Kā uz sviesta cenu kāpumu raugās piensaimnieki? 0
Andis Vītolbergs, Ventspils novada z/s “Muižgaļi” īpašnieks:
“Spēle visu laiku ir vienos vārtos. Bija laiki, kad reklamēja margarīnu ar sviesta garšu, cilvēki ēda ķīmiju un priecājās. Tagad daudzi domā, ka sviesta cenas kāpums un prognozējamais visu piena produktu cenu pieaugums zemniekiem kaut ko dos. Patiesība ir tāda, ka maksa zemniekiem par saražoto pienu joprojām nesasniedz pirmskrīzes līmeni. Mums ir ģimenes saimniecība ar simts slaucamām govīm, turklāt bioloģiskā. Kādreiz ražojām sieru, tagad domājam atsākt. Zemniekam visu laiku jādomā, kā izgrozīties, vai var ieguldīt attīstībā vai nevar.”
Roberts Jonāns, Daugavpils novada z/s “Stārķi” īpašnieks:
“Būtu jau labi, ja piena produktu cenu pieaugums dotu manai saimniecībai ienākumu palielinājumu. Pagaidām vēl grūti spriest, kā īsti būs. Sviestam cenu kāpums? Bet uz cik ilgu laiku? Kā būs ar piena tirgu? Ir zemnieki, kas samazina govju skaitu vai likvidē visu un pāriet uz ko citu. Es ar humoru saku – mēs savus stārķus nemainīsim ne pret ko citu. Turamies ar 150 govīm. Netrūkst tādu, kas čīkst – zemniekiem nežēlīgas grūtības. Nē, tādu nav! Attīstības grūtības ir visiem. Vienkārši vairāk jādomā ar galvu, ko un kā darīt. Esam rūdīti, vairāk saprotam, ko varam atļauties darīt un ko nevaram. Bet skaidrs arī kas cits – tā īsti paļauties var tikai uz sevi. Sviesta cena nebūs tā galvenā piena ražotāja glābēja.”
Staņislavs Gžibovskis, Gulbenes novada z/s “Lācīši” īpašnieks: “Pieprasījums pēc piena atkal sāk palielināties – poļi nāk iekšā, esam atjēgušies, ka augu tauki nemaz nav tik veselīgi. Krīzes laikā gāja grūti, bet izturējām. Tagad ar 15. augustu mums sola maksāt vairāk – jau 32 centus kilogramā. Atliek domāt par jaunu izaugsmi. To jau darām – šogad ganāmpulks palielināts par 40 – 50 govīm un nu sasniedz 260. Jāstrādā!”