Foto: Wikipedia.org

Tāda izskatījās Ukrainas valdniece pirms 1000 gadiem 2

Poļu zinātniekiem ukraiņu kolēģu uzdevumā izdevies restaurēt leģendārā Kijevas lielkņaza Jaroslava Gudrā (978 – 1054) dzīvesbiedres, Zviedrijas karaļa Ūlofa un viņa sievas Estrīdas meitas Ingegerdas Ūlofsdoteras (1001 – 1050) seju, vēsta Polijas ziņu aģentūra PAP.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Tēls atjaunots, izmantojot galvaskausu, kas 2009. gadā tika atrasts, atverot sarkofāgu Jarolava Gudrā kapenēs Sofijas katedrālē Kijevā. Sarkofāgs bija novietots līdzās lielkņaza apbedījumam. Kaulu materiāls liecināja, ka tā īpašniece mirusi ap 50 gadu vecumā, bijusi ziemeļeiropeiska tipa, ap 170 cm gara, masīviem kauliem un labi attīstītu muskulatūru. Viss norāda, ka runa ir par Ingegerdu. Ar Kijevas valdnieku skandināviete tika apprecināta 18 gadu vecumā un bija Jaroslava Gudrā otrā sieva. Kā kāzu dāvanu meitene saņēma Ladogas pilsētu un apkaimes zemes, kuras vēsturiski joprojām tiek sauktas par Ingriju, pēc Ingegerdas vārda.

Karalienes mirstīgo palieku analizēšanā izmantota datortomogrāfija, antropoloģiskās, radioloģiskās un izotopu pētniecības metodes. Arī agrāk bija aizdomas, ka apbedītā ir Ingegerda, taču tagad tas konstatēts “ar lielu iespējamību”, kā norādījusi projekta koordinatore, Poznaņas Medicīnas universitātes doktore Dorota Lorkēviča – Mušinska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valdnieces sejas trīsdimensionālā rekonstrukcija bijusi vairāku etapu rūpīgs darbs un uzskatāma par lielu panākumu. Poļu zinātnieku noskaidrotais izmantots augusta beigās demonstrētajā Ukrainas telekanāla “1+1” dokumentālajā seriālā “Ukraina. Atjaunojot savu vēsturi”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.