Taivānas firma “TSMC” ceļ pusvadītāju rūpnīcas Vācijā, ASV un Japānā. Attēlā – viena no gigantiskajām “TSMC” ražotnēm, kas jau darbojas.
Taivānas firma “TSMC” ceļ pusvadītāju rūpnīcas Vācijā, ASV un Japānā. Attēlā – viena no gigantiskajām “TSMC” ražotnēm, kas jau darbojas.
“Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd” publicitātes foto

Taivāna tuvinās ar Eiropu: Vācijā būvēs čipu rūpnīcu 19

Valdis Bērziņš, “Tepat, Eiropā”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Taivānas “TSMC”, kas ir lielākais pusvadītāju ražotājs pasaulē, paziņojusi par čipu rūpnīcas celtniecību Vācijā. Ražotne Drēzdenē būs pirmais firmas uzņēmums Eiropā, apliecinot, ka Eiropas valstis ir izšķīrušās mazināt tehnoloģisko saikni, kas novedusi pie atkarības veidošanās no autoritārā Ķīnas režīma, un izvērst kontaktus ar demokrātisko Taivānu.

Top rūpnīcas Vācijā

Pēdējos gados Eiropā pabijušas vairākas Taivānas politiķu un uzņēmēju delegācijas. Sarunas ar Eiropas partneriem vainagojušās ar vienošanos par stratēģiski ļoti svarīgās vismodernāko pusvadītāju rūpnīcas celtniecību Vācijas austrumu federālās zemes Saksijas galvaspilsētā Drēzdenē. Plānots, ka rūpnīca darbu sāks 2027. gadā. Un kopējās izmaksas tās izveidē būs aptuveni 11 miljardi dolāru, atzīmē aģentūra “Reuters”. Gandrīz pusi šīs summas sedz Vācijas valdība, Berlīnei un Briselei cenšoties pietuvināt stratēģiski svarīgo ražošanas komponentu piegādes tuvāk Eiropai. “TSMC” paredz ieguldīt 3,5 miljardus eiro jaunveidojamajā filiālē “European Semiconductor Manufacturing Company” (“ESMC”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Rūpnīca Drēzdenē būs “TSMC” trešā fabrika ārpus tradicionālās ražošanas bāzes Taivānā un Ķīnā. Tā apliecina Berlīnes vēlmi izveidot pašmājās spēcīgu pusvadītāju ražotni, kas vajadzīga vācu autobūvētājiem, ja tie grib saglabāt globālu konkurētspēju. “Vācija tagad kļūst par, iespējams, galveno pusvadītāju ražošanas centru Eiropā,” izteicies Vācijas kanclers Olafs Šolcs jau pēc ASV firmas “Intel” paziņojuma par 30 miljardu eiro plānu divu mikroshēmu rūpnīcu celtniecībai Vācijā.

Pērn novembrī vizītē Ķīnā kanclers Šolcs piesardzīgi izteicās par kontaktu saglabāšanu ar Pekinu, kura kopš tā laika iesaldējusi sadarbību ar ASV un Eiropas valstīm vairākās jomās. Tagad Vācija ir atvērta Taivānas investīcijām, un Šolcs paziņojis, ka mikroshēmu rūpnīcu būve “ir svarīga rūpnieciskās ražošanas ilgtspējai pasaulē, Eiropā un ir īpaši svarīga Vācijas dzīvotspējai nākotnē”. Arī pusvadītāju ražotājs “Wolfspeed” jau paguvis izmantot valsts subsīdijas un atvērt fabriku Vācijā.

Savukārt Eiropas Savienība ir pieņēmusi tā dēvēto Eiropas Mikroshēmu aktu: 43 miljardu eiro subsīdiju plānu, kas paredz divkāršot pusvadītāju ražošanas jaudas līdz 2030. gadam, lai panāktu konkurentus Āzijā un ASV pēc kovida pandēmijas radītā jucekļa Eiropas autobūvē un citās jomās.

ES paredz līdz 2030. gadam divkārt palielināt Eiropas daļu globālajā pusvadītāju tirgū, sasniedzot 20% īpatsvaru.

Balsts – senatnes meistaru precizitāte

Drēzdenes izvēle mikroshēmu rūpnīcas būvei nebija nejauša, jo Saksija ir kādreizējās Austrumvācijas elektroniskās rūpniecības centrs, kas mantojis senatnes meistaru precizitātes tradīcijas. Lai par to pārliecinātos, vienā no 40 sarunu kārtām Taivānas Pusvadītāju ražošanas korporācijas (“Taiwan Semiconductor Manufacturing Co” jeb “TSMC”) pārstāvjiem bija iespēja aplūkot vācu juvelieru meistardarbus Drēzdenes pils muzejā “Zaļā velve”.

Drēzdenes apkaimē darbojas vairāk nekā 2500 elektronikas firmu, tādu kā “Infineon”, “Globalfoundries” un “Bosch”, kur strādā aptuveni 76 000 darbinieku. Reģiona tehnisko zināšanu kopapjoms, ko regulāri papildina Drēzdenes Tehniskā universitāte, piesaista globālos pusvadītāju rūpniekus, uzskata Franks Bēzenbergs, firmas “Silicon Saxony” izpilddirektors.

Taivānas firma “TSMC” veikusi lielāko atsevišķo ieguldījumu Saksijas ekonomikas vēsturē un devusi popularitātes grūdienu federālās zemes konservatīvajam premjeram Mihaelam Krečmeram.
Foto: DPA/SCANPIX

Tagad Taivānas firma “TSMC” ir veikusi lielāko atsevišķo ieguldījumu Saksijas ekonomikas vēsturē un devusi arī popularitātes grūdienu federālās zemes konservatīvajam premjeram Mihaelam Krečmeram, kurš pirms nākamgad paredzētajām reģionālajām vēlēšanām jau tika sastapies ar spēcīgu izaicinājumu no galēji labējās partijas “Alternatīva Vācijai” (“AfD”). Krečmers atzinis, ka pusvadītāju rūpnīcai pietiks darbinieku tikai tad, ja Vācija kļūs par imigrantu valsti. Viņš apzinājis, ka 10 000 darbinieku izglītošana un algošana, kas būs vajadzīgi rūpnīcai un tās piegādātājiem, prasīs lielākus ieguldījumus profesionālajā apmācībā, nekā viņš bija plānojis.

Reklāma
Reklāma

Apliecina uzticību vācu ekonomikai

“ESMC” piederēs 70% jaunās rūpnīcas, bet Vācijas firmām “Bosch” un “Infineon”, kā arī Nīderlandes kompānijai “NXP” – pa 10% katrai.

Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Hābeks ir apsveicis Taivānas ieguldījumu kā uzticības apliecinājumu vācu ekonomikai.
Foto: DPA/SCANPIX

Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Hābeks ir apsveicis Taivānas ieguldījumu kā uzticības apliecinājumu vācu ekonomikai, ko iedragājušas augstās enerģijas cenas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, izraisot lejupslīdi un bažas par Eiropas ekonomiskā dzinējspēka nākotni. “Vācijā ir atbilstoša ekosistēma pusvadītāju ražošanai,” teica Hābeks. “Tā rada pasūtījumus visam sektoram: mašīnbūvētājiem, optisko iekārtu ražotājiem, īpašām ierīcēm dažādās jomās.”

“TSMC” arī iegulda 40 miljardus dolāru jaunā rūpnīcā ASV rietumu štatā Arizonā, atbalstot Vašingtonas plānu ražot vairāk pusvadītāju pašmājās, un ceļ fabriku Japānā kopā ar firmu “Sony”.

EK pārstāvniecības Latvijā finansēts projekts

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.