Kā Afganistānā audzē un iznīcina opija magones

Talibu rēķinus sedz opija tirdzniecības peļņa: 80% pasaules opija un heroīna nāk no Afganistānas 10

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

ASV izdeva vairāk nekā astoņus miljardus dolāru pēdējos 15 gados, lai liegtu talibu kaujiniekiem gūt ienākumus no opija un heroīna tirdzniecības, bombardējot opija magoņu laukus un slepenās laboratorijas, taču šie pasākumi nedeva gaidītos rezultātus, atzinis atvaļinātais ģenerālis Džozefs Votels, kurš no 2016. līdz 2019. gadam vadīja ASV armijas pavēlniecību Vidējos Austrumos.

Talibi pelna no opija biznesa

ASV aizejot no Afganistānas pēc 20 gadu kara, šī valsts paliek lielākā nelegālo opiātu piegādātāja pasaules tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomiskā un humānā krīze, ko izraisījusi gadu desmitiem ilgusī karadarbība, likusi tūkstošiem afgāņu zemnieku pievērsties opija magoņu audzēšanai un narkotiku tirdzniecībai, lai izdzīvotu.

Šī atkarība var pavairot nestabilitāti, talibu kaujiniekiem pārņemot varu.

ANO Narkotiku apkarošanas dienesta ierēdņi bažījas, ka Afganistāna var ieslīgt vēl dziļākā haosā, kas radītu ap­stākļus vēl plašākai nelegālā opija ražošanai, atzīmē raidsabiedrība “Al Jazeera”.

“Talibu kustība ir paļāvusies uz opija tirdzniecību kā savu galveno ienākumu avotu,” intervijā aģentūrai “Reuters” izteicies ANO Narkotiku apkarošanas dienesta Kabulas biroja vadītājs Cēzars Gudess.

“Lielāks ražošanas apjoms dod iespēju iegūt vairāk narkotiku un noteikt pieņemamāku cenu, paplašinot klientu loku. Talibiem pārņemot visu Afganistānu, tajā skaitā Kabulu, šis ir labākais brīdis narkotiku darboņiem paplašināt savu biznesu,” uzskata Gudess.

Talibi ielenkuši Afganistānas galvaspilsētu Kabulu

Opija magones pret kviešiem

Talibi aizliedza opija magoņu audzēšanu 2000. gadā, cenšoties iegūt starptautisku atbalstu un leģitimitāti, taču saņēma zemnieku pretsparu un vēlāk mainīja savu nostāju.

Lai gan nelikumīgais narkotiku bizness Afganistānā ir globāls apdraudējums, piegādājot vairāk nekā 80% opija un heroīna pasaules tirgum, pret to nav izvērsta pienācīga cīņa, uzskata ANO eksperti.

“Mēs esam stāvējuši malā un diemžēl ļāvuši talibiem kļūt par, iespējams, pasaulē vislabāk finansēto teroristu organizāciju, kam nav oficiāli noteikts šāds statuss,” intervijā “AJ” teica ASV pārstāvis, kas zina situāciju Afganistānas narkotiku tirgū.

“ASV un tās partneri aiziet no Afganistānas, nepievērsuši pienācīgu uzmanību opija magoņu audzēšanai, kas ir paplašinājusies,” viņš atzina.

Reklāma
Reklāma

ASV Valsts departamenta pārstāvis paziņojis, ka ASV turpinās atbalstīt afgāņu tautu, nepārtraucot arī pretdarbību narkotiku izplatīšanai, taču atturējās izteikties, kā ASV palīdzība turpinātos, talibiem pārņemot varu.

Afgāņu zemnieki, lemjot par opija magoņu lauku platību, ņem vērā cenas kviešiem, kas ir galvenā alternatīvā kultūra magonēm.

Taču arī sausuma gados, kad kviešu cenas ir augstas, tiek audzētas magones, no kurām var iegūt opiju un tālāk pārstrādāt morfijā un heroīnā.

Pēdējos gados daudzi afgāņu zemnieki ir uzstādījuši Ķīnā izgatavotus saules paneļus, lai darbinātu dziļurbumu sūkņus.

Afganistāna

Narkotikas ir valsts lielākā ražotne

Pēc ANO Narkotiku apkarošanas dienesta aplēsēm, trijos no pēdējiem četriem gadiem Afganistānā ir bijis ļoti augsts opija ieguves apjoms. Pērn pat koronavīrusa pandēmijas apstākļos magoņu lauku platība pieauga par 37%.

“Nelegālās narkotikas ir valsts lielākā ražotne, izņemot karu,” izteicies ASV Valsts departamenta bijušais padomnieks Afganistānas lietās Bārnets Rubins.

2017. gadā tika iegūta opija rekord­raža, saražojot 9900 tonnas. Zemnieku ienākums bija aptuveni 1,4 miljardi dolāru, kas veido aptuveni 7% Afganistānas iekšprodukta.

Aprēķinot eksportēto un uz vietas patērēto narkotiku vērtību, valsts kopējais nelegālās opija ekonomikas apjoms togad varēja būt aptuveni 6,6 miljardi dolāru, lēš eksperti.

Narkotiku biznesā gadiem bijuši iesaistīti kā talibu kaujinieki, tā valsts amatpersonas.

Talibi ir iesaistīti opija biznesa visos posmos, sākot ar magoņu stādīšanu, opija iegūšanu laboratorijās un tirdzniecību, kā arī nodokļu un eksporta maksas noteikšanu visās šajās darbībās iesaistītajiem cilvēkiem.

Pēc ANO ekspertu aplēsēm, talibi 2018. un 2019. gadā no narkotiku pārdošanas ieguva vairāk nekā 400 miljonus dolāru.

Analītiķi atzīmē, ka talibi gūst vēl lielākus ienākumus, iekasējot nodokļus kontroles posteņos uz autoceļiem par legāli izvestajām un ievestajām precēm.

Kā uzskata eksperti, topošā talibu valdība diez vai izšķirsies aizliegt opija magoņu audzēšanu, jo tas var izraisīt zemnieku neapmierinātību un mudināt uz pretestību.

Pirms dažiem gadiem tika mēģināts aizvietot opija magoņu audzēšanu ar rozēm, no kuru ziedlapiņām var iegūt rožu eļļu kosmētikas nozarei, taču pasākums izrādījās konkurētnespējīgs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.