Foto – LETA

Premjers atklāj ziņojumu par OIK ieviešanu un atbildīgajiem 4

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) vērsīsies prokuratūrā ar lūgumu izvērtēt, iespējams, pretlikumīgi izsniegtas atļaujas desmit vēja elektrostacijām jaunu jaudu atbalstam obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas ietvaros, aģentūrai LETA sacīja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Ministru prezidenta ziņojumā par OIK ieviešanas hronoloģiju no 2007.gada līdz 2018.gadam minēts, ka 2009.gada 24.martā, pamatojoties uz noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, tika izsniegtas atļaujas desmit vēja elektrostacijām. Tomēr minētie noteikumi vairs nebija spēkā kopš 2009.gada 14.marta.

Kā liecina Ekonomikas ministrijas (EM) informācija par komersantiem, kuri saņēmuši tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, 2009.gada 24.martā šādas atļaujas tika izsniegtas vēja elektrostacijām Alsungas novadā – SIA “W.e.s.10”, SIA “W.e.s.11”, SIA “W.e.s.13”, SIA “W.e.s.12”, SIA “W.e.s.5”, SIA “W.e.s.6”, SIA “W.e.s.1”, SIA “W.e.s.7”, SIA “W.e.s.8” un SIA “W.e.s.9”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikā, kad desmit vēja elektrostacijām tika izsniegtas atļaujas, ekonomikas ministrs bija Artis Kampars (V), EM valsts sekretārs Anrijs Matīss (S), bet atļaujas valsts sekretāra vietā parakstījis viņa vietnieks Andris Liepiņš.

Trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni premjers žurnālistiem sacīja, ka viņa ziņojumā par OIK ieviešanas hronoloģiju parādījušās atsevišķās nianses, kas “lec ārā”, piemēram, ļoti lielais licenču daudzums.

“Pievērsu uzmanību uz atsevišķiem faktiem, kur licences ir pāratjaunotas pēc termiņa, kad likums jau bija beidzis strādāt. Tas man arī lika pieņemt lēmumu nosūtīt ziņojumu prokuratūrai,” skaidroja premjers.

Viņaprāt, attiecīgo desmit licenču izsniegšanai no likumdošanas viedokļa vajadzēja būt neiespējamai. “Esmu izbrīnīts, ka tajā laikā tam nepievērsa uzmanību,” sacīja Ministru prezidents, piebilstot, ka “vēl priekšā ļoti sarežģīts stāsts, un tie visi, kas saka, ka no OIK var attiekties vienā dienā vai to nevar vispār, tiem nav taisnība”.

Kā liecina SIA “Firmas.lv” informācija, laikā, kad visiem uzņēmumiem tika izsniegtas OIK atļaujas, to īpašnieks bija Renārs Liepiņš. Patlaban visi uzņēmumi pieder Igaunijā reģistrētām kompānijām – “Wnde Solutions”, “Autour Vole” un “Viride”.

Tāpat “Firmas.lv” informācija liecina, ka “Wnde Solutions” patiesā labuma guvējs ir “ABLV Asset Management” valdes priekšsēdētājs Leonīds Kiļs, “Viride” patiesā labuma guvējs ir Sergejs Bunakovs, bet “Autour Vole” patiesā labuma guvējs ir Maksims Solomončuks.

Vējonis: OIK ieviešana bija kļūda

Reklāma
Reklāma

Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) ieviešana noteikti ir bijusi kļūda, un tās atcelšana būs ļoti sarežģīta, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš norādīja, ka premjers viņam iesniedzis sagatavoto ziņojumu par OIK ieviešanas hronoloģiju un atbildīgajām personām. Vējonis iepazīsies gan ar šo ziņojumu, gan ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) darba grupas, kas pēdējos mēnešus izskatīja iespējas atcelt OIK maksājumu, ziņojumu.

“OIK varbūt nebija labākais mehānisms, kādā veidā sniegt atbalstu zaļajai enerģijai. Sistēma, kas sākotnēji nebija tik bīstama un kaitīga sabiedrībai, tika deformēta. Manuprāt, maksāt papildus maksājumus par dabasgāzes izmantošanu, lai ražotu enerģiju, ir muļķīgi,” teica Vējonis, piebilstot, ka OIK likvidēšana būs sarežģīta, jo, ja valsts uzņēmusies saistības, tad tās būs jāpilda.

Valsts prezidents arī vērsa uzmanību, ka nepieciešams izvērtēt, vai un kādas darbības saistībā ar OIK notikušas ļaunprātīgi, apzināti vai citādi. Viņaprāt, nepieciešams domāt arī par nākotni, tomēr Ekonomikas ministrija (EM) joprojām grēkojot, jo neesot stratēģiskā vērtējuma par to, kā enerģētikas sektors attīstīsies nākotnē. “Mums ir arī saistības, kā mēs varam nodrošināt zaļās enerģijas izmantošanu nākotnē, un jābūt konkrētam piedāvājuma par valsts politiku šajā jomā,” uzsvēra Vējonis.

Savukārt tie uzņēmēji, kas negodprātīgi izmanto esošo sistēmu, ir jāsauc pie atbildības, pārliecību pauda Valsts prezidents, norādot, ka pilnībā atbalsta EM un valdības īstenotu konkrētu situāciju un gadījumu iesniegšanu izvērtēšanai tiesībsargājošajās institūcijās, jo vainīgie esot jāsauc pie atbildības. “Arī svarīgi, lai tas nenotiek no valsts puses ļaunprātīgi, lai veiktu izmaiņas tirgū. Jebkuram lēmumam no valsts puses jābūt pamatotam, lai neradītu papildus finansiālās saistības valstij,” teica Valsts prezidents.

Ziņojumu nosūtīs Saeimas deputātiem

Kučinskis ir izpildījis Saeimas doto uzdevumu un sagatavojis ziņojumu par OIK ieviešanas hronoloģiju un atbildīgajām personām.

Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Kučinskis pastāstīja, ka minētais ziņojums jau šodien tiks nosūtīts parlamentam, turklāt viņš ar to plāno iepazīstināt arī prokuratūru. “Protams, kad visu saliek kopā, tā pagātne nudien vienam otram nav rožaina. Es domāju, ka, pilnīgi droši, paralēli Saeimai es šo izpētes dokumentu atdošu arī prokuratūrai, jo mēs tā nevaram atstāt pagātni,” pauda Ministru prezidents.

Viņš uzsvēra, ka par spīti oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām šī valdība vēl centīsies izdarīt maksimāli daudz, lai risinātu samilzušo OIK problēmu. Premjers arī galvoja, ka viņa ministri necenšas piesegt nevienu par OIK ieviešanu atbildīgo personu.

Kučinskis domā, ka Saeimas uzdevumā sagatavotā ziņojuma izpēte prokuratūrai būs nopietns un laikietilpīgs darbs, kas noteikti aizņems vairāk par mēnesi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.