Foto – Shutterstock

Tagad jālien katlā un skurstenī. Kā apkopt apkures sistēmu pēc ziemas? 0

Latvijā apkures sezonas ilgums ir apmēram 200 dienas gadā, un šī bija viena no garākajām. Kad tā ir beigusies, ir piemērotākais laiks apkures sistēmas pārbaudei un sakārtošanai. Labāk to izdarīt vasarā, nevis ziemā sagaidīt kādu avāriju, piemēram, piesērējuša cauruļvada plīšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Apkures sistēma pamatā sastāv no trim daļām: paša apkures katla, kas ražo silto ūdeni, radiatoriem ar cauruļvadiem, kas šo siltumu izplata pa māju, un kurināmā sadegšanā radušos dūmgāzu novadīšanas sistēmas jeb vienkārši skursteņa. Speciālisti akcentē, ka ne tikai labs apkures katls un tā pareiza uzstādīšana, bet arī regulāra un pareiza apkope ir ļoti svarīgs noteikums apkures sistēmas ilgam un perfektam darbam. Tehniski zinoši cilvēki, kuriem ir brīvs laiks, zināšanas un fiziskās iemaņas, bieži vienkāršākas apkopes sistēmas aprūpē paši. Cilvēki, kuru prasmes un zināšanas šim nolūkam nav piemērotas, izsauc speciālistus – katlu apkopes meistarus, santehniķus vai skursteņslauķus.

Skursteņa apkope

Svarīgi, lai skursteni parastajām krāsnīm un kamīniem tīrītu vismaz reizi gadā, bet ilgdedzes krāsnīm to rekomendē darīt biežāk. Labāk dūmvadus tīrīt regulāri, nevis sagaidīt pazīmes, ka dūmenis ir jau pamatīgi aizsūbējis un rada riskus mājinieku drošībai. Lielākām mājām dūmvadu tīrīšanu veic sertificēts skursteņ-
slauķis. Mazākām privātmājām skursteņa tīrīšanu ar metāla birsti var veikt saimnieks pats. Birstes izmērs ir atkarīgs no skursteņa formas, lieluma un diametra. Tai jāpiesien metāla bumba, kas rauj birsti uz leju un palīdz iztīrīt dūmvadu. Tāpat nepieciešama attiecīga garuma trose vai izturīga aukla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apkures sezonas pauzē var aplūkot skursteņa stāvokli bēniņos. Ja dūmvadā ir plaisas vai spraugas, tās visas rūpīgi jāaizpilda ar javu. Vislabāk skursteni apmest un nokrāsot gaišā krāsā. Ja dūmvadā parādās kāda jauna sprauga, to uzreiz var viegli pamanīt pēc tumšajām sodrēju pēdām. Dūmvada profilaksi sezonas laikā var veikt arī pats, piemēram, ik pa laikam kurinot apses koka malku. Tā neradīs tik lielu siltuma atdevi kā citu koku malka, bet apses dūmi tīrot dūmvadu. Veikalos pieejami arī mūsdienīgāki skursteņu tīrīšanas līdzekļi – speciālas ķimikālijas, kas, sadegot reizē ar kurināmo, tīra skursteni. Tāpat ir nopērkamas mākslīgās malkas pagales, kas, sadegot uz karstām oglēm, attīra dūmvadu no apauguma.

“Kurināšanas laikā malkai periodiski ieteicams pievienot speciālos kreozota atmiekšķēšanas līdzekļus, piemēram “FF” (fix und fertig). Tā sadegšanas laikā izdalītie dūmi skursteņa aplikumu padara irdenu un liela daļa no tā nobirst pēdā. Pārējos aplikumus, kas paliek uz skursteņa, skursteņ-
slaucītājam ir vieglāk iztīrīt. Pulveris spainīšos nopērkams celtniecības veikalos,” iesaka SIA “A-Puce” eksperts Egons Pičners.

