Lido Publicitātes foto

Zivs. Varbūt cūkgaļas cepeša vietā labāk izvēlēties zivi? Tā satur visveselīgākos taukus – omega-3 taukskābes, kas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību. Un, kā liecina pētījumi, uzlabo arī garastāvokli un pasargā no depresijas. 0


Tradicionālā veidā gatavojot karpu, parasti tiek izmantots krējums, siers, majonēze. Bet, lai ēdiens būtu veselīgāks, karpu var pildīt ar garšaugiem un dārzeņiem (citrona, apelsīna un purava ripiņām, sīpoliem, ķiplokiem un dillēm).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Virspusi bagātīgi pārkaisot ar pētersīļiem, zivi cep ietītu folijā vai sāls kažociņā.

Krāsainie dārzeņi. Lai arī latvieši ir izslavēti kartupeļu ēdāji, kāpēc gan Ziemassvētku galdu nepadarīt krāsaināku ar dažādiem dārzeņiem – cepamo ķirbi, seleriju sakni, bieti, topinambūru u.c.? Īpašā goda vietā var celt selerijas sakni, kas var lieliski aizstāt sāli. Sakne uzlabo gremošanu, labi palīdz locītavu problēmu gadījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visus dārzeņus sagriež gabaliņos, pārslaka ar eļļu, pārkaisa ar garšvielām un cep cepeškrāsnī. Var arī gatavot dažādus biezeņus, tomēr ierastā saldā krējuma vai kausētā siera vietā izmantot, piemēram, veikalos nopērkamo „Piena spēku”. Tas būs labs, liess olbaltuma avots, kurš dos pietiekami „treknu” garšu mēles kārpiņām.

Pārsteiguma tīstoklītis. Pavadot viesus uz mājām, viņiem līdzi var iedot nelielu cienastu. Katliņā izkausē vienu tāfelīti rūgto šokolādi (100 g) un pievieno 150 g ķirbju sēkliņas, 1/4 tējkaroti maltus čilli piparus un vaniļas cukuru. Visu masu samaisa un ar karoti un liek nelielās kaudzītēs uz folijas, veidojot tīstoklīšus, kurus atdzesē ledusskapī. Ciemiņiem tas būs pārsteigums un patīkamas atmiņas.

Labs ēdiens pārsvarā ir arī ļoti vienkāršs. Lielākoties tam ir tikai trīs vai četras sastāvdaļas, vienīgi tām jābūt pēc iespējas kvalitatīvākam un svaigākām. Uzturspeciāliste Ilze Lutere receptes iesaka izmantot kā iedvesmas avotu, lai ļautos brīvai improvizācijai. Esat radoši, bet ja trūkst kādas sastāvdaļas, nekad nepadodies – izmantojiet citas!

Un neaizmirstiet par dančiem svētku vakarā, kas ļaus lustīgi patērēt uzņemtās kalorijas!

Izmantojiet garšvielas!

Ar garšvielām ir tāpat kā ar smaržām – ja visas notis sakrīt, to lietošana pārvēršas baudā. Izmantojot garšvielas, mēs varam ne tikai papildināt vai izmainīt ēdiena garšu, bet arī uzlabot gremošanu, stiprināt imunitāti un vairot dzīvības enerģiju.

Atsevišķām garšvielām piemīt arī antibakteriālas īpašības gan pret sēnītēm, gan vīrusiem. Šķiet, pati daba, domājot par cilvēku, ir radījusi tādas garšvielas, kas ne tikai ļauj izjust baudu, bet vienlaikus arī uzlabo veselību.

Gandrīz visās garšvielās lielākā vērtība ir ēteriskās eļļas, tāpēc vislabāk tās iegādāties nemaltā (neapstrādātā) veidā un pirms izmantošanas saberzt piestiņā. Recepte ir diezgan vienkārša – jo vairāk (bet ne pārspīlēti) garšvielu būs pievienots ēdienam, jo mazākas problēmas sagādās pārēšanās. Vēsajos mēnešos ieteicamās garšvielas anīss, koriandrs, kardamons, pipari, kanēlis, kurkuma, krustnagliņas, muskatrieksts, vaniļa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.