Tapis plāns, kā pagarināt Latvijas iedzīvotāju mūžu 20
Veselības ministrija (VM) izstrādājusi Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2014.-2020.gadam, kuru mērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi.
VM cer, ka, īstenojot plānošanas dokumentā paredzētos pasākumus, iedzīvotāju veselīgi nodzīvotais mūžs pieaugs par trim gadiem, vīriešiem sasniedzot 57 gadus un sievietēm 60 gadus. Tāpat plānots, ka šie pasākumi par 11% samazinās iedzīvotāju potenciāli zaudēto mūža gadu skaitu.
Lai sasniegtu pamatnostādņu mērķus, VM izvirzījusi sešus galvenos uzdevumus. Pirmkārt, novērst nevienlīdzību veselības jomā, nodrošinot visiem Latvijas iedzīvotājiem vienādas iespējas uz veselību, otrkārt – samazināt priekšlaicīgu mirstību no neinfekciju slimībām, mazinot riska faktoru negatīvo ietekmi uz veselību, treškārt – uzlabot mātes un bērna veselību. Tāpat paredzēts veicināt veselīgu un drošu dzīves un darba vidi, samazināt traumatismu un mirstību no ārējiem nāves cēloņiem, kā arī saslimstību ar infekcijas slimībām.
Kā pēdējais, bet ne mazāk svarīgākais uzdevums noteikts nodrošināt efektīvu veselības aprūpes sistēmas pārvaldi un racionālu resursu izmantošanu, lai sekmētu veselības aprūpes sistēmas darbības ilgtspējību un vienlīdzīgu pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta.
Pamatnostādnes paredz virkni praktisku uzdevumu, tostarp sadarboties ar sabiedrības viedokļa veidotājiem, tai skaitā medijiem, lai plašāk informētu iedzīvotājus par sabiedrības veselības jautājumiem, kā arī organizēt iedzīvotajiem izglītojošas nodarbības par veselīgu uzturu. Tāpat plānots, sākot ar 2015./2016.mācību gadu, noteikt profesionālās vidējās izglītības un valsts arodizglītības mācību saturā obligāti apgūstamu veselības izglītības moduli, kā arī panākt transtaukskābju daudzuma ierobežošanu pārtikas produktos, plašākus ierobežojumus enerģētisko dzērienu tirdzniecībai un reklāmai un ierobežojumus pārtikas produktu ar augstu sāls, cukura un tauku saturu reklāmai.
Paredzētas arī veselīga uztura veicināšanas programmas izglītības iestādēs, vasaras nometnes pusaudžiem un jauniešiem. Varētu sagaidīt arī pastiprinātas kontroles tirdzniecības vietās, lai mazinātu iespēju nepilngadīgajiem iegādāties tabakas izstrādājumus.
Plānoti vēl daudzi citi pasākumi, kuriem nepieciešamais papildu finansējums, pēc VM aprēķiniem, 2015.gadā ir 95 143 eiro, 2016.gadā – 221 715 eiro, 2017.gadā – 370 571 eiro, 2018.gadā – 532 863 eiro, 2019.gadā – 602 703 eiro un 2020.gadā 671 279 eiro.
Pamatnostādņu projekts patlaban nodots publiskai apspriešanai. Iedzīvotāji aicināti sūtīt savus priekšlikumus vai iebildumus par dokumenta projektu līdz 6.jūlijam pa e-pastu “[email protected]”.