Svētku dienas tiesas termiņu nepagarina 0
“Es patlaban tiesājos ar radiniekiem par nekustamo īpašumu. Tiesas sēde jau bija, lietu izskatīja 2013. gada 16. decembrī, nolasot visu sprieduma tekstu, taču manu prasību apmierināja tikai daļēji. Ar spriedumu neesmu apmierināta un vēlos to pārsūdzēt apelācijas kārtībā. Spriedumā norādīts, ka to var izdarīt 20 dienu laikā. Pa vidu gan bija vairākas svētku dienas (Ziemassvētki un Jaunais gads), un dažas darba dienas tika pārceltas. Kā pareizi aprēķināt termiņu, līdz kuram man jāiesniedz apelācijas sūdzība? Vai svētku dienas pagarina termiņu? Ko es varu darīt, ja brīvdienu dēļ nepaspēju konsultēties ar juristu un pienācīgi sagatavot apelāciju?” Gunta Ikšķiles novadā
Atgādinām, ka gada nogalē tik tiešām pārcēla divas darba dienas: pirmdienu, 23. decembri, – uz sestdienu, 14. decembri, un pirmdienu, 30. decembri, – uz sestdienu, 28. decembri. To paredzēja 2012. gadā valdībā apstiprinātais Ministru kabineta rīkojums ”Par darba dienu pārcelšanu 2013. gadā”. Izmaiņas attiecās uz darbiniekiem, kuri strādā no valsts budžeta finan-sētajās iestādēs un kuriem ir noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai (tostarp tiesām). Valdība arī aicināja visas pašvaldības, komersantus un organizācijas, nosakot darba un atpūtas laiku, ievērot šo darba dienu pārcelšanu, lai gan tas nebija obligāti.
Civilprocesa likums nosaka, ka procesuālās darbības izpilda likumā noteiktajos termiņos. Apelācija tik tiešām jāiesniedz 20 dienu laikā. Likums paredz, ka termiņš, kas skaitāms gados, mēnešos vai dienās, sākas nākamajā dienā pēc datuma vai notikuma, kas nosaka tā sākumu.
Tātad šajā gadījumā termiņu sāk skaitīt no 2013. gada 17. de- cembra, un pēdējā diena apelācijas sūdzības iesniegšanai bija 2014. gada 5. janvāris. Taču, ja termiņa pēdējā diena ir sestdiena, svētdiena vai likumā noteiktā svētku diena, par ter-miņa pēdējo dienu uzskata nā-kamo darba dienu. Tas nozīmē, ka apelācijas sūdzību jūs varējāt iesniegt līdz 2014. gada 6. janvārim (ieskaitot).
Iepriekšējās svētku dienas (šajā gadījumā – Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas) sūdzības iesniegšanas termiņu nepagarina. Jāatceras, ka procesuālo darbību, kam beidzas termiņš, var izpildīt pēdējā dienā līdz pulksten 24. Ja procesuālo darbību izpilda tiesā, termiņš beidzas tajā stundā, kad tiesa beidz darbu. Ja prasības pieteikums, sūdzība vai citi pasta sūtījumi nodoti sakaru iestādē termiņa pēdējā dienā līdz pulksten 24, tos uzskata par nodotiem termiņā.
Tiesības izpildīt procesuālās darbības zūd līdz ar likuma vai tiesas noteiktā termiņa izbeigšanos. Pēc procesuālā termiņa izbeigšanās iesniegtās sūdzības un dokumentus vairs nepieņem. Nokavētos procesuālos termiņus pēc lietas dalībnieka pieteikuma atjauno tiesa, ja tā atzīst nokavēšanas iemeslus par attaisnojošiem.
Atjaunojot nokavēto termiņu, tiesa vienlaikus atļauj izpildīt nokavēto procesuālo darbību. Pieteikumam par procesuālā termiņa atjaunošanu jāpievieno dokumenti, kas nepieciešami procesuālās darbības izpildīšanai (šajā gadījumā – apelācijas sūdzība un kvīts par valsts nodevas samaksu, ja vien neesat atbrīvota no valsts nodevas samaksas), un pamatojums termiņa atjaunošanai. Tātad, ja nepaspējāt sagatavot sūdzību līdz 6. janvārim, vēlāk, iesniedzot visus dokumentus, vienlaikus jālūdz tiesu atjaunot nokavēto termiņu. Pieteikumam par termiņa atjaunošanu, protams, jābūt motivētam. Tajā varat norādīt, ka juristam noteiktajā termiņā bija mazāk darba die-nu nekā parasti un šā iemesla dēļ sūdzību paredzētajā laikā nevarējāt sagatavot. Termiņa atjaunošanai vēl varat minēt faktu, ka svētku brīvdienās bijāt izbraukusi, piemēram, apciemot radiniekus laukos, kā arī citus būtiskus iemeslus.