Boriss Džonsons

Džonsons cerēja, ka sliktākais jau ir aiz muguras, taču viņu paklupinājusi “tapešgeita Dauningstrītā” 6

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Pats izķepurojies no Covid-19 infekcijas un panācis gandrīz 40 miljonu britu – divu trešdaļu valsts iedzīvotāju – vakcināciju, Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons cerēja, ka sliktākais ir aiz muguras, taču viņu paklupināja partneres Kerijas Simondas ierosinātais dienesta dzīvokļa remonts, kas izvērties par visai dārgu pasākumu.

Kas par to maksās?

Sākotnēji premjers apgalvoja, ka visus tēriņus par dzīvokļa remontu, kas pārsniedz valdības atvēlētos 30 000 mārciņu, viņš apmaksās pats.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad kļuva aptuveni zināmas slavenās mājokļu interjera dizaineres Lulu Litlas, ko bija pieaicinājusi Kerija Simonda, iecerēto pārveidojumu izmaksas, Džonsons vairs nebija tik kategorisks.

Litlas kundzes piegādātais tapešu rullis maksā līdz 840 mārciņām, bet dīvāns – 19 950 mārciņu. Britu mediji nosaukuši vairākus valdošajai Konservatīvo partijai pietuvinātus uzņēmējus, kas esot izteikuši gatavību segt tēriņus, bet premjers nav par to sniedzis informāciju.

Tagad Vēlēšanu komisija sākusi oficiālu izmeklēšanu par valsts pirmā pāra dzīvokļa grezno atjaunināšanu. Džonsonam un Simondai jāiesniedz izmeklētājiem personiskā e-pasta sarakste un tālruņa vēstījumi.

“Mēs uzskatām, ka ir pietiekams pamats aizdomām, ka varētu būt notikuši (likum)pārkāpumi,” paziņojis Vēlēšanu komisijas pārstāvis, atzīmē laikraksts “The Daily Mail”.

Vēlēšanu komisijai ir plašas pilnvaras pieprasīt dokumentus un noklaušināt lieciniekus. Atteikšanās liecināt vai patiesības slēpšana ir krimināli sodāma rīcība.

Britu mediji atzīmē, ka līdz šim neviens amatā esošs premjerministrs nav ticis noklaušināts ar brīdinājumu saistībā ar varbūtēju likumpārkāpumu.

Kā atklājis laikraksts “The Daily Mail”, premjera dzīvokļa remonta izmaksu pārtēriņu 58 000 mārciņu apjomā sākotnēji varētu būt nomaksājusi Konservatīvo partija, bet vēlāk sedzis partijas finanšu donors lords Braunlovs.

“Kerija Antuanete” paklupina premjeru

Trešdien debatēs parlamentā Džonsons dedzīgi apgalvoja, ka nokārtojis visus dzīvokļa remonta rēķinus no savas kabatas. Taču viņš izvairījās no atkārtotiem jautājumiem, kas sākotnēji samaksāja par remontu Dauningstrītā 11, kad tas pērn bija pabeigts.

Reklāma
Reklāma

Britu likums paredz sodu līdz 20 000 mārciņām par ziedojumu nedeklarēšanu. Premjera kanceleja paziņojusi, ka Džonsons ir gatavs pilnībā sadarboties ar izmeklētājiem, kas varētu pieprasīt viņa e-pasta vēstules.

Jautājumi varētu tikt uzdoti arī viņa līgavai Kerijai Simondai, kuru britu mediji nodēvējuši par “Keriju Antuaneti” sakarā ar viņas izsmalcināto gaumi.

Konservatīvo partijas likumdevēji pauduši satraukumu par valdības saistību ar apsūdzībām lobismā tikai nedēļu pirms pašvaldību vēlēšanām 6. maijā, konservatīvajiem tikai par nedaudziem popularitātes punktiem apsteidzot leiboristus.

“Tas ir muļķīgs pašu izdarīts pārkāpums, kas liek mums izskatīties nepastāvīgiem un nenopietniem,” intervijā “DM” atzinis kāds toriju bijušais ministrs.

Viņaprāt, “ja dzīvokļa lieta būtu risināta nekavējoties, tad cilvēki par to daudz nedomātu, bet mēģinājums to noslēpt bija neveikla viltība”.

Kāds toriju partijas veterāns atzinis: “Manuprāt, mēs esam briesmās. Var teikt, ka atsevišķas lietas vien vēl neko nenozīmē. Taču Dauningstrītā 10 ir nevērība un augstprātība, kas ir ļoti bīstama.”

Opozīcijas līderis apsūdz premjeru

Otrdien premjeram atbildot uz parlamentāriešu jautājumiem, Džonsonam tūlīt uzbruka leiboristu līderis Keirs Starmers, apsūdzot viņu “netīrās mahinācijās”.

Premjers deva pretsparu opozīcijas līderim, vainojot viņu “politiskās spēlēs” laikā, kad konservatīvo partija gādā par “cilvēku prioritātēm”. Džonsons uzstāja, ka nav pārkāpti nekādi likumi vai noteikumi, piebilstot, ka viņš ir ievērojis visas vajadzīgās prasības.

Kembridžas universitātes tieslietu profesors Deivids Hovārts uzskata, ka izmeklētājiem jāizskata jebkurš darījums saistībā ar darbiem dzīvokļa remontā, lai noskaidrotu, vai par minētajiem ziedojumiem ir ziņots laikus.

Premjerministrs var izdot līdz 30 000 mārciņām gadā no valsts budžeta savas privātās rezidences remontam, taču tika iesniegts daudz lielāks rēķins, liekot Džonsonam meklēt kādu, kas varētu segt 58 000 mārciņu pārtēriņu.

Februāra beigās Kerija Simonda mudināja Džonsonu atlaist ministru kabineta ētikas jautājumu direktori Helēnu Maknamaru, jo izcēlās strīds par remonta apmaksu.

Uzzinājis, ka viņam būs jāmaksā lielāks rēķins par remontu, Džonsons centās uzzināt, vai par to varētu maksāt toriju partijas donori. Premjers mēģināja izveidot ziedojumu fondu dzīvokļa remonta apmaksai, bet tad veidojās interešu konflikts.

Marta sākumā uzzinājis, ka rēķins varētu sasniegt 200 000 mārciņu, Džonsons deva rīkojumu Dauningstrītas 10 ierēdņiem “nerunāt par dzīvokļa remontu”.

Laikraksts “The Daily Mail” kā varbūtējos finanšu donorus minēja ģimenes draugu lordu Goldsmitu, lordu Braunlovu un lordu Bemfordu, kurš vada būvniecības firmu, kas ziedojusi miljonus toriju partijai.

Kā ziņo “DM”, Džonsons panāca, ka dzīvokļa remonta rēķinu sākotnēji apmaksāja no Konservatīvo partijas kases. Partijas nauda ir paredzēta politiskām kampaņām, nevis tās līdera dzīvokļa remontam.

Par ziedojumiem ir jāziņo, bet tos nedeklarēja ne partija, ne premjers.

Tapešgeitas skandāls vakar bija vai visu britu avīžu pirmajās lappusēs, un ir sākta oficiāla izmeklēšana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.