Tādu gadījumu nav mazums! Par sviesta zagšanu veikalos krieviem tiek arī “nāves spriedums” 0
Policisti vairākos Krievijas reģionos uzsākuši aptuveni 50 krimināllietu par sviesta zādzību no veikaliem. Šīs preces zādzību skaits oktobrī palielinājās un turpina pieaugt, raksta vietējais izdevums Baza.
Sviesta zādzību gadījumi no veikaliem pieauguši Maskavā, Maskavas apgabalā, Tverā, Petrozavodskā, Ļipeckā, Sizranā un citās pilsētās. Pārtikas veikalos tiek zagtas, kā ierasts, arī citas lietas, bet nu regulāri to vidū ir arī sviesta paciņas.
Ivanovas apgabala Šujas pilsētā kāda nezināma persona no lielveikala nozaga 11 pakas sviesta un citas preces par kopējo summu nedaudz virs 4000 rubļu.
Ulanudē kāds vīrietis un sieviete tik pieķerti sviesta zagšanā, viņus aizturēja policija; pāris gan daļēji atlīdzināja nodarītos zaudējumus, bet vīrietis bija spiests parakstīt līgumu par došanos karā. Līdzīgs piedāvājums izteikts kādai sievietei no Ņižņijnovgorodas apgabala, kura nozaga 29 pakas sviesta. Tādu “soda mēru” nav mazums.
Pēc straujā sviesta cenu lēciena šoruden krievi šo produktu sāka masveidā zagt no veikaliem. Lai cīnītos pret šo problēmu, viena no Jekaterinburgas centra veikaliem vadība nolēma iepakot sviestu aizsargājošos plastmasas traukos, līdzīgi kā sadzīves tehnikas veikalos tiek glabāti mazās elektronikas preces.
Sanktpēterburgas veikali saskārās ar līdzīgu problēmu. Piemēram, Dixie ķēdes veikalos pārdevēji izsniedz sviestu pēc pircēja lūguma, jo pati prece izņemta no vitrīnām. Sanktpēterburgas Vkusville veikalos sviestu tagad uzglabā ledusskapjos pie kasēm kopā ar ikriem un dārgo alkoholu.
Pēc Rosstat datiem, sviesta cenu pieaugums kopš gada sākuma Krievijā sasniedza 27,5%, kas to iecēlis dārgāko produktu topā. Pēc Rosstat datiem, straujāk (kopš gada sākuma par 64,1%) sadārdzinās tikai kartupeļi. Jēra gaļas cenas aug nedaudz lēnāk – 10 mēnešu laikā par 21,2%.
Sviesta tirgū notiekošais ir tiešas sekas Krievijas ekonomikas pārejai uz kara stāvokli – parasta piena rūpnīca labprāt palielinātu ražošanu un strādātu trīs maiņas, bet aizsardzības rūpniecības uzņēmumu dēļ darbaspēka resursi ir ierobežoti.
Varas iestādes vaino situāciju ar sviestu it kā pieaugošā pārtikas pieprasījuma dēļ, kas savukārt skaidrojams ar to, ka pieaug cilvēku ienākumi. Tas novedis pie tirgus “nelīdzsvarotības”, 5.novembrī sacīja Zemkopības ministrijas vadītāja Oksana Ļūta.