![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2025/02/FotoJet-6-1024x683.jpg)
“Tā jau man likās, kāpēc sāp galva!” – tik augsts atmosfēras spiediens Latvijā nav bijis gadiem 18
“Jau šorīt Latvijā ir augsts atmosfēras spiediens – caurmērā ap 1035 hPa. Tuvākajā diennaktī atmosfēras spiediens turpinās visai strauji pieaugt un rīt dienas laikā sasniegs 1049-1053 hPa, kas būs augstākais atmosfēras spiediens pēdējo 10-13 gadu laiku,” tā vietnē “X” par pašreizējo situāciju raksta Martins Bergšteins.
“Pēdējo reizi tik augsts atmosfēras spiediens Latvijā novērots pirms 13 gadiem – 2012.gada 30.janvārī ar 1053 hPa. Valsts absolūtais rekords uzstādīts 1907.gada janvārī, kad Liepājā atmosfēras spiediens sasniedza 1066 hPa, tiesa gan, oficiālais rekords pieder Alūksnei, kur 1946.gada 12.decembrī bija 1057,1 hPa,” viņš skaidro.
Ņemot vērā anticiklona novietojumu, liels aukstums pie mums nav gaidāms, taču brīvdienās debesis biežāk skaidrosies un lai nu kāds, bet sals ir gaidāms visā valstīm. Uz februāra vidu spēcīgais anticiklons, iespējams, veiks retrogrēdu kustību uz Skandināviju, kā rezultātā var izveidoties augsta spiediena blokāde, kas palielinātu risku uz kādu spēcīgāku aukstuma vilni.
Novērojumu dati liecina, ka augstākais atmosfēras spiediens bieži vien tiek reģistrēts Latvijas austrumos, kas ir raksturojams ar Āzijas maksimumu – tā saukto Sibīrijas anticiklonu. Tā ir augsta spiediena zona Āzijas vidienē, kas periodiski izplešas un nosaka laika apstākļus arī mūsu reģionā. Ja šāds anticiklons pieturas vairākas dienas, ziemā parasti novērojam stiprs sals, bet bargs aukstums šoziem līdz mums nav nokļuvis.
Dabā augsta spiediena ietekme izpaužas arī pazeminātā ūdens līmenī (kā arī pretēji – ja atmosfēras spiediens ir zems, ūdens līmenis var palikt nedaudz augstāks). Ir pieņemts, ka atmosfēras spiediena paaugstināšanās par 1 hPa izraisa ūdens līmeņa pazemināšanos par 1 cm. Šajā nedēļas nogalē ūdens līmeņa pazemināšanos ietekmēs arī dienvidaustrumu, austrumu vējš, jo īpaši Rīgas līča piekrastē. Ūdens līmeņa izmaiņām var sekot līdzi šeit.
Izdzirdot par īpaši augstām vai zemām atmosfēras spiediena vērtībām, domājam arī par ietekmi uz cilvēku veselību. Tā sauktā meteopātija – jutība pret laikapstākļiem, visbiežāk ir novērota cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pieaugušiem cilvēkiem var būt tādi simptomi kā galvassāpes, troksnis ausīs un galvā, asinsspiediena izmaiņas, sirdssāpes vai miega traucējumi. Neierasti augstam vai zemam atmosfēras spiedienam pieturoties vairākas dienas, cilvēka organisms adaptējas un pašsajūta pakāpeniski uzlabojas.
🚩Nedēļas izskaņā Latvijā gaidāms ļoti augsts atmosfēras spiediens
Plašāk: https://t.co/WguSMtvEPl pic.twitter.com/Kh2RypZd46
— Meteo.lv (@LVGMC_Meteo) February 5, 2025
📈 Jau šorīt Latvijā ir augsts atmosfēras spiediens – caurmērā ap 1035 hPa. Tuvākajā diennaktī atmosfēras spiediens turpinās visai strauji pieaugt un rīt dienas laikā sasniegs 1049-1053 hPa, kas būs augstākais atmosfēras spiediens pēdējo 10-13 gadu laiku.
📜 Pēdējo reizi tik… pic.twitter.com/GuFAw4Yf7N— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) February 6, 2025
Augsts atmosfēras spiediens var ietekmēt cilvēkus dažādos veidos, un šeit ir apskats par šīm ietekmēm, to iemesliem un ieteikumiem veselības uzlabošanai.