Tabakas smārds jaunajā dzīvoklī… Kā tikt vaļā? 0
Gaisa atsvaidzinātāji, vīraks vai aromātiskās sveces tikai uz laiku nomāc mēbelēs un tekstīlijās iesūkušos tabakas dūmu smaku. Daudz efektīvāk palīdz telpu remonts vai vismaz ģenerāltīrīšana.
Remonts
Ja veselīga dzīvesveida piekritēji izīrē vai iegādājas dzīvokli, kurā mitinājušies smēķētāji, aktuāls kļūst jautājums – kā izdabūt no telpām tabakas dūmu smaku?
Tādā mājoklī, kur smēķēts tikai dažas reizes, pietiek ar vēdināšanu. Jāatver visi logi un jāpatur vaļā pēc iespējas ilgāk.
Ja dzīvoklī smēķēts ilgstoši, problēma ir daudz nopietnāka. Patiesībā ir vajadzīgs remonts, nomainot tapetes, varbūt pat grīdas segumu un durvis, pārkrāsojot griestus un koka logu rāmjus, kā arī meklējot jaunas mēbeles. Ja īrētu dzīvokli negribas pārāk atsvaidzināt vai savējā remonts nav pa kabatai, vajadzētu vismaz likvidēt vecās tapetes, kas visvairāk pievilkušās ar dūmu smaku. Koka mēbeles var notīrīt ar tām paredzēto līdzekli vai uzspodrināt, izmantojot lupatiņu un olīveļļu (tīrošam efektam var pievienot etiķi).
Mazgāšana
Ja remontu neveic, sienas, griesti, grīdas, logi un palodzes ir jāmazgā vai jātīra. Parastās tapetes apstrādā ar putekļu sūcēju un noslauka ar vieglu etiķa šķīdumu. Etiķis labi uzsūc visas nepatīkamās smakas, tāpēc der, arī mazgājot grīdu (vienu krūzi galda etiķa pievieno spainim ūdens).
Flīzes beržot, vēlams nedaudz koncentrētāks etiķūdens. Ar to var pārslaucīt arī pārējās virsmas – galdus, skapjus, plauktus, palodzes, lustras, lampas un ventilatorus. Etiķa smaka izvēdinās dienas laikā.
Ja pie lielās tīrīšanas nav laika ķerties uzreiz, istabās uz dažām stundām atstāj trauciņus ar vēl stiprāku etiķa šķīdumu (1–2 ēdamkarotes izšķīdina nelielā ūdens daudzumā). Slikta smaka izgaist bez pēdām. Tāpat var nolikt trauciņus vai maisiņus ar apelsīna miziņām, svaigi maltu kafiju vai pupiņām. Svarīgi, lai mazi bērni vai dzīvnieki nevarētu šīs vietas aizsniegt. Var palīdzēt arī samitrinātu frotē dvieļu izkarināšana.
Īpašie līdzekļi
Logus un citas stikla virsmas tīra ar speciālajiem līdzekļiem. Tabakas dūmu kvēpi nosēžas uz žalūzijām, tās dzeltē vai zaudē krāsu, tāpēc arī jāmazgā vai nu ar etiķa un ūdens šķīdumu (ņem vienādās daļās), vai sodu (to mitru uzbārsta uz sūkļa). Ja traipus grūti iztīrīt, sodai pievieno nedaudz citrona sulas.
Cigarešu dūmi visvairāk iesūcas tekstilizstrādājumos, pat vannas aizkariņos. Ja iespējams, dīvānu, krēslu un citu mīksto mēbeļu pārvalki un spilveni ir jānoņem un jāizmazgā.
Paklājus vislabāk tīrīt ar speciāliem aromātiskiem līdzekļiem, izmantojot putekļu sūcēju ar mazgāšanas funkciju. Var izmantot arī parasto putekļu sūcēju, vienreiz izsūcot, tad uzberot dzeramo sodu (iepriekš mazā laukumiņā pārbauda, vai sodas iedarbībā nemainās krāsa) un atstājot uz 30 minūtēm. Pēc tam atkal izsūc.
Lai atbrīvotos no dūmu smārda, jāmazgā viss, ko vien var izmazgāt, – aizkari, segas, spilveni utt. Mīkstās rotaļlietas un dekoratīvos spilvenus var ielikt veļas mašīnā žāvēšanas režīmā kopā ar aromātiskā eļļā samērcētu auduma salveti.