“Tam ārstam jau vispār nav izvēles!” Olsena skaidro, kādā neapskaužamā situācijā nonākuši jaunie ģimenes ārsti NVD līgumu dēļ 0
TV24 raidījumā “Dr.Apinis”, diskutējot par primāro veselības aprūpi un ģimenes ārstu līgumiem ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) 2025.gadā, ārste, juriste un Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena norādīja, ka tiem jaunajiem ģimenes ārstiem, kuriem nebija “vecais līgums” ar NVD jau 2024.gadā un kuri tagad pārņem ģimenes ārstu prakses, ir spiesti noslēgt “to ļoti slikto līgumu”.
Olsena atgādināja, ka tie aptuveni 540 ģimenes ārsti, kuri pērnā gada nogalē vērsās tiesā, prasa pagarināt savus līgumus ar NVD, kuri bija spēkā 2024.gadā, savukārt jaunajiem ārstiem tādas iespējas nav. “Viņiem iepriekšējā līgumā ir apsolīta līguma pagarināšana, taču jaunie ģimenes ārsti, kas tagad pārņem prakses, ir piespiesti noslēgt to ļoti slikto līgumu. Tikko kā konsultēju vienu… Tam [jaunajam] ārstam jau vispār nav izvēles! Viņš nevar sākt strādāt e-veselībā, viņš vispār netiek klāt nevienai sistēmai, jo viņš nav to līgumu, kas nav likumam atbilstošs, noslēdzis. Faktiski šie jaunie ārsti šobrīd ir vēl neaizsargātāki nekā tie, kuriem jau ir iepriekšējie līgumi un iepriekšējās prakses,” skaidroja ārste un juriste Olsena TV24 raidījumā.
Olsena pastāstīja, ka ar šiem līgumiem strādājot jau kopš 2015.gada. “Šo līgumu sāgu esmu redzējusi jau ilgākā laika periodā. Tā ir ilgstoša un konstanta problēma sarunās ar NVD. Partneriem, kuriem ir viens kopīgs mērķis – nodrošināt iedzīvotājiem pēc iespējas labāku primāro aprūpi – , ir jāsarunājas un jāslēdz līgumi, kas ir abu interesēm atbilstoši un abām pusēm piemēroti, un ļauj izdarīt to darbu pietiekami labi,” uzskata Olsena.
Ārste un juriste norādīja, ka Veselības ministrijai regulāri esot uzstādījums, ka ir jāpanāk, lai iedzīvotājiem ir pieejama pirmārā veselības aprūpe. “Bet nav iespējams to panākt situācijā, ja tam ārstam tie nosacījumi, kā prasa viņam strādāt un kā viņam maksā un ko viņam liek izpildīt, ir tik ļoti nelabvēlīgi,” sacīja Olsena TV24 raidījuma “Dr.Apinis” diskusijā par aktuālo problēmu, kas skar ģimenes ārstu 2025.gada līgumus ar NVD par primārās veselības pakalpojumu sniegšanas nosacījumiem un samaksu.
Jau vēstīts, ka tiesā vērsušies aptuveni 540 ģimenes ārsti Nacionālajam veselības dienestam (NVD) izvirzījuši vismaz astoņas prasības attiecībā uz jaunajiem līgumiem, tostarp mediķi iebilst piedāvātajam līguma termiņam un atlīdzībai, kā arī līgumsodu piemērošanai un manipulāciju saraksta noteikšanas kārtībai, ziņoja aģentūra LETA pērnā gada 27.decembrī.
Pieteicējus tiesā pārstāv Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA). Pirmkārt, mediķi uzskata, ka NVD piedāvātais līguma termiņš ar ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēm desmit gadu termiņā ir nepamatoti garš, un līdzšinējā prakse rāda, ka piemērotāks termiņš ir trīs gadi.
Asociācijā norāda, ka ģimenes ārsti un viņu ārstniecības iestādes nepiekrīt slēgt līgumu uz desmit gadiem, jo līdz šim līgumi slēgti uz trim gadiem. Piemēram, 2024.gada sākumā 2021.gadā noslēgtais līgums ar NVD tika pagarināts uz ceturto gadu, un tiesību aktos nav noteikts, ka tas būtu slēdzams uz noteiktu termiņu, norāda asociācijā. Tāpēc līguma termiņš arī jāvērtē kopsakarā ar līgumā atrunāto kārtību par tā grozīšanu, norāda LĢĀA.
Tāpat LĢĀA norāda, ka NVD līgums pieprasa piekrist obligātai e-nosūtījumu sagatavošanai no 1.septembra, lai gan ģimenes ārsti vēl nav iepazīstināti ar e-nosūtījuma rīku un nav notikusi tā testēšana un ieviešana darbā.
Asociācijā atbalsta ieceri, ka pārskatāmā nākotnē primāri tiktu izmantoti e-nosūtījumi, tomēr ir jābūt iespējai nosūtījumu izsniegt arī papīra formātā – gan e-veselības traucējumu dēļ, gan mājas vizīšu laikā, gan citu ierobežojošu apstākļu dēļ, norāda LĢĀA.
Pilnu TV24 raidījumu “Dr.Apinis” variet skatīties video šeit: