Kā pārdzīvot svētkus, ja nav, ar ko svinēt 0
Kāda psiholoģes Irinas Fedoskinas kliente atzinās: “Jo tuvāk Jaunā gada brīvdienas, jo sliktāk man kļūst. Man nav neviena, ar ko kopā sagaidīt Jauno gadu. Pēkšņi es sapratu, ka esmu pavisam viena – ne draugu, ne mīļotā…” Ielūkosimies psiholoģes sniegtajos padomos portālā econet.ru par to, kā “garšīgi pagatavot” vientulību!
1. No vientulības līdz vienatnei
Viktors Frankls, kurš uzrakstījis grāmatu par psihologu koncentrācijas nometnē, mācīja mums kādu vienkāršu lietu: ja nevaram mainīt situāciju, mēs varam mainīt savu attieksmi pret to. Viņš pārvērta dzīvi koncentrācijas nometnē par vienu nepārtrauktu gara transformācijas procesu, un izdzīvoja, saglabājot apziņas skaidrību un pateicību par dzīvi. Protams, viņš būtu smējies par mūsdienu cilvēka problēmām, kurš spiests sagaidīt Jauno gadu vienatnē.
Es ieteiktu sekojošo: ja ir slikts garastāvoklis un nav vēlmes komunicēt, pārvērt savu “piespiedu” vientulību brīvprātīgā vienatnes retrītā. Pavadi šo īso atvaļinājumu ar mīļāko un tuvāko personu – sevi!
Mācīties būt kopā ar sevi – komforta un miera apstākļos – bez sociālajiem tīkliem vai “tukšām” attiecībām – ir labākā dāvana, ko vari sev sniegt Jaunajā gadā!
2. Lēciens jaunajā
Brīvdienas ir labākais laiks, lai iemācītos kaut ko jaunu un tam nemaz nav jābūt kam globālam un dārgam. Piemēram, var mācīties kā rakstīt uz tastatūras neskatoties uz burtiem. Var iegādāties deju studijas abonementu un izmēģināt dažāda veida dejas, meklējot kaut ko, kas iepriecinās. Doties uz kulinārijas nodarbībām vai izmēģinājuma stundu angļu/ķīniešu valodā. Uzzīmēt dažus akvareļus. Doties uz fotosesiju.
Padari novitātes par savu filozofiju! Ja katru dienu mēģināsi ko jaunu – jaunu peldbaseinu, jaunu maršrutu pa pilsētu, jaunu sporta veidu, jaunu kūku, – šie Jaunā gada svētki nebūs vienveidīga rutīna!
3. Paņem pārtraukumu no sevis
Lai gan šķiet, ka šis ieteikums ir pretrunā pirmajam punktam, patiesībā tie papildina viens otru. Atguvuši spēkus un dvēseles mieru vienatnē, varat apciemot tos, kuriem īpaši svarīgs cilvēciskais siltums un līdzdalība – vecus cilvēkus, bērnus un dzīvniekus patversmēs.
Dāvājot savu uzmanību citām radībām, mēs izkļūstam no savu problēmu kūniņas un jūtam atvieglojumu. Saņemot atsaucību un pateicību, mēs jūtam prieka un enerģijas pieplūdumu. Vientulība ir nesaskaņas, nesaderības sajūta ar pasauli. Kad jūs ar kaut ko dalāties, rodas vienotības, piederības sajūta.
4. Komunicē “vienkārši tāpat vien”
Bieži vien komunikācijas šķērslis ir pārāk nopietna pieeja šim vienkāršajam procesam. Cilvēkiem prātā maļas dažādas domas: “Negribas uzbāzties”, “Ja piezvanīšu pirmais, viņa nodomās, ka vēlos nopietnas attiecības, un es netikšu no viņas vaļā,” “Ja mēs esam draudzenes, tad viņai būtu jāinteresējas par manu dzīvi, bet kaut kā neesmu pamanījusi… ” utt.
Iedomājies, ka mēs visi esam tikai ceļabiedri vienā vagonā. Vilciens brauc, un mēs laiku pa laikam ielūkojamies viens otra kupejā ar tējas krūzīti rokā, apsēžamies blakus un dalāmies iespaidos par ceļā redzēto. Ja tev patīk komunicēt ar cilvēkiem, neveido iedomātas barjeras. Ja tu no viņa neko nepieprasi, nemāci dzīvot, bet vienkārši sirsnīgi dalies ar savām jūtām un domām, komunikācijas prieks būs savstarpējs. Galvenais – “tāpat vien”!