Foto – AFP/LETA

Svinam Lieldienas!
 0

Krāsot olas, gatavot savdabīgus ēdienus, iepērt tuvākos un pat sist krustā – pasaulē Lieldienu svinēšanas tradīcijas ir raibu raibās. Tuvojoties šiem svētkiem, iepazīstinām ar savdabīgākajām šo svētku paražām pasaulē.


Reklāma
Reklāma

 

1. Iepērt mīļos

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

Domājams, cēlusies kā pavasara iesvētīšanas rituāls, Čehijā un Slovākijā joprojām saglabājusies tradīcija Lieldienās iepērt mīļākos un tuvākos cilvēkus ar izdekorētu rīksti. Īpaši naski uz šādu pasākumu ir puiši, kuri, nedaudz arī ķircināšanas nolūkos ieperot meitenes, viņām vēl veselību un skaistumu.

2. Man, lūdzu, iguānas kājiņu…

Kamēr daudzviet pasaulē Lieldienās galdā tiek celti dažādi olu ēdieni, kolumbiešu Lieldienu mielasta ēdienkarti rotā iguāna, bruņurupucis un dažādi paprāvāki grauzēji. Gaumes jautājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Šokolādes trušbandikuts


Austrālijā par Lieldienu simbolu kļuvis nevis šokolādes zaķis, bet gan šokolādes trušbandikuts. Šo dzīvnieku suga atrodas uz izmiršanas robežas, un austrālieši, mēģinot pievērst uzmanību šīs somaiņu sugas drūmajam liktenim, veido tā šokolādes figūriņas.

4. Aizliegums gatavot ēdienu

Dažviet Polijā tiek piekopta vīriešiem visnotaļ izdevīga tradīcija, proti, tā paredz, ka Lieldienās viņiem aizliegts gatavot ēdienu. Turklāt saskaņā ar šo tradīciju vīrieša ūsas nosirmos, ja šis noteikums netiks ievērots. Tradīcijas izcelsme gan ir miglā tīta, tāpēc pastāv liela varbūtība, ka tās ieviesēji varētu būt tieši stiprā dzimuma pārstāvji, kuriem svētkos nav bijusi luste rosīties virtuvē.

5. Krustā sišana

Filipīnieši pat Lieldienās nemāžojas ar olu krāsošanu, rīkstītēm vai šokolādes zaķiem. Lieldienu laikā filipīnieši, kuri sevi uzskata par grēciniekiem, tiek sisti krustā, lai viņi pārciestu tās pašas mokas, ko Jēzus Kristus. Daži, lai izpirktu grēkus, ļaujas arī pletnes cirtieniem…

6. Jūdas dedzināšana

Dažviet Grieķijā, Meksikā, Portugālē un Spānijā joprojām tiek ievērota sena Lieldienu tradīcija, kas paredz Jūdas lelles dedzināšanu.

7. Omlete no tūkstošiem olu

Garda tradīcija ik gadus tiek ievērota Francijas Žirondas apgabala Oksas komūnā, kur tiek cepta milzīga omlete. Tās pagatavošanai izmanto 4500 olas, un to nogaršot ir iespēja vairāk nekā tūkstoš cilvēkiem.

8. Tikai sarkanas olas

Ne visur Lieldienu svinētāji cenšas olas izgreznot pēc iespējas dažādākās krāsās. Grieķijā tradicionāli Lieldienās galdā tiek celtas sarkanas olas, kas simbolizē Jēzus Kristus asins krāsu.

9. Olu izrādīšana

Kaut daudzās valstīs pieņemts Lieldienās meklēt zaķa paslēptās olas, citviet, piemēram, Šveicē, ir gluži pretēja tradīcija – izkrāsotās olas izstādīt visiem redzamā vietā. Gluži kā sāncensība – kurai mājsaimniecībai ir viskrāšņākās olas. Nionas pilsētā ar olām, ziediem un dažādu krāsu lentītēm tiek izgreznota centrālā strūklaka.

10. Koku dekorēšana


Līdzīgi kā šveicieši arī vācieši labprāt lepojas ar Lieldienām par godu nokrāsotajām olām. Kāda Sālfeldes pilsētas ģimene 1965. gadā piemājas dārzā ar olām izrotāja koku. Drīz vien šādi sāka rīkoties arī citi pilsētnieki, un gadu gaitā koku izdekorēšana ar olām pārņēma teju visu Vāciju.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.