Taifūni, tehnoloģijas un alus plūdi – Japānā sākas Pasaules kauss regbijā 0
Piektdien sāksies viens no gada lielākajiem sporta notikumiem – Pasaules kauss regbijā, ko pirmo reizi uzņem Japāna.
Var diskutēt, vai tiešām tā ir, taču regbija Pasaules kausu uzskata par trešo lielāko sporta notikumu pēc vasaras olimpiskajām spēlēm un Pasaules kausa futbolā. Turpat blakus noteikti ir vieglatlētika, un tās planētas meistarsacīkstes startēs jau nākamajā nedēļā Dohā.
Tikmēr regbijā 20 dalībnieces sadalītas četrās grupās, divām labākajām no katra kvinteta iekļūstot ceturtdaļfinālā. Atklāšanas spēlē šodien 13.45 Tokijā mājinieki japāņi sacentīsies ar Krieviju, bet sestdien gaidāma grupu turnīra lielākā cīņa – Jaunzēlande pret Dienvidāfrikas Republiku. Gandrīz visus mačus translēs televīzijas kanāls LTV 7.
Izteikta čempionāta favorīte ir Jaunzēlande, kas triumfēja divos iepriekšējos finālturnīros un kopumā par čempioni kļuvusi trīs reizes. Tālāk bukmeikeru vērtējumā seko Dienvidāfrikas un Anglijas regbisti, bet Austrālijas, kuras rēķinā ir divi tituli un vēl divi fināli, izredzes šoreiz netiek vērtētas pārāk augstu. Pasaules kausu ieguvušas tikai šo četru valstu izlases. Angļi pirms četriem gadiem kļuva par vienīgajiem turnīra rīkotājiem, kas nav izkļuvuši no grupas.
Turnīrs ar finālu Jokohamā noslēgsies 2. novembrī. 20 dalībnieču vidū nav nevienas debitantes. Vismazākā pieredze ir Krievijai, kurai šis būs otrais finālturnīrs.
Pasaules kauss reizi četros gados notiek kopš 1987. gada un šis ir devītais čempionāts, bet pirmais – Āzijā. Japānai tas ir gana labs tests pirms nākamā gada Tokijas olimpiskajām spēlēm, jo gaidāms arī liels fanu pieplūdums. Viens no izaicinājumiem bija nodrošināties ar alus krājumiem, jo izrēķināts, ka regbija fani to dzer sešas reizes vairāk kā futbola līdzjutēji un iepriekšējos finālturnīros ir gadījies, ka pilsētas izdzertas sausas.
Būs interesanti pavērot arī tehnoloģiskās novitātes. Piemēram, Saporto stadions ir unikāls ar iespēju to viegli transformēt no beisbola uz futbolu/regbiju.
Augusts un septembris Japānā ir taifūnu periods un mediji vēsta, ka to dēļ var nākties kādu spēli atcelt. Saskaņā ar noteikumiem šādā gadījumā grupu turnīrā komandām pienāksies neizšķirti, un tas var ļoti ietekmēt sportisko pusi. Taifūni mainīja gan Austrālijas, gan Anglijas ierašanās plānus čempionāta norises vietā, bet Francijas izlase paspēja nolaisties tieši pirms vētras.
KOMENTĀRS
ULDIS BAUTRIS, regbija treneris:
“Katrā grupā ir divi, trīs favorīti. A grupā lielās komandas ir Īrija un Skotija. Samoa vienmēr ir stipra, Japāna – mājinieki, bet Krieviju var dēvēt par peramajiem zēniem. B grupa ir vieglāka – Jaunzēlande un Dienvidāfrika favorīti, Itālijai būs grūti, bet Namībija un Kanāda ir pastarītes.
C grupa ir šausmīga – Anglija, Francija, Argentīna, ikviens var uzvarēt. ASV un Tonga varētu būt vājākas. D grupa arī neprognozējama. Velsa un Austrālija ir līderi, bet Fidži var izšaut, spēlē ļoti interesantu regbiju. Gruzijai ir ambīcijas, regbijs viņiem ir pirmais sporta veids, jaunieši pēdējos gados ļoti labi spēlē.
Velsa var uzvarēt ikvienu, bet var arī zaudēt – pietrūkst stabilitātes. Vai pēc ļoti labas sezonas nenosēdīsies? Austrāliešiem Pasaules kausā allaž ir veicies, bet varbūt tas ir nācijas raksturojums – kad vajag, tad savācas. Kā basketbolā, kur nupat pasaules čempionātā bija ceturtie.
Pusfinālā var iekļūt desmit komandas, bet favorīte ir Jaunzēlande. Intrigu var radīt Francija. Ļoti pielikusi Argentīna. Īrija ir ranga līdere, bet tā veidošanā liela nozīme ir pēdējā laika spēlēm un tāpat pārbaudes spēlēm. Angļiem bija krīze, bet viņi to pārvarējuši. Man šķiet, ka viņi ir pārāk paredzami ar savu būdīgumu un spēka regbiju.”
REGBIJS. PASAULES KAUSS
A grupa: Īrija, Skotija, Japāna, Krievija, Samoa.
B grupa: Jaunzēlande, Dienvidāfrika, Itālija, Namībija, Kanāda.
C grupa: Anglija, Francija, Argentīna, ASV, Tonga.
D grupa: Austrālija, Velsa, Gruzija, Fidži, Urugvaja.