Tālšaušana: cīņa ar vēju, spēle ar gramiem un milimetriem 4
Februārī bija paredzēts Zvārdē rīkot tālšaušanas sacensības gan profesionāliem šāvējiem, gan arī amatieriem. Šaušana distancē līdz 800 metriem. Tad arī nolēmām, ka žurnāla “Medības” marta numura tēma būs tālšaušana, jo būs taču iespēja to visu izmēģināt dzīvē. Atradām brībprātīgo eksperimentam – mednieku Kristapu Didži, kuram dzīvē saskarsme ar šaušanas sportu bijus, bet ne tālšaušanas disciplīnās. Ar pasaulē zināmā zīmola “Swarovski” pārstāvja palīdzību no Lietuvas testam saņēmām jauno un burvīgo tēmēkli šaušanai tālās distancēs “X5”, Latvijas ražotājs “Anima Libra” atvēlēja mums 100 lodes, tāpat arī Lietuvas vairumtirgotājs “Normark” atbalstīja mūsu ieceri ar 100 “Lapua” sporta lodēm. Atradām konsultāntu, salādējām munīciju, un uzsākām treniņus, lai startētu mačos.
Tomēr sākotnējā iecere beidzās ar fiasko, jo paredzētās sacensības atcēla, proti, Latvijas normatīvie akti neatļauj ierīkot šautuves, kurās varētu šaut tālāk par 300 metriem. Lapsu medībās šauj kaut vai 1000 metros, bet trenēties Latvijā to darīt nav iespējams. Pagaidām tālšaušana Latvijā attīstās, bet tikai pateicoties atsevišķiem entuziastiem, kas tērē savu laiku, līdzekļus un enerģiju, lai Latvijas vārdu, vēl piedevām ar vērā ņemamiem rezultātiem, nestu pasaulē.
Tomēr nevar teikt, ka eksperiments pēc būtības izgāzās. Gatavojoties nenotikušajām sacensībām mēs uzzinājām daudz, pateicoties mūsu konsultantiem. Sapratām, ka visi tie, kas lielās, kā 400 metros ar lukturi šāvuši mežacūkas, patiesībā tikai plātās, jo jau 300 metru ir milzu attālums, un tādā trāpīt nav diez ko viegli. Secinājām, ka nav vērts pat domāt par šaušanu tālumā, ja 100 metru distancē ar savu ieroci nav iespējams piecus šāvienus trāpīt divu eiro monētas lielā mērķī.
Žurnāls “Medības” nekādā veidā neaicina medniekus bez sagatavošanās, treniņiem, piemērota aprīkojuma un izpratnes bezjēdzīgi apšaudīt dzīvniekus tālās distancēs. Tomēr aicinām iepazīties ar tālšaušanas niansēm marta numurā un varbūt pievērsties šai burvīgajai šaušanas disciplīnai.
Vairāk lasi žurnāla “Medības” marta numurā.