Foto: Shutterstock

“Swedbank” izveido jaunus dzīves ciklā balstītus pensiju 2.līmeņa plānus 0

No šodienas “Swedbank” piedāvā jaunus dzīves ciklā balstītus pensiju 2.līmeņa plānus “1980+” un “1970+”, kas ir pēc mēra veidoti plāni ar atbilstošu ieguldījumu stratēģiju tieši šajās desmitgadēs dzimušajiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas
Tas nozīmē, ka sākotnēji lielāks ieguldījumu īpatsvars tiek ieguldīts akcijās ar mērķi nopelnīt vairāk, savukārt, tuvojoties aktīvo darba gaitu izskaņai, ieguldījumi automātiski kļūst konservatīvāki.

Tas dod iespēju veidot pēc iespējas lielāku uzkrājumu vecumdienām un vienlaikus saglabāt ieguldījumu drošību, tuvojoties naudas saņemšanas brīdim.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Swedbank” Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Pēteris Stepiņš skaidro, ka, pateicoties pērn veiktajām izmaiņām likumvidē, kas ļauj pensiju kapitālu vairāk ieguldīt akcijās, pirms gada “Swedbank” izstrādāja Latvijā pirmo dzīves ciklā balstīto pensiju 2.līmeņa plānu “1990+”, kura ieguldījuma stratēģija mērķtiecīgi veidota 1990.gada dzimušajiem.

Šobrīd tam pievienojas vēl divi jauni plāni – astoņdesmitajos un septiņdesmitajos dzimušajiem.

Visiem šiem plāniem ir mērķtiecīgi izvēlēta ieguldījumu stratēģija, kas paredz – gados jaunāko cilvēku pensiju kapitāls lielākoties tiek ieguldīts akcijās, bet neliela daļa obligācijās.

Kad tuvosies plānam atrunātais pensionēšanās vecums, pakāpeniski tiks pārdoti ieguldījumi akcijās un palielināts ieguldījums obligācijās, līdz dažus gadus pirms beigu termiņa jūsu pensiju 2.līmeņa nauda būs pilnībā ieguldīta obligācijās.

Vēsturiskā pieredze liecina, ka ilgākā laika posmā ieguldījumi akcijās ir bijuši ienesīgāki un pelnījuši vairāk nekā ieguldījumi obligācijās.

Izvēloties kādu no šiem dzīves ciklā balstītiem pensiju 2.līmeņa plāniem, cilvēkam nav vajadzības kādā brīdī plānu mainīt, jo stratēģija ir aprēķināta līdz pat vecumdienām.

Šādi dzīves ciklā balstīti ieguldījumu plāni ir izplatīti gan vairākās Eiropas lielvalstīs, gan Skandināvijā, un no šī gada tiek ieviesti arī Lietuvā, atzīmē P. Stepiņš.

“Swedbank” pensiju 2.līmeņa dzīves cikla plāna “1990+” darbības sākumā pieļaujamais ieguldījumu īpatsvars akcijās ir no 55% līdz 75%, bet, tuvojoties plāna beigu datumam, var svārstīties no 0 līdz 15%, lai iegūtu optimālu ieguldījumu rezultātu visā uzkrāšanas periodā.

Arī plānu “1970+” un “1980+” ieguldījumu īpatsvars akcijās sākumā būs no 55% līdz 75%.

P. Stepiņš atzīmē, ka jāizvēlas tāds ieguldījumu plāns, kas ir atbilstošs dzimšanas desmitgadei.

Piemēram, ja esat dzimis 80-tajos gados, bet izvēlaties plānu, kas paredzēts 90-tajos gados dzimušajiem, tad, tuvojoties pensijas vecumam, izvēlētais plāns joprojām ieguldīs aktīvāk, nekā būtu atbilstoši jūsu gaidāmajam pensionēšanās vecumam.

Tas savukārt ir risks pazaudēt daļu savas naudas.

Izvēloties neatbilstošu pensiju plānu, uzkrājumu apjoms varētu svārstīties vairāk nekā vēlams, un var gadīties, ka, aizejot pensijā, pasaules finanšu tirgos ir liels kritums un arī pensiju kapitāls piedzīvojis spēcīgu kritumu.

Pēc pāris gadiem, cenām atkal kāpjot, pensiju plāns zaudēto atpelnīs, taču, tā kā jau būsiet devies pensijā, šo kāpumu vairs neizjutīsiet.

Savukārt, ja izvēlētos pensiju plānu, kas paredzēts 70-tajos gados dzimušajiem, tad raugoties no jūsu ieguldīšanas vajadzībām, ieguldījumi pārlieku ātri kļūs piesardzīgi, līdz ar to zaudēsiet iespēju 5 līdz 10 gadus pelnīt krietni vairāk, nekā tad, ja izvēlētos savai paaudzei atbilstošu plānu.

Reklāma
Reklāma

“Swedbank” ir lielākais pensiju 2. līmeņa pārvaldnieks Latvijā, un šobrīd pensiju 2. līmeņa dalībnieku skaits pārsniedz jau 542 000 cilvēku, bet pensiju 2. līmeņa pārvaldāmo aktīvu apjoms pietuvojies 1,56 miljardiem eiro.

Dalība pensiju 2. līmenī ir automātiska dzimušajiem pēc 1. jūlija 1971. gada. Tā nerada papildus izmaksas, jo uzkrājums tiek veidots no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Šobrīd pensiju 2.līmenī tiek novirzīta nauda 6% apmērā no bruto darba algas.

Uzkrātais kapitāls būs būtiska pensijas sastāvdaļa, tādēļ lēmums par pārvaldnieka izvēli jāpieņem atbildīgi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.