Tagad partijas parādīs īsto seju. Vērtē LA aptaujātie eksperti 0
Kā vērtēt 13. Saeimas vēlēšanu iznākumu, un kāda valdība mūs sagaida?
Lai to noskaidrotu, “Latvijas Avīze” aptaujāja dažādu nozaru ekspertus par 13.Saeimas vēlēšanu rezultātiem.
Foto: Ieva Lūka/LETA
Anna Žīgure, publiciste:
“Tāpat kā daudziem, man ir žēl, ka vēlēšanās bija zema vēlētāju aktivitāte – tā vietā, lai piedalītos valsts dzīvē, cilvēki izvēlējās citas aktivitātes. Kā nelabojama optimiste apzinos, ka vēlēšanu rezultāts ir ļoti labs, ja ievēlētās partijas spēs vienoties, lai sadarbotos koalīcijas veidošanā. Tam gan jānotiek bez “Saskaņas”. Šī partija līdzšinējā darbībā pierādījusi, ka nezina, ko nozīmē Rietumu vērtības.
Pārējām partijām vajag sadarboties un, iespējams, iet uz kompromisiem. Jo situācija mūsu valstij pirms vēlēšanām bija draudīga, un tā pēc vēlēšanām nav mainījusies. Pagaidām vēl neapjaušu, kurš varētu būt atbilstošākais premjera amata kandidāts, taču viņam jāspēj saredzēt, ka mēs piederam Rietumu pasaulei. Vairāk par savu slavu un personiskajām interesēm viņam jārūp valsts slavai.
Vēlos, lai savu darbu valdībā turpina cilvēki, kas savu darbu izcili pierādījuši – kultūras ministrei Dacei Melbārdei un ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam.
Jaunievēlētajām partijām novēlu mācīties no iepriekšējo partiju kļūdām un nekļūt iedomīgām un lepnām pret savu vēlētāju. Gandrīz 30 gadus jau dzīvojam neatkarīgā Latvijā, tā ir iespēja visiem kļūt politiski nobriedušiem. Saeimā iekļuvuši daudzi jauni cilvēki, kas nozīmē, ka būs jāpaiet kādam laikam, lai viņi iestrādātos un iegūtu izpratni par Saeimas darbu.”
Foto:Timurs Subhankulovs
Mārtiņš Kaprāns, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks:
“Vēlēšanu rezultāti parāda, ka Saeimā palielinājusies ideoloģiskā fragmentācija un daudzveidība, jo sevišķi starp centriski liberāliem un centriski nacionāliem spēkiem. Valstī būs jauns premjers un koalīcija. Tagad koalīcijas padomes spēlēs vēl lielāku lomu nekā iepriekš, lai cik bija vēlme noliegt tās svarīgumu.
Ievēlētajiem politiskajiem spēkiem būs jāapliecina, cik prasmīgi viņi māk veidot kompromisus, un tas būs izšķirošais faktors. Teorētiski iespējamas arī šķelšanās partiju iekšienē, vara vienmēr iemieso kārdinājumu. Atcerēsimies, cik ātri pirms iepriekšējām vēlēšanām sašķēlās Zatlera Reformu partija. Koalīcija ar “Saskaņas” dalību ir iespējama tikai teorētiski.
Šim politiskajam spēkam jāgatavojas četriem nopietniem gadiem opozīcijā. Teorētiski, ja iestājas bezizejas situācija, tad ir iespējams, ka “Saskaņa” var veidot koalīciju ar “KPV LV” un “Attīstībai/Par!”. Tomēr šīm partijām būtu grūti sadzīvot savā starpā. Par premjeru kandidātu pieteicies JKP līderis Jānis Bordāns. JKP ir visas politiskās tiesības veidot koalīciju. Turklāt, Bordāns vēlēšanu procesa gaitā ir mainījis komunikāciju no konfliktējošas uz sadarbību vērstas.
Ja skata “KPV LV” rezultātus vēlēšanās, tad viņu rezultāts vērtējams kā labs. Viņi gan ir sadedzinājuši vairāk tiltu un manevra iespēju palicis vismazāk nākamajiem risinājumiem. Politisko spēku fragmentācija bija redzama jau pirms vēlēšanām, tomēr “KPV LV” ar lielu pārliecību stāstīja, ka premjera amatā būs viņu pārstāvis.”
Foto: Paula Čurkste/LETA
Ilmārs Poikāns, uzņēmējs un LU Mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieks:
“Jaunā Saeima ir sadrumstalota, vecās partijas saņēmušas pelnītu novērtējumu (lasi – maigu pērienu), bet jaunās – vēl nav nometušas savas maskas. Vispirms dosim laiku visām partijām parādīt savu īsto seju un rīcībspēju, neizveidojot koalīciju un jaunu valdību. Un tad rīkosim ārkārtas vēlēšanas. Svarīgi ir ne tikai nobalsot reizi četros gados, bet arī sekot ievēlēto deputātu darbiem un pieprasīt rezultātus un atbildību.”
Foto: Karīna Miezāja
Viesturs Kairišs, režisors:
“Vēlēšanu iznākums ir skaidrākais signāls, ka sabiedrība neatbalsta to, kā tika pēdējā laikā veidota valdošās koalīcijas politika. Ir konstruktīvāka kritika, kas izpaužas Jaunā Konservatīvās partijas un “Attīstībai/Par!” rezultātos, iepretim ir mazāk konstruktīva kritika no vēlētājiem, kas izpaužas lielajā skaitā cilvēku, kuri nobalsoja par “KPV.LV”.
ZZS kritiens ir tāds, kuram nevar pat noticēt, jo šim politiskajam spēkam aiz muguras bija lieli administratīvie resursi. Ar skatījumu par nākamo kolīciju es būtu piesardzīgs.
Savulaik tika “sačakarēta” Reformu partijas, “Vienotības” un Nacionālās apvienības valdība. Ļoti baidos, ka vecā koalīcija gaida, ka kāds no jaunajiem uzņemsies veidot koalīciju un izmantos iespēju, lai to “izčakarētu”.
Riskanti būtu atstāt “KPV.LV” aiz borta, ja jau viņi ir tikuši iekšā – jādod iespēja strādāt, ja neļaus – tad augs neapmierināto skaits. Priecājos, ka “Progresīvie” pēc dalības šajās vēlēšanās varēs saņemt valsts finansējumu, kas var palīdzēt tai attīstīties un nākamajās vēlēšanās ar sociāldemokrātiskām idejām paņemt daudzus “Saskaņas” vēlētājus.
“Saskaņa” šajās vēlēšanās ir dabūjusi kārtējo triecienu. Tā ir tāds administratīvi teritoriāls Kremļa subsidēts veidojums, kura vēlētāji ir pelnījuši labāku politiku.”