SVF Latviju atkal mudina īstenot strukturālās reformas 12
Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) jaunākajā ziņojumā par Latviju mūsu valsts aicināta īstenot strukturālās reformas.
SVF izpilddirektoru atbalstītajā ziņojumā secināts, ka vidējā termiņā Latvijas ekonomikas izaugsmes perspektīvas ir pozitīvas. Vienlaikus gan norādīts, ka nepieciešama augstāka produktivitāte un papildu fiskālā telpa, lai balstītu iekļaujošu izaugsmi un nodarbinātību.
Uzsvērts, ka nepieciešamas strukturālās reformas, lai attīstītu produktivitāti, saglabātu konkurētspēju un uzlabotu vienlīdzību. Tas ir būtiski, lai turpinātos ienākumu izlīdzināšanās ar Eiropas līmeni. Latvijā reformas nepieciešams, lai uzlabotu investīciju klimatu, uzlabotu publisko infrastruktūru, stiprinātu valstij piederošo uzņēmumu pārvaldību, pilnveidotu tiesu sistēmas un maksātnespējas jomas efektivitāti, kā arī lai sekmētu inovācijas.
Nepieciešams arī uzlabot iesaistīšanos darba tirgū un saskaņot izglītību un profesionālās apmācības ar darba tirgus pieprasījumu. Izpilddirektori aicina vērot atalgojuma līmeņa dinamiku un to ietekmi uz konkurētspēju. SVF izpilddirektori uzskata, ka minimālās algas paaugstināšanas temps vidējā termiņā nedrīkst pārsniegt produktivitātes pieaugumu, taču vienlaikus nepieciešami papildu risinājumi nevienlīdzības un nabadzības mazināšanai.
SVF ziņojumā atzīmēts, ka ēnu ekonomika Latvijā neļauj realizēt iespējamo ekonomikas potenciālu, rada nevienlīdzīgus spēles noteikumus ekonomikā un samazina potenciālos budžeta ieņēmumus. SVF izpilddirektori mudina turpināt darbu, lai motivētu ēnu ekonomikā strādājošos iziet no pelēkā sektora.
Vidējā termiņā nepieciešama papildu fiskālā telpa, lai stiprinātu sociālās drošības tīklu, sekmētu sociālo iekļaušanu un veicinātu publisko izdevumu produktivitāti.
SVF ziņojumā pozitīvi novērtēta mūsu valsts banku sistēmas stabilitāte, uzsverot kapitāla pietiekamību un rentabilitāti. Pozitīvi atzīmēts Latvijas banku kapitāla pietiekamības līmenis, kā arī sarūkošais kavēto kredītu apmērs. Pēc SVF vērtējuma, bankās bija stabili nerezidentu noguldījumi, un uzraugošās institūcijas veikušas virkni pasākumu naudas atmazgāšanas risku mazināšanai, tostarp ir bankas slēgšana un soda sankciju piemērošana.
Ziņojumā paustas bažas, ka vājā kreditēšana ietekmē investīcijas un izaugsmes iespējas. SVF izpilddirektoru atbalstītais ziņojums norāda uz nepieciešamību valsts institūcijām veikt novērst juridiskos un strukturālos šķēršļus kreditēšanas straujākai izaugsmei mazo un vidējo uzņēmumu un mājsaimniecību sektorā. SVF aicina valsts institūcijas turpināt stingru risku uzraudzību banku nozarē un mazināt riskus, jo sevišķi tos, kas saistīti ar nerezidentu depozītiem. SVF mudina fokusēties uz papildu regulējuma ieviešanu un turpināt saskaņot regulējumu ar starptautiskajiem standartiem.