Radiatoru apkope

Radiatori un to apsaite laika gaitā var pamatīgi piesērēt un aizaugt ar katlakmeni. Gan nosēdu duļķes, gan kaļķakmens aizkavē kvalitatīvu siltuma apmaiņu, un radiatori nesilst tā, kā vajadzētu.

It īpaši vecie čuguna apkures radiatori laika gaitā mēdz būt stipri piesērējuši ar dažādām nogulsnēm, kas uzkrājas radiatora un cauruļvadu iekšpusē un neļauj radiatoru iekšējai metāla virsmai – siltummainim – pilnībā veikt siltuma apmaiņu. Izrēķināts, ka piesārņojuma dēļ čuguna radiatoriem atsevišķos gadījumos siltuma atdeve var samazināties pat par 80%. Tādēļ siltuma mezglos kvalitatīvi sagatavots 70 – 90 °C karsts ūdens, nonākot līdz patērētājam, spēs uzsildīt radiatoru tikai līdz 30 – 50 °C. Radiatora piesārņojums ir fiziski konstatējams, un to var sajust, pieliekot tam plaukstu. Dažādu radiatoru un apkures ūdens cauruļu temperatūra dzīvoklī atšķirsies, vienā vietā tā būs karstāka, citā vēsāka. Pat vienai čuguna radiatora sekcijai atšķirsies temperatūra – augšpusē tā būs siltāka, bet apakšpusē, kur sakrājas piesārņojums, vēsāka.

Reklāma
Reklāma

Daudzdzīvokļu mājās apkures sistēmas tīrīšanu veiks profesionālas organizācijas, izmantojot šim nolūkam paredzētās ķimikālijas. Tīrīšanu organizē mājas apsaimniekotājs. Interesants Latvijā patentēts centrālapkures attīrīšanas veids ir automātiskais hidroimpulsators “AGU-MLT”. Tas sistēmā esošo šķidrumu satricina ar triecienvilni un izraisa 15 – 50 Hz lielas svārstības. Vilnis izplatās ūdenī ar ātrumu 1500 m/s un sasmalcina apkures sistēmas aizsērējumus, kas izskalojas no radiatoriem. Ar šo metodi radiatoru tīrīšana daudzdzīvokļu mājās notiek ātri, un pēc radiatoru tīrīšanas gaisa temperatūra telpās paaugstinās par vairākiem grādiem.

“Tīrīšana ar hidrauliskā impulsa metodi ir droša, jo tikai 2% no impulsa iedarbojas uz cauruļvada sienām un atlikušie 98% tricina ūdeni, nebojājot cauruļvadus un neradot sistēmā avārijas. Piecstāvu daudzdzīvokļu mājā visus radiatorus un apkures sistēmas pievadcaurules var iztīrīt piecās dienās,” stāsta Vasilijs Ļebedevs, SIA “Waterprotect” valdes priekšsēdētājs.

Radiatorus nelielai privātmājai var skalot arī nenoņemot. Vispirms ar ūdeni izskalo sistēmu, līdz atpakaļ ārā nāk tīrs ūdens. Tad lielā plastmasas mucā izšķīdina četras 0,7 l pudeles koncentrētas sālsskābes. Aizgriež ciet radiatorus un atstāj atvērtu tikai vienu. To izskalo ar sālskābes šķīdumu un aiztaisa, tad atgriež vaļā nākamo. “Radiatoru skalošanai mājas apstākļos vislabāk izmantot speciālus ķīmiskos līdzekļus, kas sašķidrina nogulsnes un noņem aplikumu. Var izmantot populāro ūdensvadu atkaļķošanas līdzekli “Carela” vai skalošanai un katlakmens nogulšņu šķīdināšanai paredzēto “Staterm Cleaner” ar sulfamīn-
skābi un ortofosforskābi. Tīrīšanas līdzekļus atšķaida ar ūdeni atbilstoši instrukcijai, apkures sistēmu atbrīvo no ūdens, tajā iepilda līdz 
+50 °C uzsildītu tīrīšanas līdzekli un stundu nodrošina šķidruma cirkulāciju sistēmā. Tad to atbrīvo no tīrīšanas līdzekļa un rūpīgi izskalo ar ūdeni,” iesaka SIA “Stafor” eksperts Pāvels Osadčijs.

Ja radiatori aizsērējuši nelielā privātmājā, visvienkāršākais tīrīšanas veids ir izlaist no apkures sistēmas ūdeni. Tad atskrūvēt radiatorus, iznest tos dārzā un rūpīgi izskalot ar šļūteni. Efektīvāka būs augstspiediena strūkla, to ievadot radiatorā. Mājās katram radiatoram var izveidot pastāvīgu radiatora attīrīšanas noteci un tos regulāri tīrīt pats. Lai to paveiktu, ūdens pieslēgumam pretējā radiatora lejas pusē atskrūvē gala korķi un tā vietā ierīko krānu. Ielaiž sistēmā ūdeni, noslēdz ūdens padevi un notecina spainī šķidrumu kopā ar nosēdumiem. Karstā ūdens sistēmu nepieciešams papildus arī dezinficēt, lai iznīcinātu bīstamās, Legionella pneumophila, kas izraisa leģionāru slimību.

Katlu serviss

Iegādājoties apkures katlu, īpašnieks saņem precīzas instrukcija katla darbināšanai un norādes, cik bieži nepieciešams veikt tehnisko profilaksi. Katli ir ar dažādu sarežģītības pakāpi, tikai dažus instrukcijā paredzētos katla apkopes darbus īpašnieks varēs veikt pats. Visiem citiem nāksies saukt meistaru no specializēta uzņēmuma.

Modernie apkures katli ir diezgan komplicētas iekārtas. Lai nodrošinātu sistēmas saskanīgu darbu, lielās apkures katlu firmas piedāvā veikt katlu garantijas un pēcgarantijas servisu, slēdzot līgumus ar katlu ražotāju rūpnīcā speciāli apmācītiem meistariem. Var būt servisa līgums par vienreizēju apkopi, kad vienreiz gadā pie apkures katla saimnieka ierodas tehniķis. Pilna servisa līgums ietver gadskārtējo pārbaudi un tam bonusā nāks tehniķa bezmaksas darbs, ja iekārta darbojas kļūdaini. Darbu apjoms ir ievērojams. Piemēram, cietā kurināmā apkures katlu un sistēmu apkopē ietilpst apkures katla korpusa diagnostika, apkures katla dūmvada pārbaude un tīrīšana, apkures katla tehniskā stāvokļa pārbaude un regulēšana, apkures katla recirkulācijas apsaistes un apkures sistēmas tehniskā stāvokļa pārbaude, apkures katla mērinstrumenta paneļa pārbaude un regulēšana, apkures katla mehānisma pārbaude un regulēšana, granulu degļa un degļa sistēmas tehniskā stāvokļa pārbaude un regulēšana granulu un granulu/malkas katliem un apkures katla tīrīšana.

Ar gāzes apkures katliem drīkst strādāt sertificēti meistari. Katlu regulārās apkopes laikā pārbauda gāzes vada pieslēguma hermētiskumu, spiedienu kompensācijas tilpnē, drošības vārsta pareizu novietojumu un darbību, cirkulācijas sūkņa rotora brīvgājienu, kā arī ieregulē gāzes armatūru atbilstoši karstā ūdens sagatavošanas jaudai un gāzes ieejas spiedienam un veidam.

“Gāzes katli standarta izpildījumā ir paredzēti darbināšanai ar dabasgāzi. Ja padomā ir cits gāzes veids, tad nepieciešams nomainīt dīzes un pārregulēt gāzes armatūras izejas spiedienus. Papildus veic arī nepieciešamo mezglu tīrīšanu un kalibrēšanu,” stāsta SIA “Comodus” instalāciju vadītājs Sandis Ainārs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.