Pāvils Raudonis pie Jaņa Rozentāla “Arkādijas”.
Pāvils Raudonis pie Jaņa Rozentāla “Arkādijas”.
Publicitātes foto

Tallinā skatāma RīgaTV 24 filma par Jani Rozentālu 1

Autors: Pāvils Raudonis, filmu cikla “Kas te tik laikmetīgs? producents

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, lielākajā mākslas galerijā Kumu patlaban ir skatāma izstāde par mūsu latviešu mākslinieka Jaņa Rozentāla daiļradi. Lai arī Rozentāls ir dzimis 1886. gadā mēs latvieši ar viņa darbiem turpinām lepoties. Katrs skolā mākslas stundās ir redzējis gleznas “Pēc dievkalpojuma” atainojumu. Tajā ir redzams kādi mēs latvieši bijām laikā, kad 19 gadsimtu nomainīja 20. gadsimts.

Rozentāla gleznotie mitoloģiskie tēli, Latvijas ainavas, portreti, sadzīves ainas visi šie darbi ir pārlaicīgi – tādi, kas ieinteresē mūsdienu cilvēkus. Un ne tikai Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nesen Parīzē Orsē muzejā Baltijas valstu simbolistu izstādē “Nepieradinātās dvēseles” bija skatāmi gan Rozentāla “Princese ar pērtiķi”, gan “Velna ģimene”. Un parīziešiem patika skatīties kā īsti latviski velni pēc pirmajiem gaiļiem dodas slēpties tuvākajā mežā.

Tagad arī tallinieši var redzēt tos pašus darbus un vēl plašu klāstu no gleznām, kurās ir arī daudz ziemeļnieciski motīvi, jo Rozentāls aprecot somu dziedātāju Elliju Forseli, daudz laika pavadīja Somijā. Viņa darbos ir ienākušas gan gulbju jaunavas, gan strēlnieki, gan citi somu un igauņu tautai tuvi sižeti.

Man pašam ļoti sirdi silda tas, ka Igaunijas Kumu centrā Jaņa Rozentāla izstādē tiek demonstrēta filma no mūsu RīgaTV 24 cikla “Kas te tik laikmetīgs” “Janis Rozentāls”.

Liekas, kā tad tā? Māksliniekam kurš dzimis 19. gadsimtā izvēlas filmu no cikla par laikmetīgu mākslu? Bet jau 1930. gadā Jūlijs Madernieks izcilais latvju mākslinieks un latviskā dizaina pamatlicējs rakstīja: “Katram laikmetam mākslā ir sava formu izpratne, sava īpatnēja, laikmetiska izteiksme. Ja tas tā nebūtu, tad arī mākslas vairs nebūtu. Māksla vienmēr ir dzīva, degoša aug, veidojas, pateicoties nemitīgām tieksmēm atspoguļot kaut daļiņu no tā, ko mūžība par mūžību liek sajust, izteikt dvēselei.”

Tādu atziņu var atrast grāmatā “Madernieka stils”. Šāds skaidrojums par to, kas ir laikmetīga māksla, ir tuvs mums, komandai, kura veido filmu ciklu “Kas te tik laikmetīgs?” Un tādēļ arī Tallinā Jaņa Rozentāla izstādē rāda mūsu filmu, protams, ar subtitriem igauņu un angļu valodās.

Gan RīgaTV 24, gan mums filmas veidotājiem šķiet, ka mūsu pienākums ir popularizēt latviešu mākslu, kur un kā vien tas iespējams. Jo mūsu mākslinieki būs pasaulē tik diži, cik mēs latvieši spēsim par tiem pavēstīt.

Reklāma
Reklāma

Man personīgi tāpat kā daudziem eiropiešiem Jaņa Rozentāla māksla ir ļoti tuva. Ne velti manā dzejoļu krājumā ‘Starp redzamajām robežām” ir Jaņa Rozentāla mākslai veltīts dzejolis:

Kā Rozentāls un Forsele

Es tevi gribu uzgleznot
Kā Janis savu Elliju.
Es tevi gribu uzskicēt
Kā Rozentāls Forseli.

Un tu man gleznā mirdzēsi
Kā Janim viņa Ellija.
Tu skicē bērnu turēsi
Kā Rozentālam Forsele

Tu būsi gulbju sieviete
Kā Janim gulbene Ellija.
Tu Arkādijā dejosi
Kā Rozentālam Forsele.

Tu pērtiķīti turēsi
Kā Jani turēja Ellija,
Un kārdināšanā es kritīšu
Kā Rozentāls krita pie Forseles.

Ja gadās būt Tallinā, ieejiet paskatīties uz mūsu izcilā tautieša Jaņa Rozentāla gleznām un noskatieties filmu par viņa mākslu.

Informācija par izstādi: https://kumu.ekm.ee/en/syndmus/janis-rozentals-the-dance-of-life/

Dokumentālo filmu cikls “Kas te tik laikmetīgs?” veidots sadarbojoties kanālam RīgaTV 24 ar filmu producentu kompāniju “Cinevilla films” un Biedrību “Eizenšteins un dēli”, filmas tiek veidotas ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes finansiālu atbalstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.