Kā norit gatavošanās Lielajai talkai? 0
Sestdien pulcēsimies Lielajai talkai. Talku koordinatoriem jautāju, kā norit gatavošanās sakopšanas darbiem.
Raimonds Reinis, koordinators Grobiņas novadā: “Pašlaik vēl notiek talkošanas vietu apzināšana un reģistrēšanās. Mums kopā novadā ir 14 talkošanas vietas, kurās iedzīvotāji tiek aicināti iesaistīties. Šogad vairāk nodarbosimies ar vides sakopšanu, ar labiekārtošanu mazāk. Neko jaunu neradīsim, bet savāksim atkritumus. Pirms talkas braucām un pētījām Dzirnavu dīķi, kurš ietek Ālandes upē, jo šogad upe ar savu straumi ir sanesusi dīķī daudz atkritumu. Plānojam atbrīvot Dzirnavu dīķi no atkritumiem. Iepriekšējos gados skolēni arī tika iesaistīti. Šogad Lielajā talkā tiks iesaistītas divas klases no Grobiņas pamatskolas, kuras sakops apkārtni Grobiņas pilsētā. Jāsaka, ka atsaucība pilsētā iepriekšējos gados ir bijusi lielāka. Bet lauku cilvēki sakopšanas darbus dara pats par sevi, nemaz negaidot Lielo talku. Vieglāk uz tādu pasākumu ir pierunāt pilsētniekus. Gandrīz katrā vietā talcinieki tiks nodrošināti ar pusdienām – būs garda zupa un desiņas.”
Sofija Glūmāne, koordinatore Ilūkstes novadā: “Plānojam sakopt Subates ezera krastu. Tur mums katru gadu ir ko darīt. Iedzīvotāji arī aktīvi sakopj savu māju un daudzdzīvokļu namu pagalmus. Arī pansionāti iesaistās Lielajā talkā un sakopj savas teritorijas. Mums ir tāda pensionāru apvienība, kas katru gadu ierodas uz talku. Skolēni sakops vēsturisko bērzu birztalu, iestādot tur jaunus bērzus. Talciniekiem uzvārīsim gardu zupu. Pirmajos gados, kad tika organizēta Lielā talka, cilvēkiem bija lielāks entuziasms. Jāsaka, ka mūsu novadā nav īpaši piesārņotu vietu, tādas ir ļoti grūti atrast. Protams, kā jau visur, ceļmalās ir dažādi atkritumi, ko arī savāksim. Taču vairāk sakopjam un labiekārtojam dažādas vietas.”
Antra Krievāne, koordinatore Naukšēnu novadā: “Plānā ir stadiona uzkopšanas darbi, kas būs lielākais sakopšanas objekts. Mums katru gadu seniori sakopj represēto akmeni, tā tas būs arī šogad. Paralēli tam notiek atkritumu vākšana. Mēģinām talkā iesaistīt arī skolēnus, bet lielu atsaucību mums vēl nav izdevies gūt. Jaunieši ir aizņemti ar saviem darbiem. Mums katru gadu pēc talkas vienmēr ir gardi cienasti, arī zupa, bet balles gan nerīkojam.”
Aivars Strazds, koordinators Ludzas novadā: “Tiek plānots sakopt vairākas apkārtnes vietas. Lielākā talkas norises vietu koncentrācija būs pilsētas teritorijā un piepilsētā. Viena no šādām vietām ir Ludzas mazais ezers. Attīrīsim gan krastus, gan pašu ezeru. Dosimies ezerā ar laivām. Noskaņojums visiem ir pozitīvs, un esam gatavi ķerties pie darba. Mums jāiedrošina cilvēki iesaistīties talkas norisē. Līdz šim brīdim izteikta iniciatīva ir no jauniešu puses. Tieši viņi ir tie, kas spēj piesaistīt vēl citus cilvēkus, lai tie piedalītos talkā. Galvenais, lai cilvēki uz talku līdzi ņem labu garastāvokli. Lai 25. aprīlis nebūtu tikai smaga darbadiena, būs arī maza pasēdēšana, kurā ne tikai vārīsim putru un dzersim tēju, bet arī tiks sarūpētas nelielas atrakcijas gan lieliem, gan maziem talkotājiem.”
Māris Berlands, koordinators Tērvetes novadā: “Plašākie sakopšanas darbi notiks Tērvetes dabas parkā. Pirms oficiālās talkas skolēni tur jau ir strādājuši. Parks ir tiks liels, ka nevar visus talkotājus uzņemt vienā reizē, tāpēc darbi notiek jau laikus. Mums katru gadu talkotāju ir pietiekamā daudzumā, tā ka par to trūkumu nevar sūdzēties. Talkai gatavojamies pamatīgi, arī maisus esam saņēmuši. Gaidīsim visus talkot gribētājus Tērvetes dabas parkā!”
UZZIŅA
* Lielās talkas tradīcija aizsākās ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai 90. dzimšanas dienā.
* Pēdējos gados Lielās talkas akcents ir vides izglītība, kā arī pasākumu kuplina pagalmu labiekārtošanas kustība.
* Lielās talkas mērķis ir līdz 2018. gadam, Latvijas 100. dzimšanas dienai, padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē.
* Informāciju par talkas norises vietām mājaslapā talkas.lv.