Viesstrādnieku atlase 21
Božolē fermeri nav muļķi, jo labi redz, kas notiek stacijas apkārtnē, kāds kontingents ap to lielākoties apgrozās un ko no tādiem strādniekiem sagaidīt. Manuprāt, vismaz piektdaļai no potenciālajiem vondonžieriem fiziski smagais vīnogu vākšanas darbs ir gandrīz neiespējams, jo viņu sejās ir redzams marihuānas smēķēšanas, alkohola lietošanas un citādi neveselīgā dzīvesveida atstātais iespaids uz veselību un darbaspējām.
Fermeri arvien biežāk izvēlas jau iepriekšējos gados pārbaudītus strādniekus, visbiežāk, vietējos frančus, kā arī poļus, spāņus, neizmantojot stacijas laukuma “darba biržas”piedāvājumus. Daļa vondonžieru sezonas sākumā tālredzīgi iesniedz pieteikumus vīndaru kooperatīvos. Šādus darba meklētājus fermeri uztver nopietnāk, cerot uz čaklām darbarokām.
Kad vīnogas ir pārgatavojušās tā, ka ķekariem krīt zemē un steidzami vajadzīgas darbarokas, vienīgais glābiņš ir pie stacijas atrodamais darbaspēks. Es vēroju, kā sezonas beigās pie stacijas piebrauca fermeris ar pikapu un paņēma trīs arābu afrofrancūžus acīmredzamā vieglo narkotisko vielu un alkohola reibumā, ar alus skārdenēm rokās. Šķiet, ka vienīgā viņu priekšrocība bija franču valodas zināšanas.