SVF atzīst kļūdas Grieķijas glābšanas programmā 0
Starptautiskais valūtas fonds (SVF) visnotaļ atklātā ziņojumā atzinis, kas pieļāvis virkni kļūdu Grieķijas glābšanas programmā, neapjaušot to, cik lielu postu valsts ekonomikai nodarīs taupības pasākumi.
SVF izplatītajā paziņojumā skaidrots, ka daudzmiljardu vērtā Grieķijas glābšanas programma nav spējusi valstij atgriezt tirgu uzticību. Tās ekonomika joprojām atrodas recesijā, bet bezdarba līmenis sniedzas 27 procentu apmērā (jauniešu vidū tie ir 60 procenti). Grieķijai, līdzīgi kā vairākām citām finanšu krīzes vissmagāk skartajām valstīm, apmaiņā pret starptautisko aizdevēju naudu bija jāīsteno vērienīgi budžeta samazinājumi. “Tirgus pārliecība nav atjaunota, banku sistēma ir zaudējusi 30 procentus no saviem depozītiem un valsts ekonomika piedzīvo lielāku lejupslīdi nekā gaidījām. Turklāt bezdarba līmenis ir ārkārtīgi augsts,” teiks SVF ziņojumā. “Pārskatot to, ko visā šajā laikā esam izdarījuši, jāatzīst, ka dažas lietas mums vajadzēja darīt citādāk,” sacījis SVF misijas Grieķijā vadītājs Pols Tomsens.
2010. gada maijā Grieķija saņēma 110 miljardu eiro lielu aizdevumu, kuru tai izmaksāja trīs gadu laikā. Apmaiņā pret šo naudu starptautiskie aizdevēji – SVF, Eiropas Savienība un Eiropas Centrālā banka – prasīja veikt virkni strukturālo reformu un ieviest plašus taupības pasākumus. Ziņojumā atzīts, ka tobrīd starptautiskie aizdevēji pārvērtēja Grieķijas spējas parādu atdot. Kaut bažas pastāvēja, tie tomēr lēma izņēmuma kārtā glābt krīzes nomocīto valsti, atsaucoties uz SVF ziņojumu, raksta interneta vietne “EUObserver.com”.
Tagad Grieķijas ekonomika lejupslīdi piedzīvo jau piekto gadu pēc kārtas (laika posmā no 2008. līdz 2012. gadam tās ekonomika samazinājusies par 22 procentiem), un SVF ziņojumā teikts, ka grūti iedomāties, kā Grieķija varēja 2010. gada pirmajā pusē izvairīties no tik smagas ekonomiskās lejupslīdes, ņemot vērā finanšu tirgu noslēgtību pret valsti. “Tas kopā ar Grieķijas budžeta iztrūkumu un apgrūtinošajiem pienākumiem samazināt parādu situāciju tikai pasliktināja,” trīs gadus pēc palīdzības programmas uzsākšanas secina fonds. “Uzticamību Grieķija negatīvi ietekmēja arī iekšpolitiskie satricinājumi un runas par valsts iespējamu izstāšanos no eirozonas.”
Tikmēr Eiropas Komisija noraidījusi SVF ziņojumā pausto novērtējumu Grieķijas glābšanas programmai, paziņojot, ka tā “fundamentāli nepiekrīt kritikai”.