Foto – Shutterstock

Kāpēc ik nakts paiet sviedros? No vienkāršiem iemesliem līdz pat tuberkulozei 1

Pastiprinātu svīšanu var izraisīt gan treknas vakariņas, gan nopietnas slimības, piemēram, tuberkuloze.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Ja vien nemoka drudzis, istaba nav pārkurināta vai sega par biezu, no naktsmiera nevajadzētu mosties ar slapju muguru. Ja pārmērīga svīšana turpinās ilgāku laiku, noteikti jānoskaidro tās iemesls, it īpaši tad, ja parādās arī klepus, jūtams nogurums vai citi simptomi.

Speķītis vakariņās

Ģimenes ārsts Pauls Princis stāsta, ka nakts svīšanas iemesls dažreiz var slēpties apkārtējā vidē un dzīvesveidā. “Cilvēkiem, kas ilgstoši uzturas vai strādā aukstumā, piemēram, mežā vai neapkurinātās telpās, pastiprinātu svīšanu var izraisīt istabas temperatūra, kas citiem šķistu normāla, pat vēsa. Arī tiem, kam vakarā patīk labi paēst, it īpaši treknus gaļas ēdienus, krējumu vai sviestu, naktī var nākties krietni pasvīst,” viņš saka, piebilstot, ka tā notiek, arī dzīvojot renovētās, siltinātās daudzdzīvokļu mājās, kurām ielikti pakešu logi: tad telpās ir slikta gaisa apmaiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tiem, kuri naktīs svīst, organismā varētu trūkt arī tādu minerālvielu kā magnijs, kalcijs vai varš.

Ģimenes ārsts atgādina vecu ļaužu gudrību (tiesa gan, par lopiņiem, ne cilvēkiem): “Kad trūkst kalcija, tad govs svīst.”

Nakts sviedrus var izraisīt arī alkoholisko dzērienu vai dažu medikamentu, piemēram, aspirīna, paracetamola, antidepresantu, lietošana. Arī pārāk lielās devās vai nepareizi lietotas zāles var būt iemesls svīšanai.

“Tas, ka cilvēks sācis pastiprināti svīst, it īpaši naktīs, var norādīt uz vielmaiņas traucējumiem, piemēram, cukura diabētu. Kad nervu sistēma jūt straujas cukura līmeņa svārstības asinīs, parasti – pazemināšanos, tā reaģē ar svīšanu. Dažreiz tieši svīšana, nevis slāpes ir pirmā šīs slimības pazīme,” norāda P. Princis. Arī pastiprināta vairogdziedzera darbība papildus svara zudumam, paātrinātai sirdsdarbībai un nervozitātei var izpausties ar nakts svīšanu.

Arī veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi, ko izraisījis stress un emocionāla pārslodze, var būt nakts sviedru izraisītāji. “Tad gan svīšana nebūs katru nakti, bet periodiska – izteiktas slodzes brīžos tā parādīsies, bet tad, kad cilvēks ir mierīgs, relaksējies, – izzudīs,” novērojis ģimenes ārsts. Viņš norāda, ka ilgstoša spriedze un trauksme izjauc iekšējo siltuma regulācijas mehānismu, aktivējas virsnieru darbība, liekot ķermenim svīst. Bieži vien izteikti svīst tikai noteiktas ķermeņa daļas, piemēram, krūtis, rokas vai kājas.

Reklāma
Reklāma

Ja nu tuberkuloze?

Pastiprinātu svīšanu vakarā un naktī var izraisīt slēptas infekcijas un dažādi hroniski iekaisuma procesi, piemēram, plaušās un elpceļos (bronhiālā astma, hroniski obstruktīvā plaušu slimība). Īpaši piesardzīgam jākļūst, ja svīšanu naktīs papildina ieildzis klepus (trīs nedēļas un vairāk), paaugstināta ķermeņa temperatūra, nespēks, svara zudums. Šie simptomi, kas sākumā ir tikpat kā nemanāmi, bet ar laiku kļūst arvien izteiktāki, var liecināt par tuberkulozi.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule stāsta: “Tuberkuloze ir gaisa pilienu infekcija. Tas nozīmē, ka tā izplatās, slimniekam runājot, šķaudot, klepojot – kopā ar ļoti sīkiem siekalu pilieniņiem, kuros ir tuberkulozes baciļi. Vislielākā iespēja inficēties ir šaurās, nevēdinātās telpās, piemēram, dzīvoklī, sabiedriskajā transportā. Ārā, svaigā gaisā tas praktiski nav iespējams.”

Visbiežāk saslimst vienas ģimenes locekļi. Augsts inficēšanās risks ir arī darba vietā, īpaši, ja jāstrādā vienā kabinetā ar tuberkulozes slimnieku.

“Tuberkulozes slimnieki apkārtējiem visbīstamākie ir līdz brīdim, kad tiek noteikta diagnoze un sākta ārstēšana,” norāda ārste. Ja sāk lietot zāles, risks inficēt citus strauji samazinās un pēc divām nedēļām pazūd pavisam. Taču slimnieks, kas nav vērsies pie ārsta un ārstējies, var inficēt pat 20 cilvēkus.

Lai gan pastiprināta svīšana un klepus nav specifiski simptomi un varētu norādīt uz daudzām plaušu saslimšanām, nevajadzētu gaidīt, bet vērsties pie ģimenes ārsta un veikt vismaz plaušu rentgena izmeklējumus. Ja radušās aizdomas par tuberkulozi, piemēram, saslimis tuvs draugs vai darba kolēģis, var doties uzreiz pie ftiziopneimonologa un veikt krēpu izmeklējumus. Visi izmeklējumi, lai pārliecinātos, vai nav tuberkuloze, pacientiem ir bez maksas.

Ja diagnoze apstiprinās, vismaz pirmās divas nedēļas jāpavada slimnīcā. Sešus mēnešus jālieto zāles. Visas zāles tuberkulozes pacientam ir par brīvu, un tās noteikti jālieto medicīnas darbinieka uzraudzībā. Tas pasargā no tā, ka slimnieks zāles varētu lietot neregulāri vai pārstāt tās lietot pavisam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.