Foto – Valts Kleins

Talantīgākie studenti nāk no laukiem, pārliecināts kvantu fiziķis Kaščejevs 10

Tuvojoties jaunā mācību gada sākumam, portāls LA.lv saviem lasītājiem piedāvā rakstu sēriju par gatavošanos skolas gaitām .

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

– Tendence rāda – mūsu labākie studenti, kuri vistālāk tiek un kļūst par zinātniekiem, nāk no laukiem vai mazajām pilsētām, – atklāj kvantu fiziķis, Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs, sarunā pirms jaunā mācību gada. Un paskaidro, kāpēc. – Jo viņi pieraduši strādāt un saprot iespēju vērtību. Ja esi uzaudzis vidē, kur pārāk daudz iespēju tiek pasniegtas kā pašsaprotamas, tu nemaz nenovērtē un nesaproti, ka iespējas realizējas tikai tad, ja pretī liec attiecīgu darbu. Ļoti lepojos ar mūsu absolventiem, savulaik maniem studentiem, Artis Svilānu, Elīnu Locāni, kuri veido spilgtu karjeru ārzemēs, un viņi nenāk no lielajām pilsētas skolām. Vēl par to 1. klasi lauku skolās. Mūsdienās tu nepaliec sava ciema robežās, ir internets ar iespēju pieslēgties visai pasaulei. Arī Latvijā var attālināti mācīties un strādāt, ir profesionāli safilmēti atvērtie lekciju kursi dažādās jomās, universitātes rīko mazās skoliņas, arī olimpiādes ir pieejamas tiešsaistē. Protams, bērnu, vienu pašu atstājot, nekas nesanāks.

Šeit ļoti liela loma ir pašvaldībām, kas apmaksā motivētāko skolēnu braucienus uz lielākiem centriem, kur notiek sestdienas nodarbības. Piemēram, atsūta veselu autobusu uz Jauno fiziķu skolu Rīgā, kur skolēni gūst to, ko neviens nevar aizstāt – tiešu kontaktu, viņi ierauga dzīvus cilvēkus, kā piemēru tam, ka viss ir iespējams. Jauno fiziķu skolu rīko un vada mūsu studenti. Vērojama tendence, ka uz jauno fiziķu skolu brauc bērni no tiem novadiem, no kuriem nākuši mūsu aktīvākie studenti. –

CITI ŠOBRĪD LASA

Intervijā Vjačeslavs Kaščejevs atgādina par visbūtiskāko:
– Ko es daru ar savu dzīvi ir vissvarīgākais jautājums. Attiecībā pret to katram ir jābūt pētniekam. Tikai tu pats esi tas zinātnieks, kas var pateikt, ko tev darīt ar tavu dzīvi. Visbēdīgākais, ka cilvēki reizēm nodzīvo citu dzīvi, to, ko no viņa gaida vecāki, sabiedrība, ciems, pilsēta vai kāds pārprasts elks. –
Aizrautīgais zinātnieks Vjačelavs Kaščejevs sarunā drosmīgi lauž stereotipus par humanitāro un eksakto zinību studentiem, par patērētāju sabiedrību un naudas varu, atklāj, kā ģimenē sadzīvo divi eksaktā prāta cilvēki un ticības nozīmi.

Plašāk – žurnāla “Mājas Viesis” 24. augusta numurā vai e-izdevumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.