgas. Tikmēr Ķīna ir atbildējusi ar saviem tarifiem un investīcijām pašmāju tehnoloģijās, cenšoties kļūt mazāk atkarīga no Rietumiem.

Kur atdalīšanās sāp visvairāk

Eksperti norāda, ka visgrūtāk atdalīšanās skar nozares ar augstu specializāciju vai masveida ražošanu. Papildus āpšu spalvām un viedtālruņiem tādas preces kā retzemju metāli, ko izmanto elektroauto baterijās, un farmācijas izejvielas ir vēl viens piemērs, kur Ķīnas dominance rada problēmas. ASV importa dati liecina, ka 80% retzemju metālu nāk no Ķīnas, un alternatīvu attīstīšana prasīs ilgu laiku.

Reklāma
Reklāma

Nākotnes perspektīvas

Vai atdalīšanās jebkad būs pilnīga? Lielākā daļa analītiķu uzskata, ka nē — vismaz ne tuvākajā nākotnē. “Mēs virzāmies uz selektīvu atdalīšanos, kur jutīgās nozares, piemēram, militārās tehnoloģijas, tiek prioritizētas, bet ikdienas preces paliek globālajās ķēdēs,” saka ekonomists no Peterson Institute for International Economics. Tikmēr patērētāji turpina pirkt iPhone un skūšanās otas, neapzinoties, cik dziļi šie produkti ir saistīti ar Ķīnas ekonomiku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.