SVF kritiski vērtē plānus ierobežot veselības aprūpi nodokļu nemaksātājiem 0

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) kritiski vērtē plānus ierobežot veselības aprūpi tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nemaksā nodokļus. “Ir bijušas idejas par to, ka varētu ierobežot piekļuvi veselības aprūpei tiem cilvēkiem, kuri nemaksā nodokļus vai neveic sociālās iemaksas. Mēs uzskatām, ka tas ir riskanti,” trešdien žurnālistiem atzina SVF misijas Latvijā vadītājs Marks Grifitss.

Reklāma
Reklāma
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka tas nekādi nepalīdzēs bērniem gadījumos, kad viņu vecāki nemaksā nodokļus. Turklāt, ja cilvēks nemaksā nodokļus un viņam ir ierobežota piekļuve ārstam, viņš neārstējas, un slimības izplatās tālāk. Vēlāk šis cilvēks jau dosies uz slimnīcu, kur viņam palīdzību atteikt nevarēs, taču tādējādi tiks iztērēts vairāk naudas.

Grifits arī sacīja, ka tad, ja tiek palielināti izdevumi veselības nozarei, tas galvenokārt darāms primārās veselības aprūpē, piešķirot naudu ārstiem un medmāsām, nevis slimnīcām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija ir sagatavojusi koncepcijas projektu par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu uz esošo nodokļu bāzes un iesniegusi to Finanšu ministrijā. Ministre Ingrīda Circene iesaka sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu ar nomaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN). Respektīvi, tie, kuri maksā IIN, saņem valsts apmaksātu veselības aprūpi, bet pārējiem par šiem pakalpojumiem jāmaksā pilna cena. Minētie ierobežojumi neattiecas uz bērniem, invalīdiem, bezdarbniekiem, pensionāriem un citām sociāli aizsargātajām grupām.

Papildus valsts budžetā iezīmētajiem veselības aprūpes līdzekļiem veselības aprūpes sistēmai no IIN tiktu novirzīti daži procenti, kas papildinātu kopējo finansējumu.

Circene arī uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri neattaisnoti nemaksā nodokļus, bet vēlas saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, nākotnē varētu dot iespēju apdrošināties pašiem, katru gadu iemaksājot konkrētu summu valsts budžetā.

Līdzīga sistēma pašlaik jau darbojas Lietuvā, ko Veselības ministrija izmanto kā paraugu nodokļu sasaistei ar valsts apmaksātu veselības aprūpi arī Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.