Tanki, lidmašīnas.. Ko pēc šīm tehnikas piegādēm piedāvās Ukrainai? “Ko tādu viņiem neviens nedos!” tā Rajevs 48
Skatītāja jautājums: Tanki, lidmašīnas… Ko pēc šīm tehnikas piegādēm Rietumi piedāvās Ukrainai?
Kā TV24 raidījumam “Par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu” atbildēja Rajevs, NBS rezerves pulkvedis un militārais analītiķis, – labas lidmašīnas! Jāsaprot, ka ir ļoti maz valstu pasaulē, kuras ir spējīgas principā nodrošināt visu militāro sitēmu darbību kopumā. Eiropā šādu valstu nav.
“Ja paskatāmies tā – piemērā vienu amerikāņu aviācijas bāzeskuģi. Uz viena tāda kuģa ir vairāk lidmašīnu nekā 99% visu valstu viņu gaisa spēkos.”
Arī Ukrainai, lai gan skaitījās, ka viņu gaisa spēki ir spēcīgi un pat joprojām karo, faktiski tā bija ļoti neliela vienība. Lai gaisa spēki spētu normāli operēt un tos varētu saukt par gaisa spēkiem, ir vajadzīgas 32, vēl labāk – 64 šādas F-35 lidmašīnas. Un tikai tad, kad jums ir 64 lidmašīnas F-35, tad jūs varat teikt, ka jums ir gaisa spēki, kuri ir spējīgi veikt kaut kādus uzdevumus. Tā nozares specifiku raksturo Rajevs.
“Ja jums ir 10 lidmašīnas – nē, jums nav gaisa spēki, vienkārši daļa armijas staigā savādākā formā un sauc sevi par gaisa spēkiem. Militāri šim kopumam nav nekādu kaujas spēju, lai varētu reāli atbalstīt savus sauszemes spēkus un veikt gaisa operācijas.”
Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless neizslēdz iespēju, ka Ukrainai varētu tikt nodrošināti reaktīvie iznīcinātāji, vienlaikus viņš brīdināja, ka tiem karā diez vai būs “burvju nūjiņas” loma.
“Britu iznīcinātāji “Typhoon” un F-35 ir ļoti sarežģītas mašīnas, lai apmācītu ar tām lidot paies daudzi mēneši,” vēl otrdien sacīja premjerministra preses sekretārs. “Tāpēc mēs uzskatām, ka sūtīt šīs lidmašīnas Ukrainai nebūtu mērķtiecīgi.”
Kijiva jau labu laiku lūdz nodrošināt tai iznīcinātājus F-16, tomēr ASV līdz šim atteikušās tos piegādāt.