“Sviestainā panika” pārmetusies arī uz Latviju? “Nopirka 5 kg sviesta un iekrāva Louis Vitton ceļasomā.” 55
Kopš 2024. gada sākuma sviesta cena Krievijā ir pieaugusi par gandrīz 25%. Cenu pieaugums izraisījis piena produktu zādzību pieaugumu lielveikalos visā valstī, ziņo “The Kyiv Independent”.
Kā vēsta Krievijas neatkarīgā ziņu aģentūra “Meduza”, sviests atsevišķos lielveikalos tagad tiek iepakots speciālos aizsargapvalkos, ko parasti izmanto delikatesēm, piemēram, kaviāram un augstākās kvalitātes alkohola produktiem. Šo soli veicinājis sviesta zādzību pieaugums, tostarp incidents, kad divi vīrieši tika arestēti pēc tam, kad mēģināja nozagt 25 paciņas sviesta no lielveikala Maskavā.
Pieaugot valdības militārās nozares izdevumiem, Krievija ir pārgājusi uz kara ekonomiku. Inflācija Krievijā saglabājas augsta visu 2024. gadu. Ar algām, procentu likmēm, degvielu un transportu saistīto izmaksu pieaugums ir veicinājis arī piena produktu cenu pieaugumu.
Arī Latvijā, kā liecina socvietnē “X” spriestais, šur tur novērots sviesta trūkums veikalos. Tie diskutēts par to, kāpēc pēkšņi šāda tendence un vai tik tas nav iespaidā no kaimiņvalstī notiekošā. Konta @Afanasijs lietotājs izteiktu sviesta trūkumu novērojis Rīgā Ziepniekkalna veikalos, vaicājot, vai tas var būt saistīts ar tur vairākuma mītošo mazākumtautības pārstāvjiem. Citi min, ka, iespējams, šie cilvēki sviestu sūta uz kaimiņvalsti saviem radiem.
Hmm, esmu pārsteigts.
Ziepniekkalna lielajos veikalos izpirkts sviests, Mārupes bodēs – stāv kaudzēm.
Fakts-zemē aiz Zilupes esot sviesta iztrūkums, bet Ziepniekkalnā pārsvarā dzīvo viņi. Vai sviesta krīze bodēs šeit saistīta ar viņu informācijas burbuli?
Vai tikai sagadīšanās?— Juris Vaidakovs (@Afanasijs) November 8, 2024
Sūta radiem?
— Ineta Butāne (@InetaButane) November 9, 2024
Faktiski, kamēr tā sviesta paciņa ir ledusskapī, vienmēr var kaut ko izdomāt, uztaisīt normālas vakariņas arī tikai no dārzeņiem un balkalejas. Ja jāaizstāj ar margarīnu vei zemas kvalitātes eļļu – ''nabadzības garša'' klāt kā likts!
— Andra Kaupe (@AndraKaupe) November 8, 2024
Arī. Es personīgi varu vairākas dienas iztikt bez sviesta tajos periodos, kad pietiek naudas gaļai vai zivij katru dienu, bet, kad jāpārtiek galvenokārt no rīsiem, olām, 5 graudu pārslām un dārzeņiem, aiziet paciņa nedēļā.
— Andra Kaupe (@AndraKaupe) November 9, 2024
Vakaros Siguldas Lidl ar pustukšiem plauktiem. Pleskavas šosejas tuvums varētu ietekmēt? Tikai domāju.
— Kristine Blodone (@KBlodone) November 9, 2024
Es visu laiku brokastu putru vāru ar sviestu un muskatriekstu, nevis ar pienu. Kad vairāk naudas, brokastīs siera kūka vai karstās maizes, ko cepu bez sviesta, tikai ar sieru.
— Andra Kaupe (@AndraKaupe) November 9, 2024
Pakaļa, es jau pirms 2 nedēļām rakstīju, ka Āgenskalna tirgū pirms manis nopirka krievi 5 kg sviesta un iekrāva Louis Vitton ceļasomā. Latvijā drīz kartiņas
— bubinators 🫃🏻 🏳️🌈 / very nepareizais (@ubinators) November 9, 2024
Sviests ir atslēgas produkts, kad mazliet jāietaupa uz pārtiku: apcepot tajā dārzeņus, var izvārīt zupu no plikiem kauliem, biezputras daudz sātīgākas, nekā ar pienu, pašcepti cepumi…
— Andra Kaupe (@AndraKaupe) November 8, 2024
Nez, Lidlā izskatās, ka regulāri vai nu veikals nepasūta vai maz atsūta (jau vairākas nedēļas vismaz), jo dārgākie analogi gan bija pieejami.
Tikmēr Rimis jau atkal pacēla sava Smarta cenu.— karlito (@karliks) November 8, 2024
Vēl viens veids, kā atšķirt etniskos anklāvus.
Bet sakarā ar ßo, es atcerējos, kā babuļi pirka tonnām sāli. Īsi, porms mēs stājāmies ES. Jo bija palsista pīle, ka ES aizliegs rupjo sāli. 🤣— Gints Gailišs (@realGints) November 9, 2024