Foto – AFP/LETA

Tālrunis atpazīs īpašnieku pēc sejas 3

Šķiet, viedtālruņu atbloķēšana ar pirkstu nospieduma lasītāju ikdienišķa kļuvusi pavisam nesen, bet jau šobrīd ražotāji aktīvi meklē veidus, kā tālruņu drošību uzlabot vēl vairāk. Izmantojot pirkstu nospiedumu lasītāju, tālrunis atbloķējas ātri, ērti. Sākumā šķita – tas ir kaut kas neticams! Vai arī vienkārši bija apnikusi drošības sistēma, kas lika izdomāt paroli, pirkstu uzsitienu vai pirkstu vilcienu kombināciju. Kaut šķitis, ka neko drošāku par pirkstu nospieduma lasītāju izdomāt nevar, arvien skaļāk un biežāk nākas dzirdēt par ražotāju vēlmi drošību uzlabot vēl vairāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Nākamais līmenis acīmredzot būs sejas atpazīšana, pie kā strādā visi lielākie ražotāji. Kaut arī līdzīgu – acu atpazīšanas tehnoloģiju – “Microsoft” piedāvā jau krietni sen savos “Lumia 950” sērijas tālruņos, kā arī kā alternatīvu pirkstu nospiedumu lasītājam “Samsung” savā jaunākajā “S8” modelī izstrādājis gan sejas, gan acu zīlīšu nolasītāju “iris scanner”, tehnoloģijas vēl ir krietni par lēnu, lai būtu tik ērtas kā zibenīgais pirkstu nospiedumu sensors. Tomēr ražotāji nesēž, rokas klēpī salikuši, un strādā pie 3D sejas atpazīšanas metodes. Kā pirmie šādu drošības risinājumu visdrīzāk piedāvās “Apple” savā jaunajā “iPhone 8”.

Svarīgi, ka ražotāji jauno drošības risinājumu plāno izmantot ne tikai kā ekrāna atbloķēšanas rīku, bet arī, piemēram, savienojot sejas atpazīšanu ar bezvadu norēķinu veikšanu un slēpto lietotņu aktivizāciju. Tāpat kamera kalpošot kā papildinātās un virtuālās realitātes rīks, šo pieredzi paceļot pavisam jaunā līmenī. Pirmās baumas par šādu tehnoloģiju pielietošanu bija dzirdamas, runājot par jaunāko “LG G6” tālruni, taču izskatās, ka solītais jauninājums pieejams vēl nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Interesanti gan, ka “Apple” jau noslēguši vienošanos ar “LG Innotek” par 238,5 miljoniem dolāru. Darījums paredz, ka “LG” piegādās 3D sejas atpazīšanas moduļus “iPhone 8” priekšējai kamerai. Tas pierāda, ka “LG” patiešām arī varētu būt kompānija, kas tehnoloģijas attīstībā tikusi ja ne gluži vistālāk, tad starp līderiem gan. Savukārt sejas atpazīšanas algoritmus darbinās Izraēlas kompānija “PrimeSense”, kuru “Apple” iegādājās jau 2013. gadā.

Kompānijā norāda, ka tehnoloģijas ātrums un precizitāte šobrīd ir kompānijas galvenais rūpju bērns, pie kā tiekot čakli strādāts. Vietnei “Bloomberg” kāds “Apple” darbinieks, kas vēlējies palikt anonīms, norādījis, ka jaunais “iPhone” ekrānu atbloķēšot dažu milisekunžu laikā, turklāt, pat ja ierīce nebūs precīzi vērsta pret seju. Lai izvairītos no centieniem sistēmu apmuļķot, sejas atpazīšanas sensoram būs 3D dziļuma uztvere. Līdz ar to parastas bildes vairs neies cauri.

Runājot par konkurentiem, jau minēju “Samsung S8”. Asprāši jau atklājuši elementāru veidu, kā apmānīt tālruņa sejas atpazīšanu, kamerai parādot īpašnieka bildi. Joks gan nav izdevies ar pirmo reizi, taču bildi tālrunim atrādot labā apgaismojumā, sejas atpazīšanas tehnoloģija padevusies un atbloķējusi ierīci. Labāk gan “Samsung” veicies ar “iris scanner” acu zīlīšu lasītāju – to apmuļķot esot grūti.

Kluss par šo tehnoloģiju ir strauji augošais Ķīnas tālruņu ražotājs “Huawei”, kas par sejas atpazīšanu runā “Huawei Mate 10 Pro” sakarā, kas mūs varētu sa-
sniegt ap oktobri. Nav gan skaidrs, cik lielus līdzekļus kompānija risinājumā gatava ieguldīt. Ja eksperiments būs veiksmīgs, tehnoloģiju noteikti ieraudzīsim arī populārākajos kompānijas aparātos.

Skaļāki bijuši “Sony”, kuri savu 3D sejas atpazīšanas tehnoloģiju izrādīja nesenajā “Mobile World Congress” Šanhajā. Kameru, kā ierasts, izstrādās “Sony” piederošā “SoftKinect”, taču sejas atpazīšanas tehnoloģiju kompānija izmantos no Šveices programmatūras kompānijas “KeyLemon”, kuri strādās pie tā, lai kamera atpazītu katru niecīgāko niansi un ļaundariem to būtu grūtāk apmānīt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.