Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas 0
Telpu dekorēšanai Ziemassvētku un Jaunā gada gaidīšanas laikā tradicionāli izmanto dažādu materiālu vainagus, virtenes, spīdīgus stikla vai plastmasas dekorus, izstrādājumus no papīra un citiem materiāliem. Bet, ja viss pierastais jau apnicis un vēlaties savās mājās vairāk dabiskuma un viegluma, dekoram iespējams izmantot arī zaļos augus.
Ciklamenas, kas sarunvalodā pazīstamas kā Alpu vijolītes, ir daudzgadīgs augs, kas zied, sākot no oktobra un visu ziemu. Tām ir sulīgi zaļas, stingras lapas un krāšņi ziedi. Alpu vijolīte ir ļoti piemērota dažādu telpu dekoram, jo tās ziedi ir dažādās krāsās – baltā, sarkanā un dažādu nokrāsu rozā; sākot no maiga toņa līdz pat spilgti violetam.
Tikai jāņem vērā, ka tās ir nedaudz kaprīzas – labi jūtas vēsās telpās, bet siltumā ziedu kātiņi mēdz noliekties.
Vislabāk ciklamenu novietot gaišā telpā, kurā ir 10 – 12 grādu temperatūra, un laistīt ļoti uzmanīgi tā, lai ūdens nenokļūtu uz auga lapām vai ziediem, vislabāk ieliet ūdeni traukā zem podiņa. Tad Alpu vijolīte saziedēs ļoti bagātīgi un būs krāšņs dekors gan telpā, gan kā galda noformējums.
Skaists dekors telpā veidojas, kombinējot divu nokrāsu augus, bet, veidojot galda klājumu, var izmantot daudzas vienādas krāsas Alpu vijolītes pavisam mazos podiņos. Šis augs labi piestāvēs klasiskiem un romantiskiem interjeriem.
Puansetijas jeb Ziemassvētku zvaigznes (no augšas veroties, šis augs atgādina zvaigzni) ir krūmaugs, kura dzimtene ir Meksika. Dekorativitāti tām piešķir nevis ziedi, bet krāšņo lapu rota. Tradicionāli tās ir koši sarkanā krāsā, bet pēdējā laikā nopērkami augi arī ar maigi rozā, zaļganbaltām, krēmkrāsas un pat raibām lapām. Savukārt ziedi puansetijām ir pavisam mazi un neievērojami. Ziemassvētku zvaigznes labi jūtas gaišā vietā, aptuveni 16 – 20 grādu temperatūrā. Zemāka temperatūra tām nepatīk, ja augs dabūjis vēsumu, tam var sākt dzeltēt un birt lapas. Arī ar laistīšanu nav īpaši jānopūlas – augsnei podiņā nav visu laiku jābūt mitrai, svarīgi, lai sakņu kamols neizžūst un arī neatrodas pārliekā mitrumā.
Puansetijas var novietot gan uz palodzēm, gan uz galdiem vai plauktiem, bet lielo izmēru augi ļoti dekoratīvi izskatās speciāli piemērotos podos, ko novieto uz grīdas. Tikai jāatceras, ka gan puansetija, gan ciklamena pieskaitāmas indīgajiem augiem, kas var izraisīt alerģijas. To der ielāgot gan mazu bērnu vecākiem, gan mājdzīvnieku īpašniekiem. Puansetiju baltā piensula ir indīga un cilvēkiem ar ļoti jutīgu ādu var izraisīt pat nelielus apdegumus.
Orhidejas izceļas ar vairāk nekā 30 000 šķirnēm. Pie mums visizplatītākie ir falenopši. Pareizi kopjot, orhidejas sazied ļoti bagātīgi, priecējot ar cēliem dažādu nokrāsu ziediem. To krāsa variējas no tumši violetiem līdz maigi sārtiem, līdzās baltiem ziediem ir arī bēši, iezilgani, zaļgani, raibi, punktoti un svītraini… Arī ziedu izmērs un forma dažādām ziedu šķirnēm ir atšķirīgs. Tieši tāpēc orhidejas ir ļoti dekoratīvas un pieskaņojamas dažādiem interjeriem.
Orhidejas lieliski izskatīsies komplektācijā ar sudraba dekoriem, baltu, pelēku, sarkanu krāsu, spoguļiem un spīdumiem. Tās labi iederēsies arī atturīgā, minimālisma stilā ieturētā interjerā. Orhideju ziedus var izmantot krāšņam galda klājumam, ievietojot tos speciālos, ar ūdeni piepildītos traukos, vāzēs utt.
Izvēloties orhideju, jāpievērš uzmanība, kāds ir to sakņu un lapu stāvoklis. Saknēm jābūt pelēkzaļām vai zaļām, savukārt lapām – sulīgi zaļām un stingrām. Augu ar brūnām vai melnām saknēm labāk neiegādāties. Aukstā laikā, vedot mājās, rūpīgi iepakot un neatstāt automašīnā. Vislabāk novietot gaišā, bet ne pārāk saulainā vietā. Par šo augu kopšanu der painteresēties īpaši, jo tam ir nedaudz atšķirīgas mēslošanas un laistīšanas prasības.