“Tā ir muļķība, ko mēs izdarījām.” Profesore par to, vai OIK tiek nevis atcelts, bet paslēpts 58
Valdību veidojošās partijas panākušas politisku vienošanos par pilnīgu atteikšanos no obligātā iepirkuma komponentes (OIK). TV24 raidījumā “Meli un fakti” šo lēmumu komentē RTU Elektronikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore, profesore Dagnija Blumberga.
Viņa skaidro, ka mēs subsidējam tos, kas ražo elektroenerģiju OIK sistēmā, jo līgumi jau ir noslēgti.
“Tas nozīmē to, ka mums kaut kādā veidā tas ir jāsubsidē. Tā ir muļķība, ko mēs izdarījām,” atzīst profesore.
Blumberga norāda, ka sliktā ziņa ir tā, ka šīs subsīdijas iet viņiem, bet vienlaicīgi tiek subsidēts arī lietotājs.
Mēs priecājamies, ka samazinās elektroenerģijas cena, bet neko nedarām, lai to taupītu. Viņasprāt, precīzi ir teicis ekonomists Mārtiņš Kazāks: “Nedodam zivi – dodam makšķeri!”
Profesore tam piekrīt, jo jādomā būtu, kā katrs vara samazināt patērēto elektroenerģiju, nevis to tērēt ar pilnu jaudu, zinot, ka valsts vienalga nosegs izdevumus.
Blumberga min piemēru: tā vietā, lai, piemēram, maksātu 20 eiro par elektrību, mājokļos varētu uzstādīt alokatorus, lai cilvēki paši regulē un tērē, cik viņam nepieciešams.
Viņa atgādina, ka “Rīgas siltums” šādu pakalpojumu sniedz. Viņasprāt, rīdziniekiem pirmajiem vajadzētu teikt, ka tagad ir iespēja to izdarīt.
“Ja pašvaldība vēl pasolītu, ka subsīdijas dos tieši tām mājām, kas domā par siltumenerģijas samazināšanu, tad viss ir kārtībā,” profesore saka.
Bet tagad iznākot, ka tā vietā saka: “Mēs jums iedosim naudu, ar ko nosegt jūsu nelietderīgi tērēto elektroenerģiju.”
Piemēram, ziemā nereti varot novērot, ka logi tiek turēti vaļā, jo ir ļoti karsts. Tas ir tāpēc, ka cilvēkiem nav iespēja regulēt siltumu.
\
Jau vēstīts, ka valdību veidojošās partijas panākušas politisku vienošanos par pilnīgu atteikšanos no obligātā iepirkuma komponentes (OIK).
Plānots OIK maksājumu atcelt gan fiziskām, gan juridiskām personām. Tādējādi tiks izbeigta OIK maksājuma pastāvēšana.
Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma “Meli un fakti” saturu atbild AS “TV Latvija”.