SVF: jāpiebremzē ar pārāk bargiem taupības pasākumiem 0
Politikas veidotājiem visā pasaulē būtu jāpiebremzē ar pārāk bargiem taupības pasākumiem, ja tie iedragā ekonomikas izaugsmi, uzskata Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) izpilddirektora vietnieks Deivids Liptons.
Lai gan kopš 2008.–2009.gada globālajiem finanšu satricinājumiem ir gūts progress, “izrādās, ka šī krīze tik viegli nebeidzas”, viņš atzina konferencē Londonā.
Lai atjaunotu stabilitāti, valstīm un bankām ir jāīsteno tā dēvētā pārsvirošanās un jādeldē savas parādu nastas, taču šis process iegrožo ekonomiskās aktivitātes atjaunošanos, samazinot kreditēšanu un publiskās investīcijas.
“Fiskālā konsolidācija līdzās pārsvirošanās procesam privātajā sektorā ir samazinājusi pieprasījumu, un ietekme uz aktivitāti vairākās valstīs ir bijusi spēcīgāka, nekā gaidīts. Pārsvirošanās ir nepieciešama, taču tā jāīsteno tādā tempā un veidā, kas atstātu minimālu ietekmi uz ekonomikas izaugsmi,” klāstīja SVF pārstāvis.
SVF ir atzinis, ka ir pārāk zemu novērtējis taupības programmu ietekmi Eiropā, sevišķi eiro zonas valstīs, kuras saņēmušas SVF un Eiropas Savienības glābšanas paketes, tostarp Grieķijā un Portugālē.
“Ja notiek lieli negatīvi satricinājumi vai izaugsmes temps liek vilties, konsolidācijas temps ir jāpalēnina valstīs, kuras var to atļauties,” uzsvēra Liptons.
SVF Starptautisko monetāro un finanšu lietu komiteja pagājušajā mēnesī jau paziņoja – lai pilnībā atkoptos pēc pasaules globālās krīzes, pasaules ekonomikai ir nepieciešams līdzsvars starp taupību un izaugsmi.
“Fiskālajai politikai ir jābūt atbilstoši piemērotai, lai tā būtu pēc iespējas izaugsmei labvēlīga,” norādīja komiteja.