Tallinā skolotāji ieņem Brīvības laukumu 0
Vakar Igaunijā kulmināciju piedzīvoja streiku nedēļā, tajā iesaistoties arī vairākiem tūkstošiem skolotāju, pieprasot palielināt algas. Izglītības iestāžu darbinieku – skolotāju un bērnudārzu audzinātāju – streiks beigsies vien rīt, informē Igaunijas plašsaziņas līdzekļi.
Ielās iziet 16 tūkstoši skolotāju
No vakar streikojošajiem izglītības nozares darbiniekiem 14 tūkstoši ir skolotāji, bet divi tūkstoši – bērnudārzu audzinātāji, aģentūru BNS informēja Igaunijas Izglītības nozares darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Svens Rondiks. Lielākā daļa skolu vakar Igaunijā bija slēgtas. Arodbiedrība vēlas, lai skolotāju algas šogad tiktu palielinātas par 20 procentiem un 15 procentiem nākamgad un 2014. gadā. Pašlaik nesen augstskolu beigušam skolotājam ar maģistra grādu mēnešalga ir ne mazāk kā 608 eiro (427 lati), bet pieredzējuša skolotāja alga ir ne mazāk kā 644 eiro (453 lati) mēnesī. Skolotāji pieprasa, lai zemākā skolotāju alga būtu 729,82 eiro (513 lati), bet pieredzējuša pedagoga darba samaksa mēnesī tiktu palielināta līdz 1066,66 eiro (750 latiem). Skolotāju darba samaksa nav mainīta kopš 2008. gada. Izglītības ministrijas aprēķini liecina, ka streikotāju prasību izpildīšanai šogad būtu vajadzīgi 69 miljoni eiro (48,49 miljoni latu), nākamgad 123 miljoni eiro (86,44 miljoni latu) un 2014. gadā 172 miljoni eiro (120,88 miljoni latu).
Igaunijas izglītības un zinātnes ministrs Jāks Āvikso piedāvājis skolotāju minimālo mēnešalgu no nākamā gada 1. janvāra paaugstināt līdz 700 eiro (492 latiem), kas būtu 15,1 procenta pieaugums. Rondiks šo piedāvājumu jau noraidījis, paliekot pie iepriekš izteiktās prasības.
Skolotāju arodbiedrība paziņojusi, ka skolotāju prasību nepildīšanas gadījumā arodbiedrība rudenī rīkos vēl plašāku streiku. Tikmēr Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips uzsvēra, ka tauta nav devusi valdībai mandātu risināt skolotāju algu jautājumu, aizņemoties naudu, samazinot aizsardzības tēriņus vai palielinot nodokļus.
Paužot atbalstu skolotāju prasībām, streikam pievienojušies arī citu jomu profesionāļi – veselības aprūpes darbinieki, jūrnieki, transporta sistēmas darbinieki. Solidaritātes akciju ar skolotājiem rīkoja arī Igaunijas radio un televīzijas tehnisko darbinieku arodbiedrība. Aptuveni 60 Igaunijas raidsabiedrības ERR tehniskā personāla darbinieku vakar pievienojās skolotāju protestam Tallinas Brīvības laukumā.
Ansips gan norāda, ka streikot sākušie citu profesiju pārstāvji aizēnojot skolotāju streiku, jo pirmo prasības ir politiski neizprotamas, ziņo laikraksts “Postimees”. Ansips atzinis, ka skolotāju sa-traukums par savu atalgojumu ir saprotams, un skaidrs, ka pedagogi vēlas streikot, lai panāktu savu prasību izpildi. “No otras puses, ir dažādas politiskas prasības, kam nav nekāda sakara ar skolotāju algām,” sacījis Igaunijas premjerministrs.
Atsaukušies Igaunijas Arodbiedrību konfederācijas aicinājumiem, vakar protesta akcijai pievienojās Tartu neatliekamās palīdzības dienests un autobusu vadītāji. Šodien streikotājiem pievienosies Tallinas sabiedriskā transporta darbinieki, apturot tramvaju, trolejbusu un autobusu satiksmi. Igaunijas Transporta darbinieku arodbiedrība šonedēļ rīko streikus un protesta akcijas sabiedriskā transporta uzņēmumos visā valstī. Šonedēļ sabiedriskā transporta darbinieku streiki notiek arī Tartu, Pērnavā, Veru, Paidē, Rakverē un Kuresārē.
Viedoklis
Kūli Rīna Tigasone, laikraksta “Eesti Päevaleht” komentāru lapas redaktore: “Līdz šim skolotājiem vairākkārt tika solīts, ka būs algu paaugstināšana. Tagad valdība saka, ka tai neesot naudas, taču cilvēki vairs netic. Tas skaidrojams ar to, ka Igaunija ar savu naudu piedalās dažādās starptautiskās palīdzības programmās. Tikmēr cilvēki saka: “Jums taču ir nauda Grieķijas glābšanai, bet kāpēc nav mūsu pašu skolotājiem?” Tāpat sabiedrība uzdod jautājumus, kāpēc liela nauda jāvelta militārajam resoram. Igauņi ir mazliet satriekti, un viņos valda neuzticība valdībai. Jautājums ir arī par to, cik gatava dialogam ar pašu cilvēkiem ir Igaunijas valdība. Pēdējā laikā bez lielām diskusijām valdība lēmusi par ķeršanos klāt darba apdrošināšanas rezervju līdzekļiem. Tāpat tā rīkojas ar skolu un augstākās izglītības reformu. Cilvēkus nervozus padara tas, ka mazās lauku skolas tiks slēgtas un arī reformas universitātēs neapmierina cilvēkus. Lielajās pilsētās Tallinā, Tartu un Pērnavā skolotāju pietiek, bet lauku apvidos ne. Valdība tagad sola, ka, slēdzot skolas laukos, valsts iegūs vairāk skolotāju. Kopumā skolotāju skaits valstī ir samērīgs. Taču pašlaik trūkst jaunu skolotāju, jo viņiem piedāvātās algas nav vilinošas, piemēram, tie ir aptuveni 450 eiro mēnesī, taču, strādājot Tallinā, izmaksas par dzīvokli vien ir 300 eiro. Valstī notiek gan skolotāju, gan arodbiedrību savienības streiki. Plānots, ka šodien Tallinā nekursēs sabiedriskais transports.”
ĢIRTS VIKMANIS