Svētku galds – kā skaista puķu dobe 0

Pavāra arods rūjienietim Aldim Bērziņam šķita pievilcīgs jau mazotnē. Taču radiniece, pie kuras zēns auga, sacīja: viņa vecāki, būdami šajā saulē, gribējuši dēlu skolot par dārznieku.

Reklāma
Reklāma

 

Likteņa roka

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Paklausīgs būdams, Aldis ieguva dekoratīvās dārzkopības meistara diplomu un skolā iegūtās prasmes pilnveidoja uzņēmumā “Rīgas zieds”. Pēc kāzām ar floristi Dainu nonākot Rūjienā, vienīgā reālā darba iespēja bija apgūt oficianta iemaņas un strādāt viesnīcas restorānā. Tur, līdz administratora amatam uzkalpojies, viņš saprata – gribas būt par pavāru. Restorāna virtuvē bija daudz ko noskatījies, bet ar to nepietika, lai piepulcētos aroda profesionāļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms divdesmit gadiem veiksmīgi pārskolojies, Aldis līdz šim vēl ne reizi nav nožēlojis, ka svaigo gaisu dārzā apmainījis pret plīts karstumu un garšvielu smaržām. Tiesa, arī pirmajai izglītībai tērētie gadi nav zemē nomests laiks – dekoratīvās dārzkopības zināšanas izpaužas, noformējot maltīti. Aldis Bērziņš ir apkaimē iecienīts godību mielasta sarūpētājs, un atsauksmēs saietu viesi nereti atzinuši – galds bijis kā skaista puķu dobe!

– Tur arī liels Dainas nopelns, – viņš saka, uzsverot sievas lomu un māksliniecisko garšu.

Mīlīgajā pašu ģimenes kafejnīcā, kam gada jubileja vēl tikai gaidāma, tagad abi strādā plecs pie pleca, lietišķi pieņemot vietējos apstākļus un tirgus ekonomikas diktātu.

 

Vedējmātes suflieris

Iespējams, turīgāks un vaļīgāks kļuvis, Aldis nākotnē uzrakstīs aizraujošu grāmatu par godību galdu klāšanā piedzīvoto. Tur būs raiba emociju buķete – līksme, skumjas un traģikomiski pavērsieni. Taču pagaidām, ar to dzīvojot tuvplānā, par svešās svinībās redzēto viņš runā diskrēti, baidoties kādu aizvainot. Jo godību apkalpotāja galvenais uzdevums ir sagatavot garšīgu mielastu un to pienācīgi pasniegt, nevis iesaistīties konkrētu notikumu vērtēšanā. To dara lūgtie viesi: skaļos čukstos analizē nupat apbērētā nelaiķa tuvinieka sēru izpausmju ticamību vai, teiksim, apspriež plīvurota tērpa atbilstību krietni pārziedējušas līgavas figūrai…

 

Kādās kāzās, aiz nepieredzējušas vedējmātes krēsla stāvot, jutu viņas milzīgo apjukumu – iepriekš uzrakstītajā scenārijā bija gadījusies nobīde, un sieviete atradās uz panikas robežas. Tā kā pats esmu daudzas kāzas apkalpojis, zināju izvēlētā rituāla tālāko virzību un nolēmu iejaukties: klusītēm sacīju priekšā, kas vedējmātei tālāk darāms, un viss aizritēja savu gaitu.

Reklāma
Reklāma

 

Bet dažreiz notikumi tā ievirzās, ka iznāk piedalīties.

– Kādās kāzās, aiz nepieredzējušas vedējmātes krēsla stāvot, jutu viņas milzīgo apjukumu – iepriekš uzrakstītajā scenārijā bija gadījusies nobīde, un sieviete atradās uz panikas robežas. Tā kā pats esmu daudzas kāzas apkalpojis, zināju izvēlētā rituāla tālāko virzību un nolēmu iejaukties: klusītēm sacīju priekšā, kas vedējmātei tālāk darāms, un viss aizritēja savu gaitu.

 

Krēsli – telpā un datorā

Apkalpošanai patīkamākos godus secīgi sarindojot, Aldis Bērziņš pirmajā vietā liek kāzas. Iespējams, tāpēc, ka nav gadījies servēt goda maltīti piespiedu laulībām vai pieredzēt jaunā pāra nesaskaņu. Veicies satikt cilvēkus, kas lūkojas vienā virzienā, tuvinieku gaišo vēlējumu apstaroti. Pret jaunajiem pāriem visnotaļ labvēlīgi noskaņots, Aldis tomēr jūtas labāk, ja mielastu pasūta viņu vecāki.

– Jaunajai ģimenei šī maltīte nereti ir pirmais nopietnais uzdevums, ko gribas paveikt pēc iespējas labāk – pārspēt pie draugiem redzēto, pierādīt sevi… Piemēram, pārcilā milzīgu internetā izplatītās pieredzes apjomu un citādi pieejamo materiālu, uz kura pamata gluži mūsdienīgi datorā uzprojektē svinību telpas modeli, kas būtībā nav īstenojams. Dators apgalvo, ka pie konkrēta lieluma galda var novietot divus dučus krēslu, bet es zinu – tik daudz nesatilpst: nav iespējams sēžamos tā sablīvēt, – šādu pretrunu ir gadījies piedzīvot.

Ja vienoties neizdodas, Aldis bez nožēlas atsaka, lai cik vilinošs pasūtījums būtu finansiālā izteiksmē.

 

Jāmācās visu mūžu

Daina smejoties apgalvo, ka viņas vīrs, ar pārspīlētu pietāti pret svinību mielasta estētiku izturoties, vietējos ir izlutinājis – pasūtītājs allaž gaida ko jaunu gan ēdienu noformējumā, gan receptūrā. Pats Aldis uzskata, ka šis izvēlīgums viņu stimulē neaprimt:

– Raugos, ko dara savā jomā daudz sasnieguši pavāri, un pārņemu iespējamo.

 

Aldis nevairās dot padomus, kā samazināt pakalpojuma lēti. Daudz atkarīgs no tā, cik ilgi paredzēts pie galda sēdēt. Ja viesiem pasniedz silto ēdienu, var paredzēt mazāk auksto uzkodu. Tāpat arī nelielas vairāku gaļas veidu porcijas uz šķīvja rada bagātīguma iespaidu, un garšas dažādojums ātrāk sniedz sātu.

 

Te gan jārēķinās ar vietējo ļaužu maksātspēju, jo pavāra vēlmju griestus tā krietni pazemina. Lai cilvēkus no sevis kā profesionāla mielastu gatavotāja neatbaidītu, 

Aldis nevairās dot padomus, kā samazināt pakalpojuma lēti.

– Daudz atkarīgs no tā, cik ilgi paredzēts pie galda sēdēt. Ja viesiem pasniedz silto ēdienu, var paredzēt mazāk auksto uzkodu. Tāpat arī nelielas vairāku gaļas veidu porcijas uz šķīvja rada bagātīguma iespaidu, un garšas dažādojums ātrāk sniedz sātu.

Lai gan cilvēki lauku apvidū savās gastronomiskajās izvēlēs ir konservatīvāki, mēdz būt arī netradicionālu produktu pasūtījums. Nesen kāds jubilārs ciemiņus vēlējās pamielot ar Austrālijas gliemenēm. Viesiem acīmredzot garšoja – palika tikai tukšas mājiņas. Arī varžu kājiņas ir gadījies servēt. Patiesībā nekā īpaši eksotiska: uzkaisot zivju garšvielu, garšos kā zivs, bet ar vistai paredzēto – pēc mājputna.

Ir patīkami pēc mielasta redzēt, ka cilvēki palikuši apmierināti. Uz vārdos izteiktu atzinību naskāki ir ārzemnieki. Nupat kādās godībās Aldi patīkami pārsteidzis kāda angļa komentārs: tik izcilu dārzeņu plati viņam vēl neesot gadījies redzēt!

 

 

 

No Alda Bērziņa recepšu klāsta

Vitamīnu mērce:

– ar diļļu un pētersīļu zaļumiem sakults skābais krējums pēc citrona sulas un sāls (piparus neliek!) pievienošanas noder salātu aizdaram un ir neatvietojams svaigu dārzeņu (gurķu, paprikas, puķu kāpostu utt.) šķēlīšu pamērcēšanai ballītēs, kas neparedz sēdēšanu pie galda; ja mērci vēlas biezāku, to viegli panākt ar vārītu sablendētu kartupeli.

 

Ķiploku mērce:

– sablendētus seleriju kātus un ķiploku daiviņas (daudzumu ņemot pēc garšas) iejauc eļļā vai majonēzē un labi sakuļ; sāli un pievienojamās garšvielas izvēloties, nevajadzētu pārspīlēt.

 

Garšvielu sviesta variācijas:

– visas nemaz nav iespējams nosaukt. Vietējo iecienītas un mājas apstākļos viegli pagatavojamas ir divas.

• 1 paciņa (180 g) sālīta sviesta + 2 krietnas ēdamkarotes veikalos nopērkamā kaņepju aizdara;

• 2 daiviņas labi saspiesta ķiploka + 1 paciņa sālīta sviesta.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.