Sviesta un krējuma cienītājiem grūti laiki; cenas turpinās kāpumu 0

Pēdējos mēnešos piena produktu cenas veikalos ir ievērojami kāpušas, atsevišķiem produktiem pat divas reizes, turklāt prognozes liecina, ka cenu kritums nav gaidāms. Drīzāk ir bažas, ka piena pārstrādes uzņēmumi piena iepirkuma cenu pieaugumu nespēs paši segt bez pircēju palīdzības, norāda Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Viņš atzīst, ka visiem tā dēvētajiem treknajiem produktiem, piemēram, sviestam, biezpienam, saldajam krējumam, skābajam krējumam, pēdējā laikā cenas ir kāpušas.

Atsevišķos gadījumos, kā piemēram, sviestam, šogad cenas pieaugums ir pat 50%.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Taču gribētu uzsvērt, ka veikala plaukta cenas ir grūti salīdzināt ar ražošanas cenu – tās gluži nav tik lielas. Katrs cenu kāpums nes aiz sevis procentuālu pieaugumu visā produkta ražošanas ķēdītē. Ja mēs paceļam cenu par 10%, plaukta cenas pieaugums būs vēl lielāks, jo tas veidosies no loģistikas, veikala uzcenojuma utt,” norāda Šolks.

Viņš skaidro, ka cenu kāpumu diktē piena tauku deficīts pasaules tirgos, kā arī patēriņa tendenču maiņa attiecībā pret augu taukiem, tikmēr pieprasījums pēc sviesta ir atgriezies.

“Daudz kur sviests iepriekš tika aizstāts ar lētākiem produktiem, taču šobrīd sviests tiek uzskatīts par dabiskas izcelsmes taukiem. Tāpat mums nāk klāt jauni eksporta klienti, tostarp Ķīnā palielinās piena produktu patēriņš,” skaidro piensaimnieku pārstāvis.

Savukārt jautāts, kāpēc Lietuvā piena produktus var nopirkt krietni lētāk nekā Latvijā, viņš norāda, ka tur cenas tradicionāli ir bijušas nedaudz zemākas nekā Latvijā, tostarp piena produktiem, taču tam vienkāršs skaidrojums.

“Latvijā vidēji dienā pārstrādei iepērkam vairāk nekā 2000 tonnu piena, no kurām aptuveni trešdaļa tiek realizēta vietējā tirgū, trešdaļa – svaigpiena veidā realizēta Lietuvā un Polijā un pēdējā trešdaļa tiek realizēta eksporta produktu veidā. Lietuvā kopā ar to pienu, kas tiek iepirkts no Latvijas un Igaunijas, vidēji dienā tiek pārstrādāti 4000 tonnu. Tāpat Lietuvā ir trīs miljoni iedzīvotāju, kamēr Latvijā ir mazāk nekā divi miljon , lai gan Lietuvas valsts teritorija nav būtiski lielāka. Līdz ar to gan piena savākšanas, gan gatavo produktu loģistika ir efektīvāka. Tas jau viņiem ļauj nedaudz samazināt cenu,” sacīja Šolks.

Reklāma
Reklāma

“Trīs lielākie Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi katrs dienā pārstrādā ap tūkstoti tonnu piena. Mēs varam konsolidēties, bet mums ražošana nav ar tik lielu kapacitāti un jaudu. Tas viss kopā arī noved pie tā, ka Lietuvā piena produktu cenas var būt nedaudz zemākas. Runa pavisam noteikti nav par to, ka kāds gribētu iedzīvoties,” rezumēja piensaimnieku pārstāvis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.