Vēlētos valdības pretimnākšanu 8
SIA “Vējkalnietis” vīns salīdzinājumā ar citiem pašmājās ražotajiem nav lēts, taču tas nav arī visdārgākais – puslitra pudele vīna maksā no sešiem līdz 14 eiro. Dārgākais pašlaik ir 2012. gada meža aveņu vīns, lētākais – pīlādžu. “Cenu aprēķinā ņemu vērā izejvielas, ekskluzivitāti, partijas lielumu, vīna kvalitāti. To pašu izejvielu vīns vienu gadu izdodas un ir ļoti labs, tādēļ dārgāks, citu gadu neizdodas un tādēļ lētāks,” skaidro vīndaris.
Par spīti tam, ka kungi Latvijā vairāk ir iecienījuši alu, daiļā dzimuma pārstāves vairāk dod priekšroku vīnam. “Mūsu dāmām kā vairumam ziemeļu tautu vairāk garšo pussaldie un saldie vīni, daudz retāk sausie,” spriež vīndaris, kurš novērojis vēl vienu tendenci – pašmājās ražotais vīns pamazām izkonkurē importa ražojumus.
Vīndaris piebilst, ka pašmājās ražotā vīna noieta veicināšanā vēlētos lielāku pretimnākšanu no valdības, lai tā vietējos ražotājus atbalstītu ne tikai vārdos, bet arī darbos. “Vai tad nebūtu patriotiski lielajos valsts pasākumos un banketos piedāvāt tikai Latvijā ražotus vīnus? Ir taču no kā izvēlēties – 2014. gada Sabiles vīna svētkos piedāvāja 113 dažādus Latvijas vīnus,” atzīmē Baņģieris.
Vēl valdība, viņaprāt, varētu samazināt administratīvo slogu un atvieglot akcizēto preču aprites prasības mazajiem ražotājiem. “Reģistrētos vīndarus laikam uzskata par lielākajiem potenciālajiem valsts apzadzējiem – kontrolē smalki un soda par visiem sīkumiem. Apvainojoši, jo tai pat laikā nelegālie un puslegālie vīndari brīvi darbojas. Ne atskaites jāraksta, ne kontroles jāgaida un nodokļi arī nav jāmaksā.”