Svinību laikā, iekurot ugunskuru, sprāga aviācijas lādiņš… NMPD veicis vērienīgas ārkārtas situāciju mācības ar lielāko cietušo skaitu tā vēsturē 5
Aizvadītajā nedēļas nogalē Līgatnē notika Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) 15 gadu jubilejas pasākums “NMPD SPĒKS” – vērienīgas mācības ar lielāko cietušo skaitu dienesta vēsturē, lai trenētu un stiprinātu NMPD gatavību dažādām ārkārtas situācijām un notikumiem. TV24 raidījumā “Preses klubs” Ralfs Ciekurs, ārsta palīgs, pastāstīja, ko vairāk par iespaidīgo notikumu.
Kā vēsta NMPD, mācību scenārijs paredzēja vienlaicīgi divus atšķirīgus incidentus ar kopējo cietušo skaitu – 86 cilvēki.
“Mēs paši mācījāmies un paši darbojāmies kā statisti, tur jāsaka liels paldies mūsu sadarbības partneriem, arī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centram, kuri brauca mūs grimēt, jo darbojāmies ar īstām mulāžām. Mēs organizējām arī papildus brigādes, jo, neskatoties uz to, ka mēs bijām tik plaši pārstāvēti, mums nekas nebija apstājies – mēs turpinājām strādāt ikdienas režīmā, nodrošinot neatliekamo palīdzību visiem cietušajiem, kas ir ikdienas darba režīms,” stāsta Ciekurs.
“Šīs mācības bija unikālas arī ar to, ka tika piesaistīti starptautiskie kolēģi. Mūs vērtēja gan igauņu kolēģi, gan lietuviešu kolēģi. Tas bija tāds diezgan izteikts Baltijas valstu pasākums.
Mēs izspēlējam X stundu un bija dubult sarežģīts uzdevums, kad divas krīzes norisinājās vienlaicīgi, kas nozīmē, ka ar ierobežotiem resursiem, ir jāreaģē divās nopietnās vietās vienlaikus,” atklāja NMPD pārstāvis.
Kā liecina NMPD publiski paustā informācija, pirmajā incidentā brīvdabas svinībās bija sapulcējušies 60 cilvēki. Svinību laikā, iekurot ugunskuru, sprāga aviācijas lādiņš, kas atradies zemē vēl no Otrā pasaules kara laikiem. Bija liels cietušo skaits – sprādziena rezultātā gūti apdegumi, amputētas ķermeņa daļas, plēstas, dragātas brūces un lūzumi, daudzi cietušie bija bezsamaņā.
Saskaņā ar scenāriju, cilvēki pēc sprādziena bija panikā un apgrūtināja mediķiem darbu notikuma vietā, līdzīgi, kā tas nereti notiek reālajā dzīvē. Drīz pēc pirmā incidenta citā vietā ar desmitiem cietušo norisinājās vēl viens negadījums – viesu namā ballītes laikā izcēlās kautiņš, kurā cietušie bija ar šautām un durtām brūcēm.
Kā norādīja Ciekurs, vēsturiskajās mācībās bija divi vadības ārsti, divi šķirošanas ārsti un notika evakuācija.
“Ja mēs atskatāmies vēsturē, arī tad, kad mums bija lielā Zolitūdes traģēdija, arī tad mēs visus resursus maksimāli centrējām uz turieni, bet mums bija jāatstāj kaut kāds resurss reaģēt uz citām krīzēm, un tā arī toreiz bija – bija smaga avārija Daugavas otrā pusē, uz ko bija jāreaģē.”
Šādās situācijās ir nepieciešamas papildu prasmes un kompetence. Kā atzīst Ciekurs: “Medicīna ir mūžizglītība, ar to mums ir jāstrādā visu laiku. Mēs, protams, ciešā sadarbībā arī strādājam ar mūsu sadarbības partneriem – gan policiju, gan VUGD.
Mācības tiešām bija varenas. Mēs vienmēr esam stāvējuši klāt dažādās krīzēs kā pirmie reaģētāji, un šīs mācības tiešām vēl vairāk stiprināja to mūsu pārliecību, kā rīkoties attiecīgajās situācijās, lai mēs varētu strādāt bez jebkādiem darbības pārtraukumiem.”
Kopumā mācībās savas prasmes pilnveidoja 13 mediķu brigādes no brigāžu atbalsta centriem visā Latvijā – teju 150 NMPD darbinieku.