Foto – aldovega.com

Kā šogad sagaidīsiet Ziemassvētkus? 0

Līva Zālīte, 
studente:
 “Svētkos būšu kopā ar ģimeni kā ik gadu. Ar draugu dosimies uz laukiem pie saviem vecākiem. Pirmos Ziemassvētkus jau ierasti pavadām pie viņa vecākiem, bet otros – pie maniem. Savulaik Ziemassvētkos gatavojām 12 dažādus ēdienus, taču pēdējos gados šī tradīcija noplakusi. Kā ik gadu no meža nesīsim mājās eglīti un to rotāsim, skaitīsim dzejolīšus un pasniegsim viens otram dāvanas. Vienmēr kopīgi cepam pīrādziņus un piparkūkas. Patlaban gan vēl nav svētku sajūtas, laikam tādēļ, ka trūkst sniega. Man svētkos vislabāk patīk būt kopā ar ģimeni, iepriecināt tuvos ar dāvanām. Kopā būšana ikdienā nesanāk, jo es studēju Rīgā, pārējie aizņemti darbā, tāpēc ir liels prieks, ka vismaz svētkos varam satikties.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ausma, 
pensionāre:
 “Svinēsim ģimenē, sēdīsimies pie svētku galda, kādu Ziemassvētku dziesmu uzdziedāsim, arī dzejoļus skaitīsim, lai tiktu pie dāvanām. Galdā parasti ir cepetis, kāposti, kartupeļi, šķiņķis, siļķe. Vārdu sakot, kārtīgas svētku vakariņas. Ziemassvētkos esmu ciemiņš, jo tos pavadu pie meitas Rīgā. Tur sapulcējas arī citi radi. Meita ir atbildīga par cienastu. Man nav jāraizējas arī par dāvanu sagādi, jo jau laikus iedodu meitai naudu, lai arī no manas puses ko sagādā. Viņa labāk zina, kas kuram vajadzīgs. Diemžēl Ziemassvētku sajūtu man jau gadiem noplacina personiskās problēmas. Taču tās attiecas tikai uz mani. Svētku laikā ļoti patīk apkārtējo cilvēku sirsnība un atsaucība, arī steiga, kas piederas svētkiem.”

Māris Eisbergs, 
apsargs:
 “Ziemassvētkus pavadīšu kopā ar savu mīļoto, draugiem un ģimeni. Pēdējos gados mums izveidojusies tradīcija – sapulcināt draugus un vecākus, lai visiem kopā lielā pulkā būtu jautri. Visi tad gatavojam piparkūkas, kotletes, karbonādes, sautējam kāpostus, vārām kartupeļus un gatavojam gardumus. Vēlāk spēlējam spēles, pārsteidzam cits citu ar sagatavotām dāvanām. Tuvākajiem ģimenes locekļiem tās pasniedzam katram, bet lielajā pulkā veidojam dāvanu izlozi. Pieejam šai lietai radoši – gatavojam pārsteigumus paši. Es, piemēram, no koka veidoju neparastus plauktus, rotaļlietas un citas lietas. Sajūta laba, kad pats esi ielicis sirdi dāvanās, turklāt nav jānogurdina sevi ar staigāšanu pa veikaliem. Svētku sajūta parasti parādās dienu pirms svētkiem. Līdz tam prātu pārņem ikdienas rūpes. Tāpēc arī garajās brīvdienās nekur nebrauksim, bet mierīgi pavadīsim tās mājās kopā ar savējiem. Man patīk īsti svētki ar pašu radītām sajūtām, bez visa komerciālā un mākslīgi tiražētām tradīcijām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Viktorija Vorslova, 
rokdarbniece:
 “Divatā ar vīru svētkos būsim mājās. Bērni no ārzemēm nebrauks, jo tad viņiem speciāli jāpērk ziemas drēbes. Viņi labāk vasarā atbrauks uz veselu mēnesi. Skatīsimies televīziju, pavakariņosim, tad internetā sazvanīsimies ar bērniem, pacelsim kādu glāzīti un tad jau dosimies pie miera. Tā kā pirms diviem gadiem paliku bez vienas nieres, lielu izēšanos nevaru atļauties, par trekniem ēdieniem nemaz nerunājot.”

Turalds Dziļums, 
pensionārs:
 “Dievs saka, ka viņam riebjas cilvēku svētki, ir jāsvēta sabata diena jeb sestdiena un jādod desmitā tiesa. Tas arī viss. Kur gan teikts, ka visiem jādedzina eglītē svecītes, trīs dienas jādanco un jāpērk dāvanas? Esmu no visa tā brīvs. Tautas nāk, iet, krustojas savā starpā, un katra nes sev līdzi izdomātus svētkus un tradīcijas. Tad man jājautā: vai mums drīzumā vispār būs kad strādāt, ja kalendāru veidotāji katru dienu, kad kāda cilvēku grupa izdomājusi sev svētkus, iekrāsos ar savu krāsu. Pirmos sešus savas dzīves gadus biju spiests dzīvot cietumā, varbūt tāpēc laika gaitā man izveidojusies šāda nostāja. Man nav grūti no visa tā norobežoties, jo tad, kad visi svin savus svētkus, es strādāju.”

Fakti


* Iecienītākās Ziemassvētku tradīcijas Latvijas iedzīvotāju vidū ir mājas dekorēšana ar svētku rotājumiem (26%), eglītes meklēšana mežā (24%), dāvanu iegāde saviem mīļajiem (13%), kā arī svētku cienasta sarūpēšana, secināts aptaujā.

* Mazāk populāru tradīciju vidū ierindota bluķa vilkšana ap māju, ķekatās iešana, pastkaršu veidošana un sūtīšana, kā arī dzejoļu skaitīšana.

* Lielākā daļa jeb 77% aptaujāto Ziemassvētku vakaru plāno sagaidīt kopā ar ģimeni, bet 3% respondentu svētkus atzīmēs kopā ar otro pusīti.

Avots: t/c “Domina Shopping” 
pircēju aptauja. Aptaujā piedalījušies 
633 respondenti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